پیروزی نخست وزیر سابق کرواسی در انتخابات ریاست جمهوری

نتایج انتخابات کرواسی نشان می‌دهد که زوران میلانوویچ با پیروزی در این انتخابات رییس جمهور بعدی این کشور خواهد شد.
پیروزی نخست وزیر سابق کرواسی در انتخابات ریاست جمهوری
دوشنبه | ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ - ۱۹:۴۷ |
کد خبر : ۹۴۷۰ |
سیاسی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، زوران میلانوویچ، نامزد حزب اپوزیسیون سوسیال دموکرات کرواسی در دور دوم و نهایی انتخابات این کشور ۵۲.۷ درصد از آرا را از آن خود کرد. این در حالی است که کولیندا گرابار-کیتاروویچ، رییس جمهور فعلی کرواسی و نامزد حزب حاکم راست میانه اتحاد دموکراتیک کرواسی ۴۷.۳ درصد از آرا را به دست آورد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رییس جمهور در کرواسی به طور عمده سمتی تشریفاتی دارد. رییس دولت نمی‌تواند قوانین را وتو کند اما در سیاست خارجی، دفاعی و مسائل امنیتی تاثیرگذار است.

میلانوویچ که از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ نخست وزیر کرواسی بوده، در کمپین خود متعهد شد که با فساد مبارزه کند. او گفته است که فساد از زمانی که قدرت را به محافظه‌کاران واگذار کرده افزایش یافته است.

میلانوویچ در دور نخست انتخابات ۱۱ نامزد دیگر را پشت سر گذاشت تا با ۲۹.۶ درصد آرا همراه با کولیندا گرابار-کیتاروویچ با ۲۶.۷ درصد به دور دوم راه پیدا کند.

میلانوویچ در جمع هوادارانش گفت: از نظر من همه احزاب در سطح رسمی یکسان هستند. من با هر کسی که قدرت اجرایی داشته باشد همکاری خواهم کرد. من در میان شهروندان کرواسی ایجاد تفرقه نمی‌کنم.

گرابار-کیتاروویچ نیز در سخنرانی خود برای میلانوویچ آرزوی یک دوره ریاست جمهوری موفقیت‌آمیز کرد. ریاست جمهوری او از ماه فوریه آغاز خواهد شد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید