امروز : چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۱۴
اختصاصی / تقدیری از خبرنگاری که به دل کرونا رفت

هوای یوسف سلامی و یوسف سلامی‌ها را داشته باشیم

*مجید قاضی پورکارشناس رسانه، چه کم نبوده‌اند خبرنگار جسوری و کار کشته‌ای که در صدا و سیما خوب کار کرده‌اند ولی مدیران انتصابی که سال‌هاست در این پست نشسته‌اند و سنگ جلوی پای خبرنگاران جسور انداخته‌اند و چه کم نبوده‌اند خبرنگارانی که در اوج بوده‌اند و با یک تلفن دیگر خبرنگار نبودند.
هوای یوسف سلامی و یوسف سلامی‌ها را داشته باشیم
دوشنبه | ۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ۰۰:۱۳ |
کد خبر : ۱۰۰۱۵ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی باز انتخابات، خبرنگاران شاید همه علاقمند به دیده شدن باشند ولی برخی با حمایت و پارتی به جایی می‌رسند و مدیران آنها را جلوی دوربین هول می‌دهند و اجازه دیده شدن بهشان می‌دهند که بخش‌های خبری صدا و سیما کم ندارد.

 ولی برخی خبرنگاران با کار کردن در یک حوزه تخصصی و خون دل خوردن جایی برای تهیه خبری برای خود دست و پا می‌کنند و ارتباط‌های خیلی خوبی می‌گیرند و تا گزارش خوب و مخاطب پسند تحویل پخش تلویزیون بدهند.

هوای یوسف سلامی و یوسف سلامی‌ها را داشته باشیم

سال 99 هستیم و می خواهیم از خبرنگاری و خبرنگارانی بنویسم که یک تنه گزارش‌های خاص برای تلویزیون تهیه می‌کنند و کم کاری تلویزیون با تلاش این افراد دیده نمی‌شود.

 خبرنگارانی که در همه احوال و آماده به خدمت هستند و همه جا پیدایشان می شود تا جای خالی صدا و سیما و گزارشگران تلویزیون را با گزارش های جسورانه خود پر کنند.

با گزارش‌هایی که این روزها از یوسف سلامی می بینم باید به مدیرانی که نسبت به افتتاح باشگاه خبرنگاران جوان اقدام کردند درود فرستاد از لاریجانی، آقا محمدی معاون وقت لاریجانی، رحمانی فضلی معاون سیاسی وقت، مینایی و آقای معماریان پایه گذار و اولین مدیر باشگاه خبرنگاران جوان که با هدف پرورش استعدادهای جوان در عرصه خبر و شکوفایی جوانان مستعد و علاقمند به کار خبر که یار کمکی برای صدا و سیما باشد و بتواند این سازمان را از باند و باندبازی در جذب خبرنگار و خبرنگاران بدون تخصص رهایی دهند.

با افتتاح باشگاه خبرنگاران در سال 78 اجازه رشد و شکوفا شدن استعدادهای جوان با همت مدیران وقت داده شد هر چند امروز از اهداف اولیه خود دور شده ولی به یکی از مجموعه ‌های اصلی تولید خبر در صداو سیما تبدیل شده است و توانسته گزارش های تصویری و خبری خود را در تمام بخش های خبری و رسانه های دیگر در معرض دید مخاطبان قرار دهد.

یوسف سلامی یکی از ده‌ها خبرنگاری است که در باشگاه خبرنگاران جوان تعلیم دید و پرورش یافت و جذب خبرگزاری صدا و سیما شد.

یوسف سلامی فعالیت خبری خود در حوزه اجتماعی در باشگاه خبرنگاران جوان از حدود سال 82 آغاز کرد و کم کم جذب سرویس علمی شد و در اینجا مراحل رشد و تبدیل شدن به یک خبرنگار را طی کرد.

یوسف سلامی پایش برای تهیه خبر به وزارت بهداشت و حوزه پزشکی باز شد و در این حوزه با سعی و تلاشی داشت تبدیل به خبرنگار یک این حوزه شد و هر جا که یوسف سلامی بود مصاحبه شوندگان و حوزه‌های خبری، برگزار کنندگان همایش و کنفرانس ها مطمئن بودند که همان شب شاهد پخش یک گزارش جذاب از تلویزیون و بخش‌های خوب خبری صدا و سیما خواهند بود.

سلامی زمانی که در باشگاه خبرنگاران بود گل کرد و به او در حوزه‌های خبری بهاء می دادند که به خبرنگاران واحد مرکزی خبر آن زمان نمی‎دادند.

یوسف سلامی سوای اینکه گزارش خوب تهیه می‎کرد انتقادهایش از حوزه‎های خبری به جا بود و سر بزنگاه خود را به جاهایی می‎رساند که هیچ خبرنگارعافیت طلب و یا سردبیر و مدیرمسئولی حاضر به حضور و تهیه خبر نبودند.

سلامی کم کاری و انتقادها به وزارت بهداشت را نیز رسانه‌ای کرد. سلامی کسی نبود که به خاطر اینکه حوزه خبری بهش بهاء می داد فقط نکات مثبت حوزه خبری را ببیند و به کم کاری‌ها و عدم مسئولیت‌شناسی آنها هم ورود می کرد و بعضی جاها نیز یقه وزیر بهداشت و روسای بیمارستان‌های کشور را نیز می‌گرفت.

به یاد دارم با زلزله در بم یوسف سلامی تک و تنها بدون داشتن موبایل خود را به کرمان و بم رساند. سلامی خبرنگار آماده و لحظه صفر است هر جا خبری باشد و اتفاقی آنجا حاضر می‌شود و هدفش هم تهیه خبر برای مخاطبان است و عاشق این کار است یوسف سلامی وقتی یک هفته در بم بود صدا وسیما کرمان حاضر نشد برای وی یک چادر در کنار دیگر خبرنگاران اعزامی برای اسکان وی برپا کند به طوری که وی هر شب مهمان چادر خارجی‌هایی بود که برای کمک آمده بودند وی در بم گزارش‌های مکتوب تهیه می‌کرد و بعضا با رایزنی موفق به تهیه گزارش تصویری می‌شد، هنوز گزارش‌هایی از سلامی از وضعیت آن زمان مردم  بم موجود است که پخش نشده است.

هوای یوسف سلامی و یوسف سلامی‌ها را داشته باشیم

روز آخر حضور یوسف سلامی در زلزله بم (هنگام عزیزمت به فرودگاه)

یوسف سلامی از باشگاه خبرنگاران به خبرگزاری صدا وسیما مهاجرت کرد جایی که دیگر نمی‌توانست جسارت‌ها و آزادی عملی که قبلا در باشگاه خبرنگاران را داشت، داشته باشد. سلامی وارد رقابتی شد با خانم دکتر میرسیدی، خانم سلامی، و دیگر خبرنگاران که ده‌ها سال در واحد مرکزی منجمد شده بودند و خلاقیتی برای تهیه سوژه و سوژه یابی نداشتند همکار شد.

این ابتدای مشکلات یوسف سلامی بود با توجه به باند بازی در صدا وسیما و پخش اخبار به صورت دل‌بخواه و دستوری هست و سانسور حرف اول را می زند دیگر در گزارش‌ها شاهد آن جسارت یوسف سلامی نبودیم اگرهم گزارش انتقادی تهیه می‌کرد اجازه پخش نمی یافت.

یوسف سلامی خبرنگار لحظه و صفر است مانند ده‌ها خبرنگاری که آماده حضور در دل ماجرا دارند ولی اجازه کار ندارند و دیده نمی شوند یوسف سلامی خود را در این قصه پیر کرد تا جا بیفتد بی‌مهری و بی‌وفایی دید حرف شنید ولی ماند و تلاش کرد. معاونت سیاسی، اداره اخبار و خبرگزاری صدا و سیما باید ممنون این خبرنگاران و خبرنگاران پرورش یافته در باشگاه خبرنگاران جوان باشند.

عرصه آنقدر بر یوسف سلامی تنگ شد و و از وزیر و غیر وزیر به مدیران خبرگزاری صدا و سیما فشار آوردند که یوسف سلامی تا جایی پیش رفت که برگردد باشگاه خبرنگاران جوان و در همان حوزه تخصصی خود کار کند ولی این امر دیگر برای یوسف سلامی راحت نبود و باشگاه خبرنگاران جوان دیگر چند تا مدیرعوض کرده بود و دیگر سیاست‌های سال‌های قبل را دنبال نمی‌کرد و باشگاه خبرنگاران جوان از آن اهداف اولیه دور شده بود و سلامی با فشارهای وارد شد مجبور به تغییر سرویس خبری شد که ده‌ها سال در آن حوزه خبری تلاش کرده بود و ارتباط گرفته بود.

یوسف سلامی مجبورا قبول کرد و حوزه اجتماعی را برگزید و شروع به فعالیت کرد بعضا هم ماموریتی سری به حوزه‌های سیاسی و دیگر حوزه‌ها می‌زد یوسف سلامی آن موفقیتی که در حوزه پزشکی داشت دیگر در این حوزه‌ها نداشت ولی دلش در گروه گزارش‌های پزشکی بو دو

باز امروز یوسف سلامی تنها کسی است که از خطر آگاهی دارد و به دل خطر می رود یوسف سلامی باز با ورود کرونا انگار به دلدارش رسیده است تا گزارش‌های هیجانی خود را ببندد.

سلامی این روزها با انرژی خاصی که از او شاهد هستیم گزارش‌های خود را از خط مقدم مبارزه با کرونا تهیه می کند و هیچ کدام از گزارش های او شبیه به هم نیستند.

اگرهمه خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما عافیت طلب باشند و فرار کنند یوسف سلامی اولین کسی هست که میکروفون در دست می‌گیرد لبخند می زند و برای تهیه خبر از مهلک‌ترین مکان‌ها وارد می‌شود.

مدیران صداو سیما باید روزی را به یاد بیاورند که سنگ جلوی یوسف سلامی و سلامی‌ها انداختند واجازه فعالیت را در بخش‌هایی که تخصص داشتند و دل در گرو آن حوزه داشتند ندادند و عافیت طلبی را برگزیدند و فقط سمت و میز خود را دیدند و به بالا دستی‌ها و فشارها چشم گفتند.

امروز یوسف سلامی یک تنه صداو سیما را سربلند کرده هر جا یوسف سلامی باشد مرگ هست اما مرگ نمی بینی لبخند می‌بینی، شوخی می بینی حتی با کسی که بیماری کرونا و مرگ دست و پنجه نرم می‌کند در مقابل میکروفون و گزارش‌هایی یوسف سلامی که جای جایش جان تزریق می‌کند می‌گوید می‌گویند شوخی می‌کند شوخی می‌کنند می‌خندد می‌خنداند.

یوسف سلامی با تهیه خبر از حوزه پزشکی رشد کرد زندگی کرد و زندگی می‌کند یوسف سلامی و سلامی‌ها با گزارش‌های خود زندگی می‌آفرینند.

مدیران با فشارها و برای خوش‌آمد مسئولان جلوی فعالیت و تهیه خبر خبرنگاران خود را از حوزه‌هایی که تخصص دارند نگیرند خبرنگاران با عشق به حرفه خود و حتی فعالیت در حوزه خبری که عمری زحمت کشیده و فعالیت کرده‌اند، زنده هستند.

مجید قاضی پور کارشناس رسانه و همکار چند ساله یوسف سلامی

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید