امروز : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۳

افزایش حامیان استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا

رهبران دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به دنبال خودداری یک مشاور حقوقی سابق کاخ سفید از عمل به احضاریه‌ای به منظور ایراد شهادت در مقابل کمیته قضایی این مجلس درباره گزارش تحقیقات رابرت مولر، بیش از پیش تمایلشان را برای شروع استیضاح دونالد ترامپ ابراز کرده‌اند.
افزایش حامیان استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ - ۱۱:۱۲ |
کد خبر : ۷۷۰۷ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از پایگاه هیل، اخیراً برخی از مهمترین نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا اعم از اعضای نزدیک به تیم رهبری دموکراتها و همینطور رؤسای کمیته‌های قدرتمند تا نمایندگان مرتبط با امور قضایی که در ارتباط با استیضاح اختیاراتی را دارند، خواهان آغاز تحقیقات برای شروع استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده‌اند.

دونالد مک‌گان، مشاور حقوقی سابق کاخ سفید، روز سه‌شنبه از شرکت در جلسه‌ای درباره گزارش رابرت مولر، بازرس ویژه تحقیقات ارتباط کمپین انتخاباتی ترامپ با روسیه، خودداری کرد

در همین راستا جیمی راسکین، نماینده دموکرات عضو تیم رهبری نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که همزمان در کمیته قضایی بوده و استاد حقوق اساسی نیز هست گفت: ما مدارک محکمی از بابت ارتکاب جرایم سطح بالا و تخلفات دریافت کرده‌ایم.

راسکین کسی است که قبلاً خواهان در پیش گرفتن احتیاط برای هر گونه اقدام برای استیضاح ترامپ شده بود اما اکنون معتقد است انجام تحقیقات برای این امر ضرورت پیدا کرده است.

او و دموکراتهای دیگر از مانع‌تراشی‌ها وبی‌اعتنایی‌های کاخ سفید علیه تحقیقات آنها به ویژه احضاریه‌هایی که برای ایراد شهادتهای علنی و دسترسی به اسناد ارائه کرده بودند، ناخرسند هستند.

راسکین به پایگاه هیل گفت: این که رئیس جمهور شاخه اجرایی را زیر یک پرده پنهان می‌کند و از تبعیت از احضاریه‌ها و دیگر درخواستهای قانونی برای دسترسی به اطلاعات خودداری می‌کند اتفاقی قابل توجه و مهم است.

اخیراً یک نماینده جمهوری‌خواه نیز به نام جاستین آماش تبدیل به اولین جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا شد که از استیضاح ترامپ حمایت می‌کند و حمایت او باعث افزایش انگیزه دموکراتها برای آغاز فرآیند استیضاح شده است.

قرار است امروز چهارشنبه دموکراتهای مجلس نمایندگان آمریکا درباره استیضاح ترامپ در نشستی اضطراری پشت درهای بسته به بحث و مناظره بپردازند و این نشست می‌تواند باعث افزایش انگیزه تعداد بیشتری از قانونگذاران برای حمایت از استیضاح بشود.

روز سه‌شنبه تعدادی از دموکراتها گفتند که فعلاً از رویکرد محتاطانه نانسی پلوسی در قبال استیضاح حمایت کرده و معتقد نیستند که فعلاً زمان برای پیشبرد مساله استیضاح مناسب باشد.

یکی از این نمایندگان دموکرات به نام آنا اِشو که به پلوسی وفادار است گفت: من تجربه استیضاح را داشته‌ام و این اتفاق کشور را دوپاره می‌کند.

دین فیلپس، یک نماینده دموکرات جدید مجلس نمایندگان آمریکا نیز اظهار کرد: من شخصاً هنوز حامی آغاز استیضاح نیستم اما بی‌تردید نگرانی من در حال افزایش است. من همیشه چیزی که بیشترین نفع را برای ما و مسئولیت‌پذیری اساسی ما داشته باشد اولویت می‌دهم و نمی‌خواهم ببینم که کشور ما دچار وضعیت ناگوار می‌شود اما آنها دارند وضعیت را هر چه بیشتر سخت می‌کنند.

یک نماینده دموکرات دیگر نیز به نام جی.کی. باترفیلد گفت که فعلاً او نیز نسبت به آغاز تحقیقات استیضاح تصمیم قطعی ندارد اما می‌داند که رأی‌دهندگان حامی او انفعال را قبول نمی‌کنند.

او به هیل گفت: ما عمداً به صدور احضاریه‌ها و برگزاری نشستهای استماع به منظور مطالبه پاسخگویی از جانب قوه مجریه ادامه می‌دهیم. اما من دارم به نقطه تغییر تصمیمم نزدیک می‌شوم و این عدم حضور دان مک‌گان مشاور حقوقی سابق کاخ سفید در کمیته قضایی مجلس نمایندگان می‌تواند نقطه تغییر تصمیم من باشد. اما باز هم من باید کلیت اوضاع را بررسی کنم.

با این حال هنوز مشخص نیست دموکراتهای حامی استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا بتوانند اکثریت مورد نیازشان برای پیشبرد این مساله یعنی ۲۱۸ رأی را داشته باشند.

با این حال این حمایت به وضوح و به رغم تلاش‌های پلوسی و دیگر رهبران ارشد برای مهار آن، رو به افزایش است و تا روز سه‌شنبه دست کم ۲۵ دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از حمایتشان از به راه افتادن تحقیقات مربوط به استیضاح و یا تصویب بندهای استیضاح علیه ترامپ خبر دادند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید