امروز : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۵۲

آغاز اولین انتخابات "صرفا میهن‌پرستان" در هنگ‌کنگ

کمتر از ۵۰۰۰ هنگ‌کنگی از محافل عمدتا تشکیلاتی امروز (یکشنبه) رای‌دهی به نامزدهایی برای یک کمیته انتخابات را آغاز کردند. این کمیته که به عنوان وفادار به پکن ارزیابی می‌شود، رهبر بعدی تحت حمایت چین در این شهر و برخی قانونگذاران آن را انتخاب می‌کند.
آغاز اولین انتخابات "صرفا میهن‌پرستان" در هنگ‌کنگ
یکشنبه | ۱۴۰۰/۰۶/۲۸ - ۲۲:۰۰ |
کد خبر : ۱۳۱۹۷ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، نامزدهای طرفدار دموکراسی تقریبا در اولین انتخابات هنگ‌کنگ از زمانی که چین سیستم انتخاباتی این شهر را بازنگری کرد تا اطمینان حاصل کند "تنها میهن‌پرستان" می‌توانند بر آزادترین شهر چین حکمرانی کنند، غایب هستند.

کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ صبح امروز گفت: هدف کلی ارتقای سیستم رای‌دهی برای اطمینان یافتن از حاکمیت میهن‌پرستان بر هنگ‌کنگ است. بسیار تردید دارم دولت یا کشور دیگری به مردمی که مأموریت آنها تضعیف منافع ملی یا امنیت ملی است، اجازه دهد در انتخابات عمومی برای نمایندگان محلی شرکت کنند.

این کمیسیون انتخابات، ۴۰ کرسی در شورای قانونگذاری تجدیدنظر شده در دسامبر و یک مدیر اجرایی در ماه مارس انتخاب خواهد کرد.

پلیس هنگ‌کنگ تدابیر امنیتی را افزایش داده است و انتظار می‌رود ۶۰۰۰ افسر به منظور تضمین رای‌دهی آرام در انتخاباتی که احتمالا حدود ۴۹۰۰ تن در آن شرکت می‌کنند، مستقر شوند.

تغییرات در سیستم سیاسی، تازه‌ترین مورد در یک سری اقدامات است که این قطب مالی بین‌المللی را در مسیر اقتدارگرایی قرار داده است، از جمله قانون امنیت ملی که هر چیزی را که پکن به عنوان براندازی، جدایی‌طلبی، تروریسم یا تبانی با نیروهای خارجی تصور می‌کند هدف مجازات قرار می‌دهد.

بیشتر فعالان و سیاستمداران دموکراتیک سرشناس اکنون در زندان به سر می‌برند یا به خارج گریخته‌اند.

پارلمان دنباله‌رو چین در ماه مه سیستم انتخاباتی هنگ‌کنگ را تغییر داد، از تعداد نمایندگان دموکراتیک در نهادها کاست و برای نامزدهای انتخابات و برندگان یک مکانیسم ارزیابی تعیین کرد. این امر هرگونه نفوذ مخالفان را از بین برد.

حامیان دموکراسی و کشورهای غربی می‌گویند که این اقدامات بازنگری سیاسی در این شهر موجب می‌شود اپوزیسیون دموکراتیک با کمترین فضا از زمانی که بریتانیا این مستعمره سابق را در ۱۹۹۷ به چین بازگردانده، مواجه شود.  

فهرست انتخاباتی جدید شامل سازمان‌دهندگان تقریبا محلی می‌شود. تعداد نمایندگان از بخش‌های فرعی حرفه‌ای که به طور سنتی بزرگترین حضور طرفدار دموکراسی را داشتند، کاهش یافت. حدود ۷۰ درصد از نامزدها در دو نظرسنجی آخر برای این کمیته که با افزایش ۳۰۰ عضوی به ۱۵۰۰ تن می‌رسد، حضور نداشتند. 

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید