امروز : یکشنبه ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۴

برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان

انتخابات پارلمانی لبنان امروز یکشنبه و با رقابت میان ۷۱۸ نامزد برای تصدی ۱۲۸ کرسی پارلمان آغاز شد. این نخستین انتخابات پارلمانی از زمان انفجار بیروت و اعتراضات مردمی سال ۲۰۱۹ است.
برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان
شنبه | ۱۴۰۱/۰۲/۲۴ - ۱۳:۱۰ |
کد خبر : ۱۴۰۵۲ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از آناتولی، در این انتخابات که هر ۴ سال یکبار برگزار می شود، ۱۰۳ لیست انتخاباتی متشکل از ۷۱۸ نامزد در ۱۵ حوزه انتخاباتی برای انتخاب ۱۲۸ نماینده در پارلمان رقابت می‌کنند.

۱۲۸ کرسی مذکور به شرح زیر تقسیم شده است: ۲۸ کرسی برای سنی ها، ۲۸کرسی برای شیعیان، ۸ تا برای دروزی‌ها، ۳۴ کرسی برای مارونی‌ها، ۱۴ کرسی برای ارتدوکس‌ها، ۸ کرسی برای کاتولیک‌ها، ۵ کرسی برای ارمنیان، دو کرسی برای علوی‌ها و یک کرسی برای اقلیت‌های داخل جامعه مسیحی.

تعداد کل رای دهندگان لبنانی ۳.۹ میلیون نفر از جمله ۲۲۵ هزار رای دهنده در خارج از کشور است.

رای گیری از اتباع لبنانی خارج از این کشور ۶ و ۸ مه در ۵۸ کشور برگزار شد که بر اساس آمار رسمی، نرخ مشارکت آنها به ۶۳ درصد رسید.

سکوت انتخاباتی

از نیمه شب جمعه تا پایان امروز یکشنبه، لبنان وارد مرحله سکوت انتخاباتی شد و رسانه‌های دیداری و شنیداری و مکتوب و همچنین تمامی نامزدها و احزاب سیاسی حق ادامه تبلیغات را ندارند.

نتایج اولیه انتخابات به تدریج از روز دوشنبه مشخص می‌شود تا پس از پایان مراحل شمارش آرا از سوی وزارت کشور به طور رسمی اعلام شود.

تدارکات و آمادگی‌ها

همچنین از صبح روز شنبه توزیع صندوق های رای در مناطق مختلف لبنان با نظارت مقامات محلی هر منطقه آغاز شد.

نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان شنبه گفت: دولت تمامی مقدمات برگزاری انتخابات پارلمانی آزاد و دموکراتیک را تکمیل کرده است.

وی افزود: فقط این مانده که لبنانی ها با حضور در مراکز اخذ آرا، رای دهند تا صدای آنها شنیده شود و نامزدهای مورد نظر خود را انتخاب کنند.

همزمان موریس سلیم، وزیر دفاع لبنان در بیانیه‌ای گفت: ارتش برای حفظ امنیت انتخابات در تمام مناطق لبنان آمادگی کامل دارد.

ناظران خارجی

این انتخابات تحت نظارت داخلی و خارجی انجام خواهد شد و حدود ۳۰۰ ناظر از اتحادیه اروپا و همچنین ناظرانی از اتحادیه عرب و سازمان بین المللی فرانکفونی در آن حضور خواهند داشت.

به گفته تحلیلگران، این انتخابات بسیار مهم است، زیرا اولین انتخابات پس از اعتراضات ش مردمی در سال ۲۰۱۹  و پیش از انتخابات ریاست جمهوری است که برای اکتبر آینده برنامه ریزی شده است.

انتهای پیام

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید