امروز : شنبه ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۳
به دلیل بحران کرونا

همه‌پرسی استقلال در "کالدونیای‌ جدید" به تعویق افتاد

پیشنهاد به تعویق افتادن همه‌پرسی استقلال در "کالدونیای‌ جدید"،‌ مجموعه‌ای از جزایر تحت تملک فرانسه در اقیانوس آرام، با استقبال نسبی استقلال طلبان روبرو شده است.
همه‌پرسی استقلال در "کالدونیای‌ جدید" به تعویق افتاد
دوشنبه | ۱۳۹۹/۰۳/۱۲ - ۲۰:۵۸ |
کد خبر : ۱۰۴۴۷ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، استقلال طلبان به رغم آنکه به طور نسبی از پیشنهاد نخست وزیر فرانسه مبنی بر تعویق همه‌پرسی و برگزاری آن در چهارم اکتبر آینده استقبال کرده‌اند اما به صورت یکپارچه با استفاده از پرچم سه رنگ فرانسه در طول کارزار تبلیغاتی این همه پرسی مخالف‌اند.

این همه پرسی قرار بود روز ششم سپتامبر آینده برگزار شود اما بنا به پیشنهاد دولت فرانسه قرار است به دلیل شیوع بیماری همه‌گیر کووید۱۹ به ماه اکتبر موکول شود.

دانیل گووا،‌ رئیس اتحادیه کالدونیا، یکی از دو تشکیلات اصلی جبهه مستقل استقلال‌طلبان به خبرگزاری فرانسه گفت: «در حال حاضر هنوز چیزی قطعی نیست اما ما بنا را برگزاری همه پرسی در ۲۵ اکتبر گذاشته‌ایم.»

به گزارش یورونیوز، ائتلاف احزاب استقلال‌طلب جمعه گذشته به صورت رسمی از دولت خواستند که دومین همه‌پرسی استقلال را که بخشی از فرایند مستعمره زدایی قید شده در توافق «نومئا» است به تعویق بیاندازد.

استقلال‌طلبان دلیل این درخواست خود را برگزاری دیر هنگام و با تاخیر دومین دور انتخابات شهرداری‌های در فرانسه به دلیل شیوع بیماری‌ همه‌گیر کووید ۱۹ و گفتگوهای جاری با دولت عنوان کرده بودند.

ویکتور توتوگورو، رهبر یکی دیگر از جریان‌های جدایی طلب می‌گوید: «از اینکه همه پرسی به تعویق می‌افتد راضی هستیم. بر اساس پیشنهاد دولت ما یک ماه دیرتر از موعد قبلی که ششم سپتامبر بود در همه پرسی شرکت می‌کنیم.»

ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه روز شنبه به مسئولان محلی در کالدونیای‌جدید پیشنهاد کرد که به دلیل مشکلات لجستیکی مرتبط با بحران کرونا دومین همه‌پرسی استقلال را به جای ماه سپتامبر در چهارم اکتبر برگزار کنند.

وی مبنای پیشنهاد خود را رسیدن به «هدف مشترک» برای دو طرف عنوان و تاکید کرد به تعویق افتادن همه پرسی در شرایط کنونی کمک می‌کند تا نتیجه رای گیری «بی حرف و حدیث» باشد.

شهروندان کالدونیای‌جدید در نخستین همه‌پرسی استقلال که چهارم توامبر سال ۲۰۱۸ برگزار شده با ۵۶.۷ درصد آرا به باقی ماندن تحت حاکمیت فرانسه رای داده بودند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید