امروز : دوشنبه ۳۰ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۹

پادشاه عمان احکام جدیدی درباره پارلمان، انتقال قدرت و تعیین ولیعهد صادر کرد

رسانه‌های رسمی عمان امروز، دوشنبه اعلام کردند، سلطان این کشور علاوه بر قانون جدید پارلمان، اساسنامه جدیدی برای سازوکار انتقال قدرت و تعیین ولیعهد اعلام کرده است.
پادشاه عمان احکام جدیدی درباره پارلمان، انتقال قدرت و تعیین ولیعهد صادر کرد
دوشنبه | ۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۲۰:۱۰ |
کد خبر : ۱۱۸۲۷ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری عمان، سلطان هیثم بن طارق، سلطان عمان امروز دو فرمان سلطنتی در خصوص تاسیس "شورای عمان" و "تدوین اساسنامه دولت" صادر کرد که شامل تدوین سازوکار مشخص و ثابت انتقال قدرت و تعیین ولیعهد می‌شود.

در راستای اجرای سند چشم انداز ۲۰۴۰ در این دو حکم به صدور اساسنامه دولت و صدور قانون شورای عمان (پارلمان) اشاره شده است. به طوریکه شامل حکم شماره شش به عنوان مهمترین دستور می‌شود؛ حکمی که مربوط به تدوین سازوکار مشخص و ثابت گذار قدرت در این کشور و تدوین سازوکار تعیین ولیعهد،‌ بیان وظایف و اختیارات اوست.

طبق گزارش خبرگزاری رسمی عمان، همچنین در این احکام آمده است، قانون اساسی این کشور حقوق و آزادی‌های بیشتری را برای شهروندان تضمین می‌کند به طوریکه ایجاد سازوکار جدید و مشخص برای انتقال قدرت در کشور، تدوین سازوکار تعیین ولیعهد، بیان مسؤولیت و اختیارات او، تاکید بر اصل حاکمیت قانون و استقلال دستگاه قضا به عنوان اصل حکومتی در کشور را مد نظر قرار می‌دهد.

این خبرگزاری افزود: احکام جدید همچنین احیای تحقیقات علمی،‌ توجه به مبتکران و مخترعان، حق زندگی و عزت انسانی، زندگی امن و حفظ حریم خصوصی را تضمین می‌کنند و بخش زندان‌ها و کانون‌های اصلاح و تربیت را تحت نظارت مستقیم قضایی قرار می‌دهند و حفاظت از میراث ملی را تضمین و هرگونه تعدی به آن و تجارت آثار فرهنگی و ملی را جرمی قلمداد می‌کنند که باید مشمول قانون مجازات شود.

این خبرگزاری همچنین ادامه داد: در راستای حکمرانی موسسات کشور اساسنامه‌ مربوطه فصلی خاص برای پیگیری عملکرد نهادهای دولتی و نظارت بر آنها در نظر گرفته و این کار با ایجاد کمیته پیگیری سلطنتی محقق خواهد شد که مسؤولیت پیگیری و ارزیابی عملکرد وزیران، معاونان وزیران و افراد مسؤول را برعهده دارد و نیز متنی خاص مربوط به سیستم نظارت مالی و اداری بر دولت در راستای حمایت از نقش آن در تحقق حکمرانی اختصاص داده شده است.

سلطان هیثم بن طارق آل سعید قدرت را یک سال پیش در پی مرگ سلطان قابوس به دست گرفت که هیچ ولیعهدی نداشت. این فرامین نیز به مناسبت یک سالگی سطلنت سلطان هیثم بن طارق صادر شده‌اند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید