امروز : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۱

فردا انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان آغاز می‌شود

مردم بلغارستان قرار است با پایان دوره پنج ساله ریاست جمهوری روزن پلونلیو، فردا (یکشنبه) در دور اول انتخابات ریاست جمهوری این کشور که در نزدیکی آن به روسیه یا غرب نقش موثری خواهد داشت شرکت کنند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری بلغارستان آغاز می‌شود
شنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ - ۲۳:۳۵ |
کد خبر : ۷۶ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، بخش عمده تمرکز کمپین انتخابات ریاست جمهوری در بلغارستان معطوف به آینده روابط این کشور با اتحادیه اروپا و روسیه و همچنین تهدید مربوط به ورود فزاینده مهاجران به خاک این کشور از طریق خاک ترکیه بوده است.

در همین حال برای اولین بار رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری در بلغارستان اجباری شده است. انتظار می رود در دور اول این انتخابات رقابت سختی میان زنی که به عنوان دست راست بویکو بوریسوف، نخست وزیر بلغارستان و کاندیدای غرب‌گرای این انتخابات مطرح است و همچنین یک ژنرال سابق و خلبان جنگنده های میگ به عنوان کاندیدای حامی روسیه وجود داشته باشد.

زتسکا ساچیوا، به عنوان فرد نزدیک به نخست وزیر بلغارستان می‌تواند تبدیل به اولین رئیس جمهور زن در تاریخ این کشور شود اما در صورتی که او در دور دوم انتخابات هم در یک هفته بعد شکست بخورد بوریسوف ممکن است خواهان برگزاری انتخابات جدید شود که این موجب فرو رفتن این کشور به عنوان فقیر ترین کشور اتحادیه اروپا در آشوب‌های جدید خواهد شد.

نظر سنجی‌ها نشان می دهند که ساچیوا که در حال حاضر رئیس پارلمان این کشور است با کسب ۳۰ درصد آرا در صدر مجموع ۲۱ کاندیدای شرکت کننده در انتخابات ریاست جمهوری این کشور جنوب شرق اروپا قرار خواهد گرفت اما در رقابتی نزدیک رومن رادف، رئیس سابق نیروهای هوایی ارتش بلغارستان که کاندیدای اپوزیسیون سوسیالیست است با ۲۷ درصد آرا در رده دوم خواهد بود.

دوره اول ریاست جمهوری بوریسوف، در فوریه ۲۰۱۳ هنگامی که بلغارستانی های خسته از فقر و فساد برای تظاهرات به خیابان‌ها آمدند پایان یافت. هشت نفر در آن زمان دست به خودسوزی زدند.

همچنین بعد از حدود یک سال برگزاری اعتراضات بیشتر موجب شد که دولت تکنوکرات بعدی نیز سقوط کرده و موجبات بازگشت مجدد بوریسوف به قدرت هموار شود هر چند که او رهبری یک دولت اقلیت را به عهده داشت.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید