امروز : سه شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۵

لهستان امروز شاهد انتخابات پارلمانی

مردم لهستان امروز برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند و احتمال پیروزی حزب حاکم محافظه‌کار "قانون و عدالت" بالاست.
لهستان امروز شاهد انتخابات پارلمانی
یکشنبه | ۱۳۹۸/۰۷/۲۱ - ۱۰:۵۵ |
کد خبر : ۸۷۷۷ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حزب حاکم لهستان به رهبری یاروسلاو کاچینسکی با شعار "یک زمان خوب برای لهستان" کمپین انتخاباتی برگزار کرد؛ گرچه کاچینسکی نقش رسمی در دولت این کشور ندارد اما به صورت گسترده قدرتمندترین فرد در لهستان است و نخست‌وزیر و اعضای کابینه تحت نظارت او، البته در پشت صحنه، انتخاب می‌شوند.

برای کشوری که سرنوشتش به صورت گسترده توسط قدرت‌های خارجی در دو قرن گذشته تعیین شده، بسیاری از مردمش تمایل دارند تا برای تقویت حضور لهستان در جهان خارج در این انتخابات شرکت کنند و به کاچینسکی اعتبار ببخشند تا از منافع ملت دفاع کند. نگرانی‌ها درباره دموکراسی یکی از مهمترین مسائل انتخاباتی از زمان سقوط کمونیسم در ۳۰ سال قبل بوده است.

کاچینسکی در مصاحبه اخیر خود با یک ایستگاه رادیویی گفته بود: ما در سطحی هستیم که می‌توانیم درباره شکوه و عظمت صحبت کنیم. من سال‌هاست که این را گفته‌ام؛ شما نمی‌توانید همیشه به مردم بگویید که آنها باید قربانی شوند.

حزب کاچینسکی سن بازنشستگی را کاهش داد، حقوق بازنشستگی را برای کشاورزان افزایش داد و تسویه حساب مالیاتی را برای لهستانی‌های زیر ۲۶ سال در نظر گرفت.

بر اساس نظرسنجی موسسه "کانتار" که جمعه منتشر شد، حزب حاکم قانون و عدالت ۴۰ درصد رای به دست آورد و حزب میانه‌رو و حامی اتحادیه اروپا موسوم به "ائتلاف مدنی" ۲۶ درصد گرفت. حزب پلتفورم مدنی از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ به رهبری دونالد تاسک امور لهستان را در دست داشت.

آنچه که برای حزب حاکم مهم است، این است که بتواند اکثریت کرسی‌های مجلس سفلی را که مجلس اصلی قانونگذاری لهستان است، به دست بیاورد. مجلس سفلی لهستان موسوم به "سِیم" ۴۶۰ کرسی دارد. در سال ۲۰۱۵، این حزب موفق شد ۳۸ درصد آراء را کسب کند اما در نهایت اکثریت کمی به دست آورد. اگر این حزب نتواند اکثریت را به دست بیاورد، به احتمال زیاد باید با یک حزب دیگر ائتلاف تشکیل دهد.

بر اساس نظرسنجی موسسه کانتار، تنها سه حزب دیگر می‌توانند وارد پارلمان لهستان شوند؛ یک ائتلاف جناح چپی با ۱۲ درصد، حزب مردم لهستان و یک گروه راست افراطی به نام کنفدراسیون هر دو با هفت درصد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید