امروز : سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۲۰

آغاز سکوت انتخاباتی در تونس پس از مناظره تلویزیونی رو در روی ۲ کاندیدای انتخابات

دو کاندیدای راه‌ یافته به دور دوم انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری تونس پس از حضور در مناظره‌ای تلویزیونی و بیان دیدگاه‌های خود درباره موضوعات مختلف، امروز (شنبه) وارد مرحله سکوت انتخاباتی شدند.
آغاز سکوت انتخاباتی در تونس پس از مناظره تلویزیونی رو در روی ۲ کاندیدای انتخابات
شنبه | ۱۳۹۸/۰۷/۲۰ - ۱۲:۲۶ |
کد خبر : ۸۷۶۸ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، در اتفاقی بی‌سابقه در تونس، عصر جمعه قیس سعید و نبیل القروی، دو کاندیدای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس در مناظره‌ای تلویزیونی در کنار یکدیگر حضور یافته و با طرح وعده‌هایی در جذب آرا رای‌دهندگان تونسی با یکدیگر رقابت کردند.

این مناظره به مدت دو ساعت و نیم از شبکه یک تلویزیون تونس پخش شد و در آن دو طرف به موضوعات مختلفی از جمله اختیارات رئیس جمهوری، روابط خارجه، امنیت ملی و مساله آزادی‌های فردی پرداختند.

قیس سعید در این مناظره درباره دستگاه مخفی جنبش النهضه؛ مساله‌ای که در مرحله اخیر خشم مردم تونس را برانگیخت و موجب شد چهره‌های سیاسی تونس این سازمان مخفی را به دست داشتن در ترورهای سیاسی متهم کنند، صحبت کرد.

این کاندیدای مستقل تونسی که جبهه النهضه حمایت خود را از او اعلام کرده، با تاکید بر مخالفت خود با وجود هرگونه دستگاهی خارج از چارچوب دولت گفت: قانون باید برای همه بدون هیچ استثنایی اجرا شود.

وی با تاکید بر لزوم تشکیل دادگاهی ویژه برای رسیدگی به این مساله گفت: رسیدگی به مساله دستگاه مخفی جنبش النهضه مسؤولیت دستگاه قضایی است.

قیس سعید افزود: به تمامی توافقنامه‌هایی که با دولت تونس به امضا رسانده، متعهد خواهد ماند.

نبیل قروی نیز اظهار کرد: باید دادگاه ویژه‌ای برای بررسی این مساله تشکیل شود، افراط‌گرایی ناشی از فقر است و باید با آن مبارزه شود.

عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی

قیس سعید درباره مساله عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی با تاکید بر اینکه این مشکل با یهودی‌ها نیست، واژه عادی‌سازی را نادرست و خیانتی بزرگ دانست و گفت: شرایط عادی اینست که ما با رژیمی اشغالگر و غاصب در وضعیت جنگ باشیم و هرگز اجازه نخواهیم داد کسی با پاسپورت اسرائیلی وارد خاک تونس شود.

وی درباره طرح‌های امنیتی ضمن تاکید بر لزوم اجرای قوانین، گفت: این طرح‌ها نباید در مقابل دوربین‌ها بیان شوند.

نبیل القروی با اشاره به اینکه از خواسته‌های فلسطینی‌ها حمایت می‌کند، خواستار آن شد عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی جرم تلقی شده و قانونی در این زمینه تصویب شود.

لیبی

سعید اشاره کرد، تونس نقشی اصلی در مساله لیبی ایفا می‌کند به شرط اینکه همه از لیبی دست بکشند.

رقیب او قروی نیز گفت: باید سامانه امنیت دیجیتال را گسترش داده و به نیروهای امنیتی و وضعیت اجتماعی آنها و تهیه تجهیزات لازم برای آنها اهمیت داده شود.

قروی افزود: امنیت تونس به امنیت لیبی مرتبط است اما وضعیت کشور ما امروز به دلیل مداخله گسترده با وضعیت لیبی فرق دارد باید مداخله خاتمه یابد. ما ملتی واحد هستیم باید تونس جرات مداخله با بقیه کشورها را برای حل بحران لیبی داشته باشد. اگر رئیس‌جمهوری شوم با تمام طرف‌های لیبی مذاکره می‌کنم تا بحران این کشور پایان یابد.

کمپین انتخاباتی و رای‌گیری فردا

کمپین انتخاباتی ویژه دور دوم ریاست جمهوری در تونس از سوم اکتبر آغاز شد و ۱۱ اکتبر به پایان رسید و به این ترتیب تونس امروز (شنبه) ۱۲ اکتبر وارد سکوت انتخاباتی شد.

مردم تونس فردا (یکشنبه) ۱۳ اکتبر برای شرکت در دور دوم این انتخابات به پای صندوق‌های رای‌گیری می‌روند، رای‌گیری در حوزه‌های خارج از این کشور نیز از روز جمعه (۱۱ اکتبر) آغاز شده و تا پایان روز یکشنبه (۱۳ اکتبر) ادامه خواهد داشت.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری تونس، قیس سعید، کاندیدای مستقل ۱۸.۴ درصد کل آرا را به دست آورد و پس از او نبیل القروی، کاندیدای حزب "قلب تونس" ۱۵.۵۸ درصد آرا را به دست آورد.

در این راستا دادگاه اداری تونس درخواست وکلای مدافع قروی برای به تاخیر افتادن دور دوم این انتخابات را رد کرد.

پس از آنکه دستگاه قضایی تونس چندین بار با درخواست‌ها برای آزادی القروی مخالفت کرد، دادگاه این کشور روز چهارشنبه حکم آزادی قروی را صادر کرد.

قروی در ۲۳ اوت ۲۰۱۹ بر اساس حکم بازداشت صادره از یکی از دادگاه‌های تونس به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی بازداشت شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید