پس از ائتلاف سائرون

العبادی هم جلسات انتخاب نخست وزیر عراق را تحریم کرد

رئیس ائتلاف "النصر" در پارلمان عراق از عدم مشارکت خود در فرایند تعیین نخست‌وزیر جدید این کشور خبر داد. همزمان ائتلاف پارلمانی جریان صدر نیز اعلام کرده در این فرآیند مشارکت نمی‌کند و این انتخاب حق معترضان است.
العبادی هم جلسات انتخاب نخست وزیر عراق را تحریم کرد
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ - ۱۴:۵۵ |
کد خبر : ۹۱۱۴ |
سیاسی
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آناتولی، حیدر العبادی، نخست وزیر سابق و رئیس ائتلاف النصر در پارلمان عراق در سخنانی پس از پذیرش استعفای عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر مستعفی این کشور از سوی پارلمان اظهار کرد: سعی کردم مواضعم در راستای منافع ملت و اصلاح دولت باشد و همچنان با حس مسؤولیت پذیری ملی و نه رقابتی، از مردم و وطنم حمایت خواهم کرد.

وی افزود: در انتخاب جانشین نخست‌وزیر مشارکت نمی‌کنم و می‌خواهم که این فرد مستقل و مورد اعتماد ملت باشد.

ائتلاف النصر که توانست با کسب ۱٬۱۳۴٬۲۶۶ رأی در انتخابات پارلمان عراق در مه ۲۰۱۸، ۴۲ کرسی از مجموع ۳۲۹ کرسی را از آن خود سازد، قدرت سوم در پارلمان عراق به شمار می‌رود.

عادل عبدالمهدی در پی تظاهرات مردمی عراق و بعد از اظهارات مرجع عالیقدر شیعیان و درخواست برای کناره‌گیری شنبه درخواست استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد و در جریان جلسه عصر یکشنبه پارلمان استعفای نخست‌وزیر این کشور پذیرفته شد.

این درحالی است که فراکسیون سائرون، وابسته به جریان صدر عراق هم اعلام کرده در نشست احزاب سیاسی برای تعیین نخست‌وزیر این کشور شرکت نمی‌کند وتعیین نخست‌وزیر جدید را حق ملت عراق و معترضان می‌داند.

معترضان عراقی خواستار تعیین فردی مستقل و بدون هیچ گونه وابستگی به احزاب حاکم به عنوان نخست‌وزیر جدید کشورشان هستند.

طبق ساز و کار قانون اساسی عراق برای انتخاب نخست‌وزیر جدید، رئیس جمهوری این کشور باید طی ۱۵ روز نامزدی را برای تشکیل دولت به پارلمان معرفی کند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید