امروز : سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۸
کمیسیون انتخاباتی اعلام کرد ا

شرف غنی پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا اشرف غنی توانسته در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان پیروز شود.
شرف غنی پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان
یکشنبه | ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ - ۱۵:۴۲ |
کد خبر : ۹۳۴۵ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از اسکای نیوز، کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری کنونی توانسته با اکتساب ۵۰.۶۴ درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شود و به این ترتیب برگزاری دور دوم انتخابات هم منتفی شده است.

نتایج انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که ششم مهر امسال برگزار شد، بعد از سه ماه امروز اعلام شد. بر اساس گفته کمیسیون انتخابات افغانستان محمد اشرف غنی با گرفتن بیشتر از ۹۲۳ هزار رای و عبدالله عبدالله با گرفتن بیشتر از ۷۲۰ هزار رای (۳۹.۵۲ درصد) به ترتیب مقام اول و دوم را در انتخابات افغانستان دارند.

قرار بود نتایج ابتدایی این انتخابات در تاریخ ۲۷ مهر اعلام شود اما چندین بار به تاخیر افتاد.

این نتیجه ابتدایی بوده و نتیجه نهایی بعد از رسیدگی به شکایت‌ها اعلام می‌شود.

با اعلام نتایج ابتدایی انتخابات، تیم انتخاباتی اشرف غنی با انتشار اعلامیه‌ای از اعلام این نتایج استقبال کرد.

به گزارش بی.بی.سی در این اعلامیه آمده که مردم افغانستان یک بار دیگر به غنی اعتماد کرده و مسئولیت زعامت ملی را به او سپرده‌اند.

تیم انتخاباتی دولت از کمیسیون مستقل انتخابات سپاسگزاری و اظهار امیدواری کرده که مراحل بعدی روند انتخابات نیز بدون مشکل و به موقع عملی شود.

در اعلامیه این تیم آمده: "در انتخابات هیچ کسی بازنده نیست، بلکه همه برنده‌اند. باید در کشور فرهنگ رقابت سالم و احترام به کمیسیون‌های انتخاباتی نهادینه شود. همه طرف‌های انتخاباتی باید نتایج اعلام شده را قبول نمایند و در صورتی که شکایتی دارند با استفاده از حق خود با مراجع مربوطه در میان بگذارند."

در مقابل ستاد انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله خواهان ابطال ۳۰۰ هزار رای ماخوذه است که ادعا می‌کند خارج از وقت رای‌دهی گرفته شده یا فاقد معلومات بیومتریکی و یا تکراری است.

عبدالله عبدالله که رئیس اجرایی دولت کنونی است، عنوان کرده که این نتایج را قبول ندارد. وی در یک پیام فیسبوکی برای حامیان خود نوشته که نگرانی و تشویش آنها را درک می‌کند.

او گفته که مردم منتظر اعلام نتیجه آرای پاک خود بودند اما "با تاسف آنانی که به حق انتخاب مردم و مردم سالاری اعتقاد ندارند، با تقلب گسترده و سازمان یافته شفافیت انتخابات را خدشه دار ساخته و به اعلام نتایج ابتدایی تقلبی انتخابات پرداختند."

او به حامیانش اطمینان داده که مبارزه آنها "برای تحکیم مردم سالاری" دوام دارد و از آرای پاک آنها "به هر قیمتی" دفاع خواهند کرد.

کمیسیون انتخابات افغانستان در ابتدا میزان مشارکت را حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر اعلام کرده بود. بعد از بررسی، کمیسیون انتخابات حدود یک میلیون رای را باطل اعلام کرد و به این ترتیب سطح "آرای معتبر" در انتخابات ۱۳۹۸ ریاست جمهوری یک میلیون و ۸۴۳ هزار رای است.
پیش از انتخابات اعلام شد ۹.۷ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن هستند و حالا نتیجه ۱.۹ میلیون رای به دست آمده قطعا نتیجه ضعیفی از نظر میزان مشارکت محسوب می‌شود.

در همین حال دفتر نمایندگی سازمان در افغانستان از اعلام نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان استقبال و کار کمیسیون انتخابات این کشور را تحسین کرده است.

تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته که شهروندان این کشور در روز برگزاری انتخابات تهدیدهای امنیتی را نادیده گرفتند تا برای یک آینده بهتر رای دهند.

نتایج ابتدایی شمارش آرا در انتخابات افغانستان به شرح زیر است:

🔹رای محمد اشرف غنی، ۹۲۳ هزار و ۸۶۸ رای (۵۰.۶۴ درصد کل آرا)

🔹عبدالله عبدالله، ۷۲۰ هزار و ۹۹۰ رای ( ۳۹.۵۲ درصد کل آرا)

🔹گلبدین حکمتیار، ۷۰ هزار و ۲۴۲ رای ( ۳.۸۵ درصد کل آرا)

🔹رحمت الله نبیل، ۳۳هزار و ۹۲۱ رای ( ۱.۸۶ درصد کل آرا)

🔹رای فرامرز تمنا، ۱۸هزار و ۶۶رای ( ۰.۹۹ درصد کل آرا )

🔹سید نورالله جلیلی، ۱۵هزار و ۵۲۶ رای ( ۰.۸۵ درصد کل آرا)

🔹عنایت الله حفیظ، ۱۱ هزار و ۳۷۴ رای ( ۰.۶۲ درصد کل آرا)

🔹محمد حکیم تورسن، ۶۵۰۴ رای ( ۰.۳۶ درصد کل آرا)

🔹غلام فاروق نجرابی، ۱۶۰۶ رای ( ۰.۰۹ درصد کل آرا)

🔹محمد حنیف اتمر، ۱۵۶۵ رای (۰.۰۹ درصد کل آرا)

🔹نور رحمان لیوال ۸۶۵ رای ( ۰.۰۵ درصد کل آرا)

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید