امروز : شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۰

"الیاس الفخفاخ" مأمور تشکیل دولت جدید تونس شد

منابع تونسی از تعیین "الیاس الفخفاخ" برای تشکیل دولت جدید این کشور خبر دادند.
"الیاس الفخفاخ" مأمور تشکیل دولت جدید تونس شد
سه شنبه | ۱۳۹۸/۱۱/۰۱ - ۱۲:۲۹ |
کد خبر : ۹۵۳۴ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری المیادین، ریاست جمهوری تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد که در پی شکست دولت حبیب الجملی در کسب رای اعتماد از پارلمان این کشور، الیاس الفخفاخ، وزیر سابق دارایی را مأمور تشکیل کابینه دولت جدید تونس کرده است.

در این بیانیه تأکید شده است که الفخفاخ باید کابینه‌اش را طی یک ماه برای کسب رأی اعتماد به پارلمان معرفی کند و این مهلت از نظر قانونی غیرقابل تمدید است.

در بیانیه ریاست جمهوری تونس آمده است که این تصمیم پس از مشورت‌ها و گفت‌وگوهای ریاست جمهوری با احزاب، فراکسیون‌ها و ائتلاف‌ها در پارلمان  و همچنین دیدار با مقامات بلندپایه اتخاذ شده است. دولت جدیدی که تشکیل خواهد شد، دولت ریاست جمهوری نیست بلکه پارلمان به آن رأی اعتماد خواهد داد و این پارلمان است که حرف آخر را می‌زند.

الفخفاخ یک ماه فرصت دارد تا کابینه‌اش را تشکیل دهد و درصورت شکست در تحقق آن، انتخابات جدیدی در تونس برگزار خواهد شد.

انتخاب الفخفاخ ۴۸ ساله برای تشکیل دولت بر اولویت‌های اقتصادی پس از پایین آمدن نرخ توسعه، افزایش بدهی کلی و کاهش سطح خدمات طی ۱۰ سال از زمان سرنگونی دولت زین العابدین بن علی در سال ۲۰۱۱ تأکید دارد.

الفخفاخ پیشتر در شرکت نفتی توتال فرانسه مشغول به فعالیت بوده و از سال ۲۰۱۲ نیز سکان وزارت دارایی این کشور را به دست داشته است.

وی همچنین در برهه‌ای به عنوان وزیر گردشگری تونس خدمت کرده است.

به دنبال پیروزی حزب النهضه در انتخابات پارلمانی تونس، این حزب رایزنی‌های خود را برای تشکیل دولت جدید با سایر احزاب و گروه‌های سیاسی و مستقل این کشور شروع کرد.

النهضه حبیب الجملی را به عنوان نامزد این حزب برای تشکیل دولت به رئیس جمهوری تونس معرفی و قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور با صدور حکمی در ۲۴ آبان گذشته او را مامور تشکیل کابینه کرد.

بر اساس قانون تونس الجملی یک ماه فرصت داشت اعضای دولت خود را معرفی کند و از پارلمان رای اعتماد بگیرد اما موفق به این کار نشد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید