امروز : چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۰۴

ترامپ یک زن را برای جانشینی قاضی متوفی انتخاب می‌کند

رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه گفت، به زودی یک زن را برای حضور در دیوان عالی کشورش نامزد می‌کند تا جانشین گینزبرگ شود؛ انتخابی که می‌تواند این دیوان را هرچه بیشتر به سمت راست متمایل کند.
ترامپ یک زن را برای جانشینی قاضی متوفی انتخاب می‌کند
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۶/۳۰ - ۱۸:۵۱ |
کد خبر : ۱۱۱۰۹ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا قصد دارد تا به زودی جانشین روث بیدر گینزبرگ در دیوان عالی آمریکا را که جمعه بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت، انتخاب کند.    

ترامپ در جمع خبرنگاران گفت: ما خیلی زود، طی روزهای آتی فردی را نامزد می‌کنیم و احتمال دارد او یک زن باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا از خانم‌ها امی کنی برت و باربارا لاگوآ به عنوان نامزدهای احتمالی نام است.

برت ۴۸ ساله، کاتولیک مذهبی و دارای هفت فرزند است و دو کودک را از هائیتی به فرزندی پذیرفته و یک فرزند بیولوژیک دارد. نامزد بالقوه دیگر باربارا لاگوآ ۵۲ ساله، از آمریکایی‌های کوبایی‌تبار است که والدینش پنج دهه پیش در دوران حاکمیت کاسترو به آمریکا رفتند. او پیشتر گفته که چطور این رهبر کمونیست رویای وکیل شدن پدرش را از بین برده بود.

ترامپ شامگاه شنبه در جریان کارزار انتخاباتی در کارولینای شمالی تایید کرد که به صورت فردی را برای جایگزینی گینزبرگ در دویان عالی نامزد می‌کند و این فرد احتمالا یک زن خواهد بود.

او گفت: ما این کرسی را پر می‌کنیم. تا به حال ۲۹ بار با کرسی خالی در این دیوان در سال انتخاباتی یا پیش از آن مواجه بودیم... هر بار رئیس‌جمهوری که بر سر کار است، نامزدی را تعیین می‌کند. در روزهای آینده یک نامزد معرفی می‌کنم که احتمالا یک زن است.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین گفت، با موضع سناتور سوزان کالینز برای به تعویق انداختن انتخاب جانشین خانم گینزبرگ تا بعد از انتخابات نوامبر موافق نیست. او تاکید کرد: کاملا با آنچه او می‌خواهد مخالفم. ما وظیفه‌ای داریم، ما پیروز شدیم و به عنوان برندگان می‌توانیم هر که را می‌خواهیم انتخاب کنیم. خوشبختانه من رئیس‌جمهوری بعدی خواهم بود.

ترامپ اکنون این فرصت را دارد تا اکثریت محافظه‌کاران در دیوان عالی آمریکا را به ۶ قاضی از مجموع ۹ قاضی افزایش دهد.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت سنا (جمهوری‌خواهان) گفت که به رغم حضور در سال انتخاباتی رای‌گیری  بر سر انتخاب ترامپ انجام می‌شود.

دموکرات‌ها اما می‌گویند جمهوری‌خواهان باید صبر کنند تا انتخابات سوم نوامبر برگزار شود و رای‌گیری درباره جانشین قاضی گینزبرگ را بعد از مشخص شدن نتایج آن انجام دهند. مرگ این قاضی و نحوه انتخاب جانشین او، شوک بزرگی به فضای سیاسی و انتخاباتی آمریکا وارد کرده است.

ترامپ انتظار دارد مجلس سنا که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان هم حزب اوست، به سرعت روند رسیدگی و رای اعتماد به نامزد پیشنهادی او را پی بگیرد. جمهوری‌خواهان می‌گویند به سرعت برای تعیین جانشین اقدام خواهند کرد.

در همین حال کاخ سفید در واکنش به درخواست جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات سوم نوامبر برای تعویق در تعیین جانشین قاضی گینزبرگ اعلام کرد، بایدن باید به رای‌دهندگان طرفدار خودش بگوید که چه کسی را برای این پست مهم و حساس مدنظر دارد.

کایلی مک‌انانی، سخنگوی کاخ سفید شنبه به فاکس نیوز گفت: این معاون سابق رئیس‌جمهوری به جای اینکه به رئیس‌جمهوری کنونی بگوید که چه کار باید بکند، باید به رای‌دهندگان بگوید که موضعش چیست. رئیس‌جمهور ترامپ در این مورد شفاف عمل کرده و اسامی نامزدهای احتمالی را گفته است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید