نظرسنجی‌ها نشان داد

"زلزله انتخاباتی" در تونس و احتمال دور دوم رقابت بین "القروی" و "سعید" در ۲۹ سپتامبر

در پی نتایج نظرسنجی‌های انجام شده، دو کاندیدا انتخابات ریاست جمهوری تونس که خودشان را مخالف نظام این کشور معرفی می‌کنند، اعلام کردند که احتمال راهیابی آنها به دور دوم انتخابات وجود دارد.
 "زلزله انتخاباتی" در تونس و احتمال دور دوم رقابت بین "القروی" و "سعید" در ۲۹ سپتامبر
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۱:۴۳ |
کد خبر : ۸۵۶۴ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای رأی الیوم، قیس سعید و نبیل القروی، دو کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری تونس اعلام کردند که با وجود استقبال ضعیف از دور اول انتخابات احتمال راهیابی آنها به دور دوم وجود دارد.

نتایج اولیه مبتنی بر نظرسنجی از رای دهندگان بعد از خروج از مراکز اخذ رای اشاره دارند، انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور در ۲۹ سپتامبر شاهد دور دوم انتخابات خواهد بود.

این نظرسنجی‌ها نشان دادند، هیچ یک از ۲۴ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نتوانستند میزان مورد نظر آرا برای قطعی کردن رقابت در دور اول یعنی ۵۰ درصد به اضافه یک رای را به دست آورند.

طبق این گزارش، نظرسنجی‌های مرکز نظرسنجی "سیگما کونسای" و "ایمرود" نشان می‌دهند که در انتخابات ریاست جمهوری تونس، قیس سعید با کسب ۱۹ درصد آرا در صدر قرار دارد و پس از آن نبیل القروی با کسب ۱۵ درصد مجموع آرا دوم است.

طبق این نظرسنجی در جایگاه سوم عبدالفتاح مورو، کاندیدای النهضه با ۱۱ درصد آرا ایستاده است و "عبدالکریم الزبیدی"، وزیر دفاع در رتبه چهارم با ۹.۴ درصد قرار دارد و یوسف الشاهد، نخست وزیر کنونی هم جایگاه پنجم را  دارد.

منصف المرزوقی، رئیس جمهور پیشین تونس  نیز با انتشار پیامی در فیسبوک عدم موفقیت خود در کسب آرای کافی برای رقابت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری تونس را اعلام کرد و نتایج آن را ناامید کننده توصیف کرد.

این نتایج اگر درست باشند، یک زلزله انتخاباتی خواهد بود، چراکه این اتفاق طبقه سیاسی را که از زمان انقلاب ۲۰۱۱ وجود داشته جابجا می‌کند و کشور را در بلاتکلیفی قرار می‌دهد.

کمیسیون عالی انتخابات تونس قرار است که نتایج اولیه را روز سه شنبه اعلام کند.

همچنین کمیسیون عالی انتخابات تونس اعلام کرد که میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که یکشنبه برگزار شد ۴۵.۰۲ درصد بوده و بیش از هفت میلیون رای دهنده در این انتخابات مشارکت کردند.

در همین راستا، نبیل بفون، رئیس کمیسیون عالی انتخابات تونس در این باره گفت: نسبت مشارکت قابل قبول است و امیدوار بودیم که بیشتر باشد.

این درحالی است که در انتخابات ۲۰۱۴ نسبت مشارکت ۶۴ درصد بود.

بن‌بست قانونی

در همین راستا، ابراهیم بوصلاح، معاون دادستان دادگاه استیناف در واکنش به احتمال پیروزی القروی اظهار کرد: این اتفاق اولین مورد در نوع در تونس است. من باید در اینجا بگویم که در صورت پیروزی او ما در یک خلأ قرار خواهیم گرفت و با یک بن بست قانونی روبرو خواهیم شد.

سلمی السماوی، همسر نبیل القروی که از داخل زندان در این انتخابات شرکت کرده است پیامی از همسرش را خواند که در آن آمده است: این یک روز خارق العاده برای دموکراسی و تاریخ کشور بود. امروز مردم دو کاندیدای دور دوم را انتخاب کردند.

وی افزود: امیدواریم که در دور دوم حکم قضایی متوقف شود و رقابت میان نامزدها به شکل برابر باشد.

قروی ۵۶ ساله موسس تلویزیون "النسمة" است و پس از تشکیل حزب "قلب تونس" کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شد و در جریان تبلیغات رسانه‌ای و سفر به مناطق مختلف تونس در مدت زمان کوتاهی از پایگاه انتخاباتی قابل توجهی برخوردار شد.

القروی از سوی سازمان "من هوشیار هستم" که از سال ۲۰۰۷ در زمینه مبارزه با فساد فعالیت می‌کند، به اتهام‌هایی مانند فرار از مالیات و پولشویی روبروست.

السماوی پس از رأی دادن گفت: علی‌رغم ناراحتیم امروز آمدم تا به او (قروی) رأی بدهم.

در مقابل، قیس سعید نیز به خبرگزاری فرانسه گفت: قرار گرفتن در رتبه اول مسؤولیت سنگینی را در قبال ملت بر دوش من گذاشته است تا بتوانیمبا هم از مرحله ناامیدی به امید به تلاش عبور کنیم.

سعید ۶۱ ساله و نامزد مستقل و استاد قانون اساسی بهار گذشته در نظرسنجی‌ها شناخته شد و با پیشتازی در آنها توجه‌ها را به خود جلب کرد.

وی در تبلیغات انتخاباتی‌اش متکی به بازدید از بازارها و مناطق مختلف بود و درباره مشکلات و خواسته‌های شهروندان با تک تک آنها گفت‌وگو می‌کرد.

سعید در تبلیغات انتخاباتی‌اش برنامه‌های سیاسی مبتنی بر ارائه نقش محوری به طرف‌های مختلف و توزیع قدرت میان مقامات محلی از طریق اصلاح قانون اساسی ارائه می‌کرد.

همچنین یک سازمان غیردولتی سعید را در بین کاندیداهای بسیار محافظه کار به دنبال مواضعش برای لغو مجازات اعدام  همجنسگرایان قرار می‌دهد.

وی درحالی پیشتاز انتخابات است که توسط هیچ حزبی حمایت نمی‌شود پیشتر ناظران گفته بودند که او به دلیل حمایت کم از دور رقابت خارج خواهد شد و به حاشیه رانده می‌شود.

نارضایتی

رئیس کمیسیون عالی انتخابات تونس روز گذشته یک ساعت قبل از بسته شدن مراکز اخذ رأی از جوانان خواسته بود در انتخابات مشارکت گسترده‌ای داشته باشند.

در همین راستا، حمزه المدب، کارشناس مسائل سیاسی در این باره تصریح کرد: این درخواست نشانه‌ای از نارضایتی عمیق علیه طبقه سیاسی است که خواسته‌های اقتصادی و اجتماعی شهروندان را برآورده نکرده است.

برگزاری این انتخابات در واقع برای ماه نوامبر (دو ماه دیگر) برنامه ریزی شده بود اما به دلیل مرگ باجی قائد سیسی، رئیس‌جمهوری پیشین تونس که ۹۲ سال داشت، تاریخ برگزاری انتخابات جلو افتاد. او پس از تظاهرات اعتراضی گسترده در این کشور و کنار رفتن زین‌العابدن بن علی، به دنبال برگزاری اولین انتخابات آزاد در سال ۲۰۱۴ قدرت را در دست گرفته بود. بن علی در پی اعتراضات مردم در سال ۲۰۱۱ سقوط کرد.

انتخابات تونس هر پنج سال یک بار برگزار می‌شود. ویژگی انتخابات کنونی این بود که برای اولین بار نامزدهای انتخاباتی در سه دور مناظره تلویزیونی شرکت و از مواضع خود دفاع کردند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید