امروز : پنج شنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۸
بولتون:

شاید ترامپ پیش از انتخابات از ناتو خارج شود/ ترامپ بی‌نظمی را ترجیح می‌دهد

مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا با اشاره به احتمالاتی که ممکن است ورق را در انتخابات نوامبر به نفع ترامپ برگرداند؛ از جمله خروج آمریکا از ناتو پیش از انتخابات، گفت: دموکرات ها هنوز فرصت دارند تا نتیجه را به نفع خودشان تمام کنند.
شاید ترامپ پیش از انتخابات از ناتو خارج شود/ ترامپ بی‌نظمی را ترجیح می‌دهد
دوشنبه | ۱۳۹۹/۰۵/۲۷ - ۱۴:۰۵ |
کد خبر : ۱۰۸۸۲ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، جان بولتون مشاور امنیت ملی پیشین آمریکا در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی زبان «لا رازان» در پاسخ به اینکه انتخابات ریاست جمهوری در پیش است و جو بایدن هم پیشتازی می‌کند و آیا به اعتقاد او "رای مخفی" به نفع ترامپ وجود دارد یا خیر؟ گفت: نمی‌دانم رای مخفی هست یا نه اما خوب می دانم که سه ماه تا انتخابات زمان مانده است و در اصلاحات سیاسی آمریکا این زمان زیادی است. احتمال وقوع "غافلگیری اکتبر" که بتواند روی انتخابات تاثیر بگذارد، واقعی است، شاید ما چهارمین نشست با کیم جونگ اون را داشته باشیم تا صلح در شبه جزیره کره و پایان برنامه تسلیحات هسته‌ای را اعلام کنیم. من نمی‌گویم که این اتفاق رخ می‌دهد بلکه می‌گویم ترامپ آن را اعلام می‌کند.

او در ادامه صحبت هایش گفت: یا ممکن است او برای خروج تمام نیروهای آمریکایی از افغانستان تصمیم بگیرد، حتی پیش از انتخابات. یا ممکن است خروج از ناتو را اعلام کند. منظور من این است، شمار کارهایی که می‌توان برای تغییر نتایج انتخابات انجام داد، زیاد است. بایدن سه مناظره با ترامپ در سپتامبر و اکتبر دارد و اگر او این کار را درست انجام ندهد، خیلی به نفع ترامپ خواهد شد. من همواره به مردم گفته‌ام که هرگز توانایی حزب دموکرات برای تخریب یک انتخابات را دست کم نگیرید و آنها هنوز سه ماه تا زمان آن فرصت دارند.

بولتون گفت: ما نباید توانایی حزب دموکرات برای تخریب انتخابات را دست کم بگیریم. البته که من به ترامپ رای نمی‌دهم. ما رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که کاخ سفید را جدی بگیرد. من کتاب "اتاقی که در آن اتفاق افتاد" را نوشتم چون حس کردم آنچه درون کاخ سفید در زمان حضورم به عنوان مشاور امنیت ملی رخ داد، باید در تاریخ ثبت شود. در سال ۲۰۰۷ که دولت جورج بوش را ترک می کردم، کار مشابهی انجام دادم. فکر می‌کنم زمان‌بندی انتشار آن واقعا سودمند بود.

او با اشاره به اینکه در انتخابات سوم نوامبر به یک نامزد جمهوری خواه رای نخواهد داد، گفت: درست است. همچنین قصد دارم به دلایل فلسفی به نامزد دموکرات هم رای ندهم. من اسم شخص دیگری را می‌نویسم اما قطعا نام آنها نخواهد بود.

خبرنگار این روزنامه اسپانیایی درباره نظر بولتون درباره اینکه می‌گوید ترامپ مناسب ریاست جمهوری نیست، سوال کرد. او در تکمیل صحبت هایش گفت: من یک فلسفه کلی ندارم. او یک محافظه کار نیست اما این بدین معنا نیست که او یک لیبرال است. او حتی به اصطلاحات فلسفی، استراتژیک یا سیاسی فکر نمی‌کند. برای همین درک ریاست جمهوری او و حفظ انسجام با ایده‌های او دشوار است. او همچنین وقتی به کاخ سفید رسید، علاقه‌ای به یادگیری مواردی که نمی‌دانست، نشان نداد و قطعا موارد زیادی وجود دارد که او نمی‌داند. ترامپ به درستی مشغله‌های دولت آمریکا را درک نمی‌کند؛ اینکه اوضاع تا چه حد پیچیده است و هر آنچه در فضای امنیت ملی رخ می دهد. اکثر روسای جمهوری موفق کسانی هستند که در زمان حضورشان مطالبی می‌آموزند و درک می‌کنند که موارد زیادی برای آموختن وجود دارد. این موضوعی است که ترامپ هرگز به آن اذعان نکرد.

مشاور امنیت ملی پیشین دولت ترامپ در توضیح دانش ناکافی ترامپ گفت: مثلا او فکر می کند که فنلاند بخشی از روسیه است یا اینکه ونزوئلا متعلق به ایالات متحده است. او همچنین درک نمی‌کند که چرا شبه جزیره کره به دو بخش تقسیم شده است چون پایان جنگ جهانی دوم را نمی‌داند. فکر می کند هیچ مساله ای درباره تسلیحات هسته‌ای استراتژیک با روس‌ها نداریم. این لیست بسیار بالابلند است. او فکر می‌کند می‌تواند مردم را آنالیز کند و برای همین، رهبران جهان را هم با غرایز خودش سریع ارزیابی می‌کند و برای همین خیلی سریع به توافق‌های رضایت بخش با آنها می‌رسید، حتی اگر او مسائل را به طور مستقیم نداند. این تفسیر من نیست، او بارها خودش را نشان داده است.

بولتون گفت: او علاقه‌ای به یادگیری ندارد، فقط به شبکه های اجتماعی علاقمند است. ترامپ با توییتر قوانین اطلاع رسانی درباره تصمیمات مهم را تغییر داده است. مثلا حتی اگر شما گفته باشید استعفا داده‌ام، او خبر اخراج شما را می‌زند. من نامه استعفایم را به دست او دادم و کاخ سفید را ترک کردم. اما او توییت زد که مرا اخراج کرده است. این تنها یک نمونه کوچک است. این موضوعی است که هیچ سیاستمدار آمریکایی دیگری هم درک نمی‌کند. اینکه آیا چنین رویه‌ای بعد از ریاست جمهوری او هم باقی خواهد ماند، سوال دیگریست. ترامپ از توییتر به عنوان یک ابزار مستقیم ارتباطی و بسیار موثر استفاده می کند.

این سیاستمدار کهنه کار آمریکایی همچنین درباره تبعات تصمیمات و اقدامات ترامپ و تاثیرات آن روی آمریکا و دیگر کشورها گفت: ترامپ در جایگاه اول، تبعات را در اینکه چطور به لحاظ سیاسی روی خودش تاثیر می گذارند، می‌بیند و آشکار است که مهمترین سوالی که او اکنون با آن مواجه است، این است که دوباره انتخاب می شود یا خیر. او سه سال و نیم اول حکومتش هم به همین فکر می کرد. بخشی از مشکل شما که تفکر فلسفی ندارید این است که به سرعت تغییر عقیده می‌دهید حتی اگر هیچ توجیهی برای تغییر خودتان نداشته باشید. او این کار را می کند و شما هم می توانید تبعات آن روی خودش را ببینید. از نقطه نظر امنیت ملی، این اقدامات متحدان را سردرگم می کند و دشمنان ما نمی‌دانند که اهداف آمریکا چیست. این قابلیت کشورمان برای حفظ ائتلاف‌ها و حرکت رو به جلو را قطع می کند؛ به سمت یک موضع منسجم برای دستیابی به اهداف.

 بولتون در پاسخ به اینکه آیا از موردی در ۱۷ ماه حضورش در کاخ سفید پشیمان است، گفت: طی این مدت بی تردید اشتباهات بسیاری وجود داشت که هر کسی ممکن بود مرتکب شود. یکی از مواردی که واقعا از آن متاسف هستم، این است که هیچ نوع فرایندی را ایجاد نکردم که به برخی از تصمیمات رئیس جمهوری نظم و ثبات بدهد. این تمام کار یک مشاور امنیت ملی است. اینکه اطلاعاتی که رئیس جمهوری نیاز دارد، در اختیار او قرار دهد، اینکه گزینه هایی ارائه کند تا او انتخاب کند و بعد برخی از آن تصمیمات را عمل کند. اما هیچکدام از آنها روی ترامپ جواب نداد چون ترامپ آشفتگی و بی نظمی را ترجیح می‌دهد.

او درباره بزرگترین چالش‌ها با ترامپ گفت: یکی از مواردی که من به چشم دستاورد به آن نگاه می‌کنم، این است که در دوره حضورم در کاخ سفید، هیچ توافق بدی با کره شمالی در زمینه برنامه تسلیحات هسته‌ای یا توافق بدی با ایران و برنامه هسته‌ای آن یا چین درباره مسائل استراتژیکش، یا روسیه و تسلیحات هسته‌ای آن منعقد نشد. در حقیقت، خروج از برخی توافق ها ایالات متحده را قدرتمندتر کرد. اما آنچه اکنون باعث نگرانی من می شود، این است که بسیاری از تصمیمات ترامپ بر پایه ملاحظات سیاست حزبی اتخاذ شد و در صورت انتخاب دوباره نمی‌تواند آنها را حفظ کند. به اعتقاد من، بسیاری از تصمیماتی که شما در دور اول ریاست جمهوری خودتان اتخاذ می کنید، ممکن است در صورت انتخاب مجدد تغییر دهید.

بولتون در ادامه این مصاحبه در مورد اینکه آیا به نظرش چین تهدیدی واقعی برای آمریکاست یا دو کشور به یکدیگر احتیاج دارند؟ گفت: در کل قرن بیست و یکم چین شدیدترین چالش راهبردی پیش روی آمریکا و کلیت غرب بوده است. باید پذیرفت که هم اکنون ترامپ لفاظی های بسیار تندی علیه چین داشته و یک سری اقدامات قابل توجه را علیه این کشور شامل اعمال تحریم‌های اقتصادی، بستن کنسولگری آن در هوستون و ... انجام داده است. اینها درست هستند اما این هم درست است که اگر ترامپ مجددا در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود و فردایش رئیس جمهور چین با او تماس بگیرد من می‌بینم که او به سادگی ذهنیتش تغییر کرده و بر سر یک توافق تجاری که می‌تواند توافق قرن باشد او مذاکره کند.

بولتون خاطر نشان کرد: این امری بسیار خطرناک است با توجه به آنچه که ما در ارتباط با شرکتهایی همچون هوآوی مشاهده کرده‌ایم، شرکتی که چین از آن نه فقط به عنوان یک موجودیت تجاری و رقیب بازرگانی در صنعت مخابرات استفاده می‌کند بلکه همچنین از آن به عنوان بازوی دولت استفاده می‌کند. من فکر می‌کنم همه ما چه در آمریکا و چه در اروپا خیلی دیر متوجهش شدیم. ما دیر تهدید چین را تصدیق کردیم هر چند که آرای عمومی آمریکایی‌ها در حال تغییر بوده و این یک مساله مهم در انتخابات بعدی خواهد بود و هم بایدن و هم ترامپ متهم به سهل‌گیری بیش از حد به چین خواهند شد.

مشاور امنیت ملی سابق دولت ترامپ در خصوص اینکه آینده حزب جمهوری‌خواه بعد از دوران ترامپ چطور به نظر خواهد رسید گفت: بعد از انتخابات ماه نوامبر بحثی بزرگ در داخل حزب جمهوریخواه وجود خواهد داشت. اگر ترامپ در انتخابات شکست بخورد مطمئنا این مهم خواهد بود که این بحث فورا شروع شود اما اگر او مجددا در انتخابات پیروز شود هم مهم است این بحث شروع شود چون بسیاری از مردم معتقدند او مشکلات زیادی به وجود آورده و شما باید برای جلوگیری از تکرار این اشتباهات در آینده تلاش کنید. ما می توانیم آسیبهایی که ترامپ در اولین دور ریاست جمهوری خود به بار آورد را ترمیم کنیم اما جبران آسیبهای دور دوم ریاست جمهوری او بسیار دشوار خواهد بود.

بولتون در پاسخ به اینکه از نظرش نامزد ایده آل حزب جمهوریخواه چه کسی می تواند باشد تصریح کرد: من برای سال ۲۰۲۴ نامزدی مد نظر ندارم و قبل از انتخابات بعدی هم کسی را تعیین نمی‌کنم. من نمی‌خواهم کسی را به دردسر بیندازم. اما قطعا معتقدم که برای تعیین آن نامزد در سال ۲۰۲۴ کمپین بسیار فعالی وجود خواهد داشت و این چیزهای زیادی درباره مسیری که حزب در پیش خواهد گرفت به ما خواهد گفت.

او ادامه داد: ما کسی را می خواهیم که کاخ سفید را جدی بگیرد و جدیت تصمیماتی که می‌گیرد را بفهمد و به کسی نیاز داریم که بتواند عملکرد منسجمی برای یک دوره زمانی حداقلی داشته باشد. من فکر نمی کنم با مسائل امنیت داخلی بتوان مثل سریال‌های تلویزیونی و معاملات املاک در منهتن رفتار کرد. این یک موضوع بلند مدت است. ما می‌دانیم که چین یک راهبرد بسیار بلند مدت را در پیش گرفته و نیاز به رئیس جمهوری داریم که بتواند با همان شرایط پاسخ بدهد.

بولتون درباره مدیریت ترامپ در قبال بحران شیوع کروناویروس اظهار کرد: ترامپ این بحران را چندان خوب مدیریت نمی‌کند. فکر نمی‌کنم که از اول هم مدیریت خوبی در قبال این بحران نشان داده باشد در حالی که در ابتدای کار در ژانویه پیامهایی را از جانب وزارت امنیت داخلی دریافت کرد مبنی بر این که این یک مشکل بسیار جدی خواهد بود. او نخواست هیچ خبر بدی درباره شی جینپینگ، رئیس جمهور چین بشنود چون به دنبال امضای توافق تجاری با او بود. او نخواست چیزی درباره اینکه چطور چین برای پنهان کردن شیوع کووید ۱۹ در داخل خود تلاش کرد یا درباره اینکه چه کمپین اشاعه اطلاعات غلطی در دنیا به راه افتاد چیزی بشنود. او نخواست بشنود که کروناویروس می تواند تاثیری زیانبار بر اقتصاد آمریکا داشته باشد چون این همچنین بر دورنمای انتخاباتی او نیز تاثیری زیانبار می گذاشت. اما همه اینها در نهایت با توجه به اینکه تاثیرات بیماری بسیار جدی بود تغییر کرد. حالا او حاضر به انتقاد از چین است چون این کار در راستای نفع سیاسی خودش است اما بعد از انتخاب مجدد به ریاست جمهوری دیگر نخواهد توانست اینگونه عمل کند.

بولتون درباره اینکه آیا خودش برای مقابله با کرونا از ماسک استفاده می‌کند، گفت: البته من هم استفاده می‌کنم. این عاقلانه‌ترین کار است. اگر ترامپ از آن استفاده نمی‌کند به این خاطر است که معتقد است نباید در برابر برخی افراد در پایگاه انتخاباتی‌اش نشانه‌های ضعف را بروز دهد. من با او مخالفم.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید