امروز : چهارشنبه ۲۵ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۵۰

برگزاری انتخابات محلی پر مناقشه روسیه

روس‌ها امروز(یکشنبه) برای انتخاب ۱۶ رئیس منتطقه‌ای و قانونگذاران مجلس قانونگذاری در ۱۳ منطقه فدرال روسیه به پای صندوق‌های رای رفتند. به علاوه در این انتخابات قانونگذاران مجلس عوام پارلمان، دوما، در چهار منطقه تک کرسی انتخاب می شوند.
برگزاری انتخابات محلی پر مناقشه روسیه
چهارشنبه | ۱۳۹۸/۰۶/۲۰ - ۱۳:۱۹ |
کد خبر : ۸۵۲۴ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در کل ۲۲ مرکز دولتی اعضای شوراهای شهری و سه مرکز استانی رئیس شهرداری را در این انتخابات برمی‌گزینند.

انتظار می رود ۵۶ میلیون روس واجد شرایط در این انتخابات شرکت کنند.
ساکنان مسکو قانونگذاران برای پارلمان شهری را انتخاب خواهند کرد.

در کل ۲۳۳ کاندیدا در این رقابت‌ها شرکت دارند که ۱۷۱ تن نماینده حزبی و ۶۲ تن کاندیدای مستقل هستند.

به نوشته پایگاه فرانس ۲۴ با وجود آنکه امروز قرار است انتخابات شهرداری‌ها و شوراهای شهر برای شهرهای سراسر روسیه برگزار شود اما توجه ویژه‌ای صرف انتخابات شورای شهر مسکو شده است.

در روزهای گذشته مقام‌های روسیه تعدادی از نامزدهای انتخاباتی مستقل این انتخابات و حامیانشان را بازداشت کرده و به زندان انداخته‌اند و همین طور نامزدی تعدادی از آن‌ها نیز از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه ملغی شده است.

تحلیل‌گران می‌گویند نتایج این انتخابات از نزدیک با توجه به نزدیک شدن به موعد برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۰۲۱ روسیه دنبال خواهد شد و به دورنمای آینده سیاسی روسیه در حالی که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور این کشور وارد سومین دهه از حضورش در قدرت می‌شود، تأثیرخواهد گذاشت.

در هفته‌های اخیر ده‌ها هزار معترض در شهر مسکو با برپایی تظاهرات خواستار برگزاری یک انتخابات عادلانه در پی ممنوع شدن نامزدی رهبر مخالفان یعنی الکسی ناوالنی از نامزدی در این انتخابات شدند. با این حال مقام‌های روسیه عمدتا با اقدامات پلیسی و امنیتی به اعتراضات آن‌ها پاسخ داده‌اند.

تاتیانا استانو وایا رئیس شرکت تحلیلی آرپولیتیک گفت: کمپین مربوط به انتخابات امروز باعث برملا شدن اختلافات فزاینده میان مقام‌هایی که متمایل به حفظ وضعیت موجود هستند و حامیان تغییر سیاسی در روسیه شده است.

او پیش‌بینی کرد: انتخابات مربوط به شورای شهر مسکو تبدیل به آزمونی برای مقام‌ها در خصوص پذیرفتن این واقعیت جدید شده است. مقام‌های روسیه برای مدت کوتاهی تقریبا همه سیاست‌مداران مخالفی که به دنبال نامزدی در انتخابات شورای شهر مسکو بودند را به زندان انداختند. تعدادی نیز به اتهام دست زدن به خشونت علیه پلیس به زندان افتادند. هر چند که حامیان مخالفان گفتند تجمعات آن‌ها صلح‌آمیز بوده است.

هیچ یک از کاندیداهای انتخابات امروز رسما از جانب حزب روسیه متحد نامزد نشده‌اند چرا که محبوبیت این حزب کاهش یافته است.

ناوالنی از طرح رأی دادن هوشمند صحبت کرده و از مردم مسکو خواسته در این انتخابات از کسانی که بالاترین شانس شکست دادن نامزدهای حامی کرملین را دارند، حمایت کند. اکثر این افراد کمونیست‌ها هستند.

این وکیل ۴۳ ساله این انتخابات را یک رفراندوم در مورد اعتماد روس‌ها به مقامات‌شان و حزب حاکم خوانده است. او نوشته است تنها نه گفتن از سوی معترضان اقدام به رأی دادن هماهنگ به نفع قوی‌ترین رقبای نامزدهای حزب روسیه متحد است.

لیوبف سوبل یک وکیل صندوق مبارزه با فساد ناوالنی که در طی ممنوع شدن نامزدی‌اش در انتخابات برای بیش از یک ماه دست به اعتصاب غذای خشک زد، گفت: طرح رأی دادن هوشمند یک اعتراض است. این زن ۳۱ ساله یکی از درخشان‌ترین فعالان سیاسی متعلق به نسل جدید چالش طلبان ارتش سیاست روسیه است و ویدئوهای مقاومت او در برابر مقام‌ها در فضای مجازی پخش شده است.

الا پامسیلوا رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه گفت: حدود ۱۲ تن از نامزدهای مخالفان به دلیل عدم ارائه اسناد و مدارک درست یا جعل کردن امضاهای برخی از حامیانشان از این انتخابات رد صلاحیت شدند.

یکی از مناقشه‌برانگیزترین کمپین‌های انتخابات امروز مربوط به انتخابات تعیین فرماندار سنت‌پترزبورگ است که در این انتخابات کرملین از الکساندر بگلوف رئیس موقت نامحبوب شورای این شهر حمایت می‌کند.

حوزه‌های رأی‌گیری امروز در مسکو ساعت ۰۵۰۰ به وقت گرینویچ باز شده و در ساعت ۱۷۰۰ به وقت گرینویچ بسته خواهد شد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید