امروز : شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۵۱

نامزد دموکرات‌ها: ترامپ آمریکا را به "هرزه‌ای برای عربستان" تبدیل می‌کند

تولسی گبرد، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از ترامپ به دلیل اینکه "منتظر دستور از روسای سعودی‌اش است" به شدت انتقاد کرد.
نامزد دموکرات‌ها: ترامپ آمریکا را به "هرزه‌ای برای عربستان" تبدیل می‌کند
پنج شنبه | ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ۱۲:۳۹ |
کد خبر : ۸۵۸۴ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته نشریه نیوزویک، تولسی گبرد که نماینده هاوایی است در صفحه توییتر خود نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا منتظر دستور از روسای سعودی‌اش است. این که کشورمان  همچون "هرزه‌ای" برای عربستان سعودی عمل کند به هیچ وجه تحقق "اول آمریکا" نیست.

او در ویدئویی دیگر در توییتر خود می‌گوید: اینکه تو (ترامپ) ارتش ما را به دیکتاتوری عربستان پیشنهاد می‌دهی خیانت به برادران و خواهران یونیفرم پوش من است که حاضرند جانشان را برای کشورشان بدهند نه دیکتاتوری عربستان. اگر فکر کرده‌ای می توانی زنان و مردان ما را در اختیار ولیعهد سعودی قرار دهی شرم‌آور است و این یک بار دیگر ثابت می‌کند که تو شایسته این نیستی که فرماندهی کل قوا را در اختیار داشته باشی .

گبرد یکی  از کهنه سربازان جنگ آمریکا در عراق است و همچنان به خدمت در گارد ملی ادامه می‌دهد. وی یکی از منتقدان جدی جنگ‌های مداخله جویانه آمریکا است و به شدت از ترامپ به خاطر خروج آمریکا از توافق اتمی با  ایران انتقاد کرده است.

ترامپ اخیرا در توییتی که توسط گبرد نیز بازنشر شده، به حمله روز شنبه به حوزه‌های نفتی عربستان سعودی اشاره داشت و گفت که منتظر است  تا پیش از انجام هر اقدامی ارزیابی عربستان را بشنود.

وی در این توییت نوشته بود: دلیلی وجود دارد که ما مقصر این حمله را می‌شناسیم اما منتظریم تا بشنویم عربستان سعودی معتقد است چه کسی مقصر این حمله است و تحت چه شرایطی باید پیش برویم.

حوثی‌های یمن مسئولیت  این حمله که ۵ درصد از ذخایر نفتی جهان را از بین برده بر عهده گرفتند. شرکت نفت آرامکو عربستان سعودی یکی از بزرگترین تولید کنندگان نفت در جهان است.

گبرد به همراه تعدادی دیگر از سیاستمداران به روابط نزدیک ترامپ با عربستان سعودی انتقاد دارند.

در ماه نوامبر پس از آن که ترامپ به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی مستقر در واشنگتن از ریاض دفاع کرد، گبرد مشابه همین توییت را در انتقاد از ترامپ منتشر کرد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید