امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۲

عبد الحمید الدبیبه: لیبی راهی جز برگزاری انتخابات ندارد

پس از یورش شهروندان لیبیایی به ساختمان پارلمان در شهر طبرق، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی اعلام کرد که از معترضان در این کشور حمایت می‌کند.
عبد الحمید الدبیبه: لیبی راهی جز برگزاری انتخابات ندارد
شنبه | ۱۴۰۱/۰۴/۱۱ - ۲۲:۵۰ |
کد خبر : ۱۴۲۱۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، عبد الحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی که اخیرا دوران دولتش به سر رسید، در صفحه کاربری خود در توییتر نوشت: همه بخش‌ها و موسسات از جمله دولت باید برکنار شوند و راهی جز برگزاری انتخابات وجود ندارد.

عبد الحمید الدبیبه همچنین تصریح کرد: من به معترضان در سرتاسر لبنان می‌پیوندم و از آنها حمایت می‌کنم.

نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی اظهار داشت، مردم لیبی طرف‌هایی که مانع برگزاری انتخاب می‌شوند را می‌شناسند، آنها همان کسانی هستند که مانع بودجه و همچنین تعطیلی نفت شده‌اند که این امر سهم به سزایی در وخامت اوضاع معیشتی داشته است.

این اظهارات عبد الحمید الدبیبه پس از یورش معترضان به ساختمان پارلمان شهر طبرق واقع در شرق لیبی ایراد شد و همزمان شهروندان لیبیایی بزرگترین تظاهرات از سال‌ها پیش را در طرابلس واقع در غرب این کشور برپا کردند.

روز جمعه شهروندان لیبیایی معترض به مقر پارلمان شهر طبرق واقع در شرق این کشور یورش برده و اعتراض خود را نسبت به وخامت اوضاع معیشتی و بحران سیاسی اعلام کردند. این تظاهرات در ادامه به پایتخت لیبی و تعدادی از شهرهای اصلی این کشور کشیده شد.

آنها خواستار انحلال بخش‌های سیاسی کنونی و برگزاری فوری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در این کشور شدند.

تلاش‌ها برای برگزاری انتخابات پارلمانی و ریاست‌ جمهوری، به عنوان بخشی از روند صلح پس از آتش‌بس در جنگ داخلی لیبی در سال ۲۰۲۰ که برای دسامبر ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده بود، در آخرین لحظه به دلیل اختلاف بر سر چارچوب قانون انتخابات شکست خورد.

جناح‌های رقیب لیبی از آن زمان بر سر چگونگی ادامه روند سیاسی و اینکه چه کسی تا زمان انتخابات بر کشور حکومت خواهد کرد، با هم اختلاف داشتند. پارلمان شرق لیبی (طبرق) در ماه دسامبر  اعلام کرد که دولت عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر منقضی شده است و نقشه راه جدیدی را اعلام کرد و فتحی پاشاغا را به جای او منصوب کرد. اما الدبیبه این اقدام پارلمان را رد و از واگذاری قدرت خودداری کرد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید