اختصاصی / سواد رسانه‌ای، سوادی برای نشر دهندگان و خوانندگان در فضای مجازی

ارزش واقعی شرکت خودروسازی مرسدس بنز چه میزان است؟!!

" مجید قاضی‌پور" کارشناس رسانه و علوم ارتباطات. چند روزی است از فضای مجازی مطلبی در حال انتشار است که خیلی زود پای خود را به روزنامه‌ها و صدا و سیما باز کرد خبری مبنی بر اینکه خریداران پیش فروش خودرو از سایپا با مبلغ واریزی خود می توانند شرکت‌های مهم خودروسازی جهان شامل، بنز، کیا، تویوتا و .... را با میزان واریزی خود به حساب شرکت سایپا یکجا بخرند؟!!
ارزش واقعی شرکت خودروسازی مرسدس بنز چه میزان است؟!!
یکشنبه | ۱۳۹۷/۰۶/۲۵ - ۱۳:۳۳ |
کد خبر : ۶۰۸۲ |
اقتصادی

 به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، مجید قاضی پور در این باره نوشت: این مطلب آنچنان در حال نشر است که هیچ کس به متن آن توجه نکرد و فقط دهان خود را باز کرده بدون این که زحمت فکر کردن به خود بدهند فقط تعجب کردند.

 آنچنان که روزنامه وزین "جمهوری اسلامی" منتشر و حتی برنامه تلویزیونی "حالا خورشید" رشیدپور نیز این مطلب را با آب و تاب روخوانی کرد و به گوش مخاطبان خود رساند.

چند نکته در خصوص مطلبی که در فضای مجازی منتشر شد و به روزنامه ها و تلویزیون رسید

در این مطلب گفته شده است که در یک دقیقه؟!! 6 میلیون نفر برای پیش فروش خودروی سایپا پول واریز کردند.

اولین نکته که اصلا صحت ندارد اینجاست که سایت پیش فروش محصولات گروه خودروسازي سايپا از ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 14/6/97 برای ثبت نام و انتخاب خودرو و واریز پول باز شده  و بدون وقفه تا ساعت 13:45 دقيقه روز پنجشنبه15/6/97   از خریداران خود ثبت نام کرد. تا اینجای کار بخشی از مطلب که در آن آمده است در طی یک دقیقه 6 میلیون نفر به حساب خودرو سازی سایپا پول واریز کردند درست نیست چون اگر سایت پیش فروش محصولات سایپا توان پذیرش 6 میلیون نفر در دقیقه را داشت که این سایت اصلا قفل نمی کرد و دسترسی به آن آسان بود و عدم کارایی سایت برای پذیرش خیل عظیمی از خریداران این  همه حساسیت و انتقاد را از این شرکت به وجود نمی آورد.

مطلب بعدی که نشان می دهد این خبر از ابتدا جعلی و اشتباه است این است که تمام خودرو سازان ایران در بهترین شرایط در سال بیش از یک و نیم میلیون خودرو توان تولیدی ندارند چطور می‌شود که سایپا برای فروش فقط 50 هزار خودرو که از قبل هم اعلام شده بود این 50 هزار خوردور شامل  محصولات خودروهای ایکس 100 مانند سایپا 131 و 132 و همچنین ایکس 200 شامل تیبا , تیبا 2 و ساینا و ثبت نام دو محصول وانت نیسان و وانت سایپا151  می باشد پس چطور خواننده این مطلب و یا منتشر کنندگان آن از خود سوال نمی‌پرسد که آیا واقعا برای فروش 50 هزار خودرو می‌توان از 6 میلیون نفر ثبت نام به عمل آورد؟ آیا این مطلب صحیح است؟!!

مطلبی که باز به راحتی به جعلی بودن خبر می توان پی برد این است که خودرو سازی سایپا قیمت‌هایی که برای پیش فروش محصولات خود در این دوره در نظر گرفته بود از 11 میلیون تومان برای سایپا 131 تا 21 میلیون تومان برای وانت دوگانه سوز بود که بخواهیم حد وسطی را در نظر بگیریم به صورت میانگین برای هر خودرو حدود 15 میلیون تومان از ثبت نام کنندگان دریافت شده است . با یک حساب سرانگشتی می توان گفت 50/000 خودرو ضربدر 15/000/000 میلیون تومان می شود. 75/000/000/000 تومان به عبارتی 75 میلیارد تومان توسط 50 هزار خریدار خودرو به حساب خودرو سازی سایپا واریز شده است.

حال در بخش دیگری از این مطب منتشر شده در تلویزیون و روزنامه ها می خوانیم 6 میلیون نفر در طی یک دقیقه نفری 25 میلیون تومان معادل 150/000/000/000/000 تومان یعنی 150 هزار میلیارد تومان به حساب خودرو سازی سایپا واریز شده است در حالی که اصلا سایپا خودرویی با قیمت پیش فروش 25 میلیون تومان نداشته است که بخواهند 6 میلیون نفر، نفری 25 میلیون به حساب این شرکت واریز کنند.

باز در ادامه  برای احساسی کردن و برانگیختن حس مخاطبان خود مطلب جعلی دیگری را نیز آورده است که اگر ملت بخواهند در یک سرمایه گذاری بسیار سودآور سهیم باشند با همین مبلغ پول می‌توانستند شرکتهای بنـــز ، BMW ، لامبورگینی ، شورولت ، فورد ، GMC ، تویوتا ، KIA  و فیات را بطور کامل خریداری و بصورت سینه خیز به ایران احضار کنند ، که ضمن اشتغالزائی کل مردم ایران ، با کمبود نیروی کار هم مواجه می‌شدیم و نیاز به استخدام نیروی کار از خارج داشتیم که ضمن کسب سود کلان اشتغال کامل می‌شد ولی صد افسوس که ملت به اینگونه مسیرهای رشد توجه نمی‌کنند و پول خود را به جیب سایپا سرازیر می‌کنند که تابوت خود را پیش خرید کنند مخاطب با خواندن این مطلب و بدون اینکه بداند که شرکت‌های بزرگ خودرو سازی جهان دارای چه سرمایه هستند و ارزش این شرکت‌ها چقدر هست باز به این فکر می‌کند که چه خیانتی در این پیش فروش شده و از اصل ماجرا غافل بوده‌اند البته با علم به این که خودروهای تولید داخلی دارای کیفیت و امنیت لازم و استاندارد نیستند ولی سخن اینجاست که باید مخاطبان فضای مجازی و مجریان و نشردهندگان خبر در فضای مجازی و رادیو و تلویزیون و روزنامه حداقل دارای سواد رسانه‌ای باشند و مطلب درست ، غلط، فیک، جلعی و فکاهی را از مطالب درست و با ارزش تشخیص دهند و هر مطلب را برای انتشار و نشر دادن آن انتخاب نکنند.

با کمی تفکر و تعقل می توان از همان ابتدا متوجه شد چه مطلب درست و چه مطلبی جعلی است و با چه قصد و غرضی نوشته شده است.

سوال دیگری که در این مطلب از خود باید بپرسیم این است که آیا واقعا با پولی که به حساب خودرو‌سازی سایپا  واریز شده است می‌شود خودرو سازی‌های بزرگ دنیا را خرید؟!

با کمی سرچ در اینترنت می توان به مطالب خوبی دست یافت مثلا اطلاعاتی در خصوص ارزش خودرو سازی بنز در آلمان.

بر اساس گزارش شرکت "Brand Finance" انگلستان، شرکت مرسدس بنز در فروردین امسال توانست عنوان با ارزش‌ترین برند خودروسازی را در دنیا به دست آورد.

شرکت "Brand Finance"  می‌گوید که مرسدس بنز با رشد سود 24 درصدی در سال گذشته، توانست ارزش برند خود را به رقمی معادل 43 میلیارد و 900 میلیون دلار برساند. و بالاتر از شرکت خودرو سازی تویوتا ژاپن با  ارزشش به 43 میلیارد و 700 میلیون قرار بگیرد .

خوب ما حدودا ارزش خودرو سازی بنز را معادل 45 میلیارد دلار در نظر می گیریم که با توجه به دلار 14 هزار تومان ببینیم ارزش این خودرو ساز به تومان چه میزان است. 45/000/000/000 ضربدر 14/000 می شود 630/000/000/000/000  یعنی چیزی معادل 630 هزار میلیارد تومان ارزش خودرو سازی بنز به تومان است که باز می بینیم نویسنده مطلب جعلی ارزش خودرو سازی بنز را 100 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته است که باز این بخش از خبر نیز جعلی است.

چند نفر برای خرید خودرو به سایت سایپا مراجعه کردند؟

رئيس مركز مطالعات استراتژیک و تکنولوژی اطلاعات گروه سایپا  گفت: 1 میلیون و 888هزار نفر متقاضی ثبت نام خرید خودرو بودند که تنها 50 هزار خودرو قابل پیش فروش بوده‌ است و 1 میلیون و 838هزار نفر موفق به ثبت نام نشده اند.

حسن قره يي  در ادامه با بیان جزئیات ثبت نام خودروهای سایپا گفت: 29درصد از ثبت نام کنندگان از استان های تهران و البرز به صورت مشترک، 9درصد از استان خراسان، 8درصد از استان اصفهان، 7درصد از استان فارس و بقیه هم از سایر استان ها ثبت نام کرده اند.

سواد رسانه ای چیست و برای چه باید همه ما این سواد را آموزش ببینیم

سواد رسانه ای (Media Literacy) مجموعه‌ای از مهارت‌های قابل یادگیری است که به توانایی دسترسی، تجزیه و تحلیل و ایجاد انواع پیام‌های رسانه‌ای اشاره دارد و یک مهارت ضروری در دنیای امروزی به شمار می‌رود. برای حرکت در محیط رسانه‌ای پیچیده امروز باید قادر به درک بهتر پیام‌های رسانه‌ای باشیم. با تشخیص درست و یا جعلی بودن خبر را با درک درست مطلب هدف نویسنده  را از انتشار آن متوجه بشویم در دنیای امروز که سرعت در انتشار حرف اول را می زند بدانیم چه چیزی را منتشر یا باز نشر می دهیم.

سواد رسانه ای می‌تواند به ما  کمک کند تا چگونگی ایجاد پیام‌های رسانه‌ای را درک کنند  آنچه که رسانه‌ها می‌خواهند ما را به باور آن برسانند را تشخیص بدهیم.  تعصبات، اطلاعات غلط و دروغ‌های رسانه‌ای را تشخیص متوجه شویم - قسمتی از داستان که کتمان می‌شود را کشف کنیم.  پیام‌های رسانه‌ای را براساس تجربیات خود، باورها و ارزش‌هایشان ارزیابی کنیم.  پیام‌های رسانه‌ای خود را طراحی، ایجاد و توزیع کنیم.

در جامعه آموزش سواد رسانه‌ ای به رشد تفکر انتقادی و مشارکت فعال در فرهنگ رسانه‌ای کمک می‌کند. هدف آن، دادن آزادی بیشتر به افراد به وسیله‌ی قدرت دادن به آن‌ها برای دسترسی، تجزیه و تحلیل، ارزیابی و ایجاد رسانه است.

خلاصه اینکه هر چه در فضای مجازی به دست ما رسید منتشر نکنیم، بخوانیم، فکر کنیم، تحقیق کنیم و بدانیم این مطلب چه کمکی به جامعه، دوستان و کشور خواهد کرد بعد منتشر کنیم.

 

.

 

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید