امروز : سه شنبه ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۰۹

نخست وزیر رومانی ادعای پیروزی در انتخابات پارلمانی کرد

نخست وزیر رومانی در انتخابات سراسری روز یکشنبه که برای آینده این کشور در جریان اصلی اروپا مهم و کلیدی محسوب می‌شود، ادعای پیروزی کرد، اگرچه یکی از نظرسنجی‌های پس از انتخابات نشان داد که حزب حاکم "لیبرال‌ها" به رهبری وی با اختلاف اندکی شکست خورده است.
نخست وزیر رومانی ادعای پیروزی در انتخابات پارلمانی کرد
سه شنبه | ۱۳۹۹/۰۹/۱۸ - ۲۲:۳۴ |
کد خبر : ۱۱۵۱۳ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، با این حال حتی اگر نتایج نهایی انتخابات نشان دهنده این باشند که "لودویک اوربان" اندکی از رقبایش در حزب چپ PSD عقب است، اما انتظار می‌رود کلاوس یوهانیس، رییس جمهوری رومانی بار دیگر از وی بخواهد تا یک دولت ائتلافی تشکیل دهد.

پس از آنکه یکی از نظرسنجی‌های پس از انتخابات که توسط پایگاه "INSOMAR" انجام شده بود اعلام کرد که لودویک اوربان با کسب ۳۲ درصد آرا با اختلاف اندکی از سوسیال دموکرات‌ها (PSD) با ۲۸ درصد آرا پیشتاز است، اوربان فورا ادعای پیروزی در انتخابات را کرد اما یکی دیگر از نظرسنجی‌های پس از انتخابات که توسط پایگاه "Curs-Avantgarde" انجام شده اعلام کرد که حزب سوسیال دموکرات‌ها ۳۰.۵ درصد از آرا و حزب لیبرال ۲۹.۱ درصد از آرا را از آن خود کرده‌اند. هر دو نظرسنجی نشان دادند که ائتلاف " USR-Plus"، شریک ائتلافی احتمالی اوربان ۱۶ درصد از آرا را به دست آورده است.

اوربان در سخنرانی به طرفداران خود گفت: حزب لیبرال‌ها معتقد است که پیروز این انتخابات است.    

در بروکسل (مرکز اتحادیه اروپا) از روی کار آمدن دولتی به رهبری اوربان استقبال خواهد شد چرا که از سال‌های روی کار بودن دولت‌های چپ‌گرا که استقلال دادگاه‌ها را سرکوب می‌کردند، سرخورده شده است. منتقدان، دولت‌های چپ‌گرا و اقداماتشان در رومانی را با اصلاحات قضایی در لهستان و مجارستان مقایسه کرده‌اند که به گفته کمیسیون اروپا مانع‌تراشی در راه اجرای قانون است.

تلاش‌ها و اصلاحات اوربان در طول یک سالی که در راس قدرت بود توسط پارلمان تحت کنترل سوسیال دموکرات‌ها با موانعی رو به رو می‌شد؛ پارلمانی که از زمان انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۶ میلادی سه نخست وزیر را برکنار کرده است.

اوربان با وعده انتخاباتی نزدیک‌تر کردن رومانی به جریان اصلی اروپا متعهد شده تا اعتماد سرمایه‌گذاران را که به خاطر پوپولیسم مالی سوسیال دموکرات‌ها متزلزل شده، بازگرداند و تلاش‌ها برای اصلاح خدمات دولتی و زیرساخت‌ها را احیا کند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید