سومالی فردا رییس جمهور جدید انتخاب می‌کند

در انتخابات ریاست جمهوری سومالی که فردا (یکشنبه) آغاز می‌شود، ۳۹ نامزد با هم رقابت می‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها رئیس‌جمهور کنونی و رئیس جمهور سابق هستند.
سومالی فردا رییس جمهور جدید انتخاب می‌کند
پنج شنبه | ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۱۱:۰۳ |
کد خبر : ۱۴۰۵۰ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از عربی۲۱، انتخاب رییس جمهوری جدید سومالی فردا(یکشنبه) با مشارکت ۳۹ نامزد آغاز می‌شود.

این مساله برای دو سال به دلیل اختلاف درباره مکانیزم انتخابات پارلمانی میان دولت سومالی و رؤسای ایالت‌های فدرالی و اختلافات درباره کرسی‌های پارلمانی در منطقه جدو در جنوب سومالی بین محمد عبدالله فرماجو، رئیس‌جمهور کنونی و رئیس ایالت جوبالاند درباره کسی که نماینده ساکنان این منطقه در پارلمان سومالی است به تأخیر افتاد.

مهم‌ترین نامزدهای این انتخابات محمد عبدالله فرماجو و حسن شیخ محمود، رئیس جمهور سابق هستند.

مجلس نمایندگان سومالی با ۲۷۵ نماینده و مجلس سنا با ۵۴ عضو روز یکشنبه رئیس‌جمهور جدید این کشور را برای چهار سال انتخاب خواهند کرد.

اهمیت این انتخابات ریاست جمهوری در این است که احتمالا مقدمه‌ای برای عبور کشور از بن بست سیاسی است. این مسئله ثبات سیاسی و امنیتی نسبی دولت‌های سابق را تهدید می‌کند. همچنین معضلات امنیتی را که موگادیشو و مناطق دیگر به دلیل انفجارهای انتحاری شاهد آن هستند، مهار می‌کند.

همچنین می‌تواند به مهار پیامدهای خشکسالی که زندگی پنج میلیون سومالیایی را تهدید می‌کند کمک کند.

به رغم رقابتی که میان قبیله الهویه که ۱۲ نامزد دارد و قبیله الدارود که هشت نامزد دارد، هست اما رقابت بیشتر بین چهار نامزد قدرتمند است که یکی از آن‌ها دهمین رئیس جمهور سومالی از سال ۱۹۶۰ است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید