برگزاری انتخابات پارلمانی مغولستان در بحران کرونا و مشکلات اقتصادی

مردم مغولستان روز چهارشنبه برای انتخاب اعضای پارلمان جدید پای صندوق‌های رای می‌روند.
برگزاری انتخابات پارلمانی مغولستان در بحران کرونا و مشکلات اقتصادی
جمعه | ۱۳۹۹/۰۴/۰۶ - ۲۲:۱۰ |
کد خبر : ۱۰۵۳۵ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مغولستان دومین کشور پس از کره جنوبی است که در دوران کرونا انتخابات برگزار می‌کند. این کشور مرزهایش را بسته و بسیاری را برای جلوگیری از انتشار بیشتر کرونا در سطح مغولستان مجبور به خانه‌نشینی کرده است. انتخابات پارلمانی در این کشور هشتمین از زمان تصویب قانون اساسی جدید در ۱۹۹۲ است که پایانی بر بیش از ۶۰ سال حکمرانی کمونیست بود.

حزب خلق مغولستان به دنبال حفظ ۶۵ کرسی خود در پارلمان ۷۶ کرسی این کشور است که در انتخابات ۲۰۱۶ موفق به کسب آن شده بود.

قوانین انتخاباتی در مغولستان در سال جاری میلادی مورد تجدیدنظر قرار گرفت و بر اساس آن به دو تا سه عضو پارلمان این اجازه را می‌دهد تا از یک منطقه واحد انتخاب شوند که در نتیجه آن، ۶۷۰ کاندیدا از ۲۹ حوزه انتخاباتی حضور خواهند داشت و به رقابت می‌پردازند.

بیش از ۳۰ درصد از مردم مغولستان زیر خط فقر هستند و افزایش نابرابری درآمدی و بی عدالتی اجتماعی باعث بروز تحرکات علیه مقام‌ها و احزاب اصلی سیاسی در این کشور شده است.

چنین روندی می تواند به پیروزی کاندیداهایی چون "مونخسویول باتارجاو" از ائتلاف "فرد درست، انتخابات درست" منجر شود که رقیبش از حزب دموکراتیک به دلیل سوءمدیریت و فساد زیر سوال است.

بر اساس قوانین انتخاباتی، دست کم ۲۰ درصد از کاندیداهای معرفی شده از سوی احزاب یا ائتلاف‌ها را باید زنان تشکیل دهند.

همچنین بر اساس این قوانین جدید، تنها چهار عضو پارلمان می‌توانند وزرای کابینه باشند که هدف از این قانون،‌ جدایی سیاست و کشورداری است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید