امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۵

پیروزی رئیس جمهور کنونی بلغارستان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

نتایج مربوط به نظرسنجی از رای دهندگان شرکت‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان نشان می‌دهد، رومن رادف، رئیس جمهور بلغارستان به دنبال حمایت رای دهندگان این فقیرترین کشور اتحادیه اروپا از وعده قدرتمند وی برای مبارزه با فساد، با برتری چشمگیری در این انتخابات پیروز شده است.
پیروزی رئیس جمهور کنونی بلغارستان در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری
دوشنبه | ۱۴۰۰/۰۹/۰۱ - ۲۲:۰۵ |
کد خبر : ۱۳۵۲۸ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، رادف ۵۸ ساله طبق نتایج نظرسنجی‌های اخذ شده از رای دهندگان به هنگام خروج از حوزه‌های رای گیری که در عین حال حاکی از ثبت یک رکورد جدید در شرکت کم رای دهندگان واجد شرایط بود، توانسته در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با نتیجه ۶۶ درصد بر رقیبش آناستاس گرجیکوف که او هم ۵۸ سال دارد و ۳۲ درصد رای کسب کرده، پیروز شود. رادف در دور نخست این انتخابات که ۱۴ نوامبر برگزار شده بود هم با نتیجه‌ای قاطع پیروز شد اما نتوانست در همان دور کار را تمام کند.

این انتخابات در پی بالا گرفتن نارضایتی گسترده بلغارستانی‌ها از فساد در سطوح بالای مقامات این کشور که چند وقت پیش در آوریل به ۱۰ سال حاکمیت بویکو بوریسوف، نخست وزیر سابق پایان داده و یک حزب جدید ضد فساد را در انتخابات پارلمانی چند روز پیش به پیروزی رساند، برگزار شد.

رادف در ضمن خوشحالی از پیروزی‌اش به خبرنگاران گفت: "یک ماه سیاسی بی سابقه با دو نوع انتخابات در حالی به پایان رسید که به وضوح تمایل مردم برای تغییر، در هم شکستن فساد، دزدی و بی قانونی و حذف مافیا از قدرت را برجسته ساخت."

پست ریاست جمهوری در بلغارستان تا حد زیادی تشریفاتی است اما بستری قدرتمند را برای تأثیرگذاری بر افکار عمومی فراهم می‌کند. نقش رئیس جمهور در بلغارستان در مواقع بحران سیاسی، زمانی که به عنوان رئیس دولت می‌تواند کابینه‌های موقت را تعیین کند، برجسته می‌شود.

رادف، که از فرماندهان سابق نیروی هوایی کشورش بوده، به دلیل حمایت آشکارش از اعتراضات گسترده ضد فساد علیه بوریسوف در سال ۲۰۲۰ و به جهت انتصاب دولت‌های موقتی که موجب شفافسازی در قبال معاملات مبهم آخرین کابینه راست میانه روی بوریسوف شدند محبوبیت پیدا کرد. بوریسوف با این حال ارتکاب هرگونه تخلفی را رد کرده است.

دانیل اسمیلوف، تحلیلگر سیاسی در مرکز استراتژی‌های لیبرال، گفت: "پیروزی رادف تمایل به تغییر در بلغارستان را مجددا تایید می‌کند. پیروزی دوباره او تشکیل یک دولت ائتلافی را تسهیل می‌کند."

گرجیکوف، رئیس دانشگاه صوفیه که در این انتخابات مورد حمایت حزب GERB متعلق به بوریسوف قرار گرفت، شکست خود را پذیرفت و ابراز تاسف کرد از اینکه نتوانست بلغاری‌ها را نسبت به توانش برای متحد کردن ملت متقاعد کند.

رادف در ماه مه دو کارآفرین فارغ التحصیل از دانشگاه هاروارد را به عنوان وزیر موقت منصوب کرد و این دو نفر از آن زمان حزبی تحت عنوان حزب "تغییر را ادامه می‌دهیم" (PP) را تاسیس کردند؛ حزبی که در سومین انتخابات سراسری بلغارستان در سال جاری میلادی که در تاریخ ۱۴ نوامبر برگزار شد پیروز شد و متعهد به "رساندن فساد به صفر" شد.

رادف از سوی این مخالفان سیاسی بوریسوف در حزب "تغییر را ادامه می‌دهیم"، سوسیالیست‌ها و حزب ضد نخبگان موسوم به حزب ITN مورد حمایت قرار گرفت؛ این احزاب به همراه یک جناح ضد فساد دیگر، مشغول مذاکراتی برای تشکیل یک دولت ائتلافی هستند.

رادف در اولین سخنرانی خود پس از انتخابات این احزاب را مخاطب قرار داده و از آنها خواست تا یک دولت حاکم را که فورا اصلاحات قضایی را آغاز کند، با همه گیری ویروس کرونا مبارزه کند و اقداماتی را برای محافظت از آسیب پذیرها در برابر هزینه های بالای انرژی اتخاذ کند، تشکیل دهند.

دومین دوره پنج ساله رادف از ۲۲ ژانویه آغاز خواهد شد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید