امروز : شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۷
رییس ستاد انتخابات کشور خبر داد

افزایش مشارکت برای ثبت نام در انتخابات به نسبت دوره قبل

رییس ستاد انتخابات کشور اعلام کرد که نسبت به زمان مشابه در دوره قبل شاهد افزایش مشارکت در کاندیداتوری هستیم.
افزایش مشارکت برای ثبت نام در انتخابات به نسبت دوره قبل
سه شنبه | ۱۳۹۸/۰۹/۱۲ - ۱۶:۵۷ |
کد خبر : ۹۱۴۰ |
سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، جمال عرف معاون سیاسی در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات فرمانداری تهران در جمع خبرنگاران به ارائه‌ی گزارشی از آمار تعداد افرادی که برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده‌اند پرداخت و گفت: خوشبختانه طی دو روز و نیم گذشته در کل کشور بیش از ۲۵۰۰ نفر ثبت نام کرده اند که  نسبت به زمان مشابه در دوره قبل شاهد افزایش مشارکت در کاندیداتوری بوده ایم. به نسبت دوره قبل روز اول بیش از ۱۵۰ نفر و در روز دوم بیش از ۱۰۰ نفر در کل کشور افزایش داشته‌ایم.

وی گفت: در دوره قبل حدود ۱۲ هزار نفر در کل کشور ثبت‌نام کردند که در صورت استمرار روند فعلی به نظر می‌رسد با افزایشی در تعداد ثبت نام کنندگان مواجه باشیم. در تهران بر اساس آماری که فرمانداری داده است تا ساعت ۱۵، ۶۳۲ نفر ثبت نام کرده‌اند و برای امروز نیز تا ساعت۱۵، ۱۷۸ نفر ثبت‌نام کرده‌اند. همچنین روز گذشته ۱۹۸ نفر ثبت نام کردند که از این تعداد ۳۰ نفر از بانوان بودند. به نظر می‌آید در کل کشور تعداد داوطلبی خانم‌ها به نسبت  دوره قبل در حال افزایش است.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش تعداد داوطلبان ایراد محسوب میشود یا حسن؟ گفت به این موضوع باید دو نگاه داشت؛ یکی اینکه افرادی که احساس می‌کنند شرایط داوطلبی را دارند، می آیند و به نوعی نشان از افزایش مشارکت است اما اینکه آیا در کلان موضوع این اتفاق مناسب است می‌توان ارزیابی دیگری که کرد؛ این موضوع باید به لحاظ شکلی و محتوایی مورد ارزیابی قرار بگیرد.

عرف اظهار کرد: آنچه که در دنیای امروز به آن دست یافته اند این است که احزاب یکی از مکانیزم هایی هستند که می‌توانند مانند فیلتر عمل کنند. اگر نظام ما مبتنی بر احزاب بود و احزاب از قبل می نشستند و افراد را انتخاب می کردند؛ ما این موضوع را در لایحه انتخابات مطرح کرده بودیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه «فرایند ثبت نام در حال حاضر در ۲۰۸ حوزه در حال انجام است و ستادهای انتخاباتی استان ها همه مشغول کار هستند»، در پاسخ به این پرسش که آیا انتخابات اسفند ماه به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود؟ خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا در انتخابات سال جاری کار به صورت الکترونیکی انجام شود؛ قطعاً در انتخابات پیش رو مرحله احراز هویت به صورت الکترونیک انجام خواهد شد و در این مسیر دیگر شاهد شناسنامه های جعلی و متوفی ها نخواهیم بود و مبنا بر اساس کد ملی خواهد بود ملاک سامانه انتخابات کد ملی است و آن مهری که در شناسنامه افراد می خورد یک یادگاری است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید