بایدن، سناتور کامالا هریس را به عنوان معاون خود برگزید

نامزد دموکرات‌های آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری نوامبر، سناتور کامالا هریس را به عنوان "معاون رئیس جمهوری" برگزید تا او اولین زن سیاهپوست در رقابت‌های ریاست جمهوری و رقیبی آماده برای حمله به دونالد ترامپ جمهوری‌خواه باشد.
بایدن، سناتور کامالا هریس را به عنوان معاون خود برگزید
چهارشنبه | ۱۳۹۹/۰۵/۲۲ - ۲۳:۰۷ |
کد خبر : ۱۰۸۷۴ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، با توجه به ناآرامی اجتماعی بر سر نابرابری نژادی که ماه‌هاست این کشور را به لرزه انداخته است، جو بایدن تحت فشار بسیاری قرار گرفت تا یک زن سیاهپوست را به عنوان معاون خود انتخاب کند. هریس همچنین اولین آمریکایی-آسیایی است که وارد گود ریاست جمهوری آمریکا شده است.

بایدن، سناتور هریس ۵۵ ساله از کالیفرنیا را یک سیاستمدار باتجربه می‌داند. این معاون سابق باراک اوباما، هریس را در پیامی توییتری "مبارز نترس و از بهترین نیروهای این کشور" توصیف کرد.

به دنبال برگزیده شدن کامالا هریس به عنوان معاون رئیس‌جمهور احتمالی آینده، او در پیامی توییتری گفت: «جو بایدن می‌تواند مردم آمریکا را متحد کند زیرا او زندگی خود را وقف مبارزه برای ما کرده است. او به عنوان رئیس جمهور، آمریکایی می‌سازد که با آرمان‌های ما همخوان باشد».

بایدن و هریس در کنار یکدیگر در مراسم امروز (چهارشنبه) در ویلمینگتون دلاور حاضر خواهند شد.

مادر کامالا هریس هندی و پدرش اهل جامائیکا است. او دومین زن سیاهپوست در تاریخ آمریکاست که به نمایندگی مجلس سنا رسید.

جو بایدن در توییت دیگری گفته است: «هنگامی که کامالا دادستان کل بود با پسرم بو همکاری داشت. من در جریان مبارزه آنها با بانک‌های بزرگ بودم و می‌دیدم که برای بهبود وضع کارگران و حمایت از زنان و کودکان فعالیت می‌کردند. من در آن زمان افتخار می‌کردم، و حالا هم افتخار می‌کنم که او را به عنوان شریکم در این کارزار انتخاب می‌کنم.»

کامالا هریس که سال ۲۰۱۶ برای سناتوری انتخاب شد، دومین زن سیاهپوست سناتور آمریکایی در تاریخ این کشور شد و به آن برای بسیج آفریقایی آمریکایی‌ها، بزرگترین گروه وفادار به حزب دموکرات، اتکا خواهد کرد. چهار سال پیش، اولین کاهش در مشارکت رای‌دهندگان سیاهپوست در ۲۰ سال به عنوان یکی از عوامل شکست شگفت‌آور هیلاری کلینتون دموکرات مقابل ترامپ دانسته شد.

بایدن که کمپین کمک مالی او با رای‌دهندگان سیاهپوست در رقابت اولیه ماه فوریه در کارولینای جنوبی نجات پیدا کرد، به حمایت قدرتمند آنها علیه ترامپ نیازمند است. آنها در ایالت‌های چرخشی نظیر میشیگان، پنسیلوانیا و ویسکانسین حیاتی خواهد بود. ترامپ در انتخابات ۲۰۱۶ آرای این ایالت‌ها را به سختی به دست آورد. همچنین در ایالت‌های جنوبی مایل به سمت جمهوری‌خواهان نظیر جورجیا و فلوریدا که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد امسال رقابتی خواهند شد، کار با حساسیت بیشتری پیش می‌رود.

به دنبال انتخاب کامالا هریس، جمهوری‌خواهان به سرعت تلاش کردند تا او را یک "نژادپرست" به تصویر بکشند که اولویت‌های چپ افراطی نظیر اصلاحات گسترده در پلیس و ممنوعیت استخراج نفت از طریق تزریق گاز را دنبال می‌کند. دونالد ترامپ در جریان کنفرانس خبری سه‌شنبه در کاخ سفید، هریس را "بدجنس‌ترین، وحشتناک‌ترین و نامحترم‌ترین و لیبرال‌ترین" سناتور توصیف کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا با انتشار بیانیه‌ای انتخاب کامالا هریس به سمت معاونت جو بایدن را ستود و گفت جو بایدن با این تصمیم «به هدف زده است».

وی با اشاره به نقش مهم معاون رئیس‌جمهور در روند تصمیم‌گیری در کاخ سفید گفت: «من کامالا هریس را مدت‌هاست که می‌شناسم. او کاملا برای این پست مناسب است.»

هیلاری کلینتون نامزد حزب دموکرات در انتخابات پیشین ریاست‌جمهوری آمریکا با اعلام خرسندی از انتخاب هریس، او را «رهبری فوق‌العاده» خواند که همکاری قوی برای جو بایدن خواهد بود.

بیل کلینتون، رئیس جمهور اسبق آمریکا و برنی سندرز، نامزد انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها نیز از این انتخاب پشتیبانی کرده‌اند.

سوزان رایس، از رقیبان کامالا هریس برای کسب سمت معاونت بایدن و نیز مشاور امنیت ملی سابق باراک اوباما، با پخش بیانیه‌ای از رقیب پیشین خود ستایش و از تصمیم جو بایدن حمایت نمود و برای آنها آرزوی پیروزی کرد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید