امروز : سه شنبه ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۶

ماکرون در راس نشستی گسترده برای پیشبرد روند انتخابات لیبی

منابع فرانسوی اعلام کردند که رئیس جمهوری این کشور ریاست نشست گسترده‌ای را که در ۲۹ ماه مه در کاخ الیزه برگزار می‌شود، بر عهده می‌گیرد.
ماکرون در راس نشستی گسترده برای پیشبرد روند انتخابات لیبی
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ - ۱۲:۴۴ |
کد خبر : ۵۵۴۴ |
انتخابات در دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای "الحیاة"، منابع فرانسوی پیگیر پرونده لیبی اعلام کردند که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در ۲۹ ماه مه (سه شنبه جاری) در کاخ الیزه ریاست گفت‌وگوی ملی گسترده لیبی را بر عهده خواهد داشت.

در این نشست فائز السراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی، خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی"، عقیله صالح، رئیس پارلمان (که مقرش در طبرق است)، خالد المشری، رئیس شورای عالی لیبی و همچنین غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل به لیبی و نمایندگانی از کشورهای همسایه مرتبط با وضعیت لیبی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس حضور خواهند داشت.

هدف از این نشست توافق بر سر پیگیری روند سیاسی، بررسی ورود به مراحل جدید آن، برگزاری هرگونه انتخابات در سایه فضای امنیتی سالم است که همه لیبیایی‌ها را متحد سازد و به نتیجه‌ای غیرقابل بحث ختم شود.

در همین راستا، یک دیپلمات اروپایی به فرصت‌های موفقیت این نشست اشاره و تاکید کرد: اگر همگی توافق کنند گام‌های ما در حال حاضر گامی بزرگ به سمت جلو خواهد شد، اما ما باید منتظر بمانیم تا ببینیم که امکان دستیابی به آن وجود دارد یا خیر.

وی در ادامه افزود: ایده ما این است که این چهار رهبر لیبیایی را بر اساس یکپارچه کردن درخواست‌هایشان تحت فشار قرار دهیم، در پی آن گزینه‌های مختلفی پیش روی آن‌ها وجود نخواهد داشت.

این نشست تقریبا یک سال پس از توافق حفتر و السراج بر سر آتش بس مشروط و همکاری درخصوص برگزاری انتخابات طی مذاکراتی در کاخ الیزه و با نظارت ماکرون برگزار می‌شود.

از سوی دیگر، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی با شماری از فرماندهان مناطق نظامی نشستی را برای آماده سازی نیروی نظامی جهت رفتن به جنوب این کشور برگزار کرد.

فائز السراج نشستی را با محمد الحداد، یکی از فرماندهان مناطق نظامی، أسامه الجویلی، یکی از فرماندهان منطقه میانی، عبدالباسط مروان، یکی از فرماندهان منطقه نظامی غربی و نیز فرمانده منطقه نظامی طرابلس برگزار کرد.

طی این نشست به بررسی تحولات امنیتی در منطقه جنوب و اقدامات اتخاذ شده برای آمادگی نیروی نظامی جهت حمایت و تامین امنیت جنوب لیبی پرداخته شد.

هر یک از گردان‌ها به سراج گزارش دادند که به طور کامل با تمام اعضا، تجهیزات، سلاح‌ها و مهمات آماده‌اند.

وی در ۱۷ ماه مه میلادی تصمیم گرفته بود نیروی نظامی‌ای تشکیل دهد که ساختار آن شبیه به تیپی باشد که امنیت منطقه جنوب را تامین کند.

نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی فرمانده منطقه نظامی غربی، میانی و طرابلس را به اتخاذ تدابیر لازم برای آمادگی نیروی نظامی مکلف کرد.

وی تاکید کرد آمادگی‌های کامل هر یک از گردان‌ها حداکثر تا ۱۰ روز اعلام شود.

این در حالی است که شهر "سبها"ی لیبی از ۲۵ فوریه گذشته به دنبال درگیری‌های متناوب میان دو قبیله "التبو" و "اولاد سلیمان" با همکاری نیروهای خارجی که طی آن از سلاح‌های نیمه سنگین و سبک استفاده می‌شود در حالتی از ناامیدی به سر می‌برد.

منابع مسؤول در سبها اعلام کردند که  درگیری‌هایی که گهگاهی رخ می‌داد منحصر به لیبیایی‌ها نمی‌شود و نیروهای خارجی در این درگیری‌ها دخیل هستند که از زمان آغاز آن منجر به کشته شدن ده‌ها تن شده‌اند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند