امروز : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۹

حزب رییس جمهوری قرقیزستان ائتلاف جدید پارلمانی تشکیل داد

حزب سوسیال دموکراتیک قرقیزستان متعلق به رییس جمهوری این کشور موفق شد با قانونگذارانی که پیشتر برای اصلاح قانون اساسی رای داده بودند، ائتلاف پارلمانی جدیدی تشکیل دهد.
حزب رییس جمهوری قرقیزستان ائتلاف جدید پارلمانی تشکیل داد
شنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ - ۲۳:۴۲ |
کد خبر : ۷۷ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، رای گیری برای ایجاد اصلاحات در قانون اساسی قرقیزستان از سوی مخالفان به شدت محکوم شد چون آنها بر این باورند که هدف از این تغییر، تمدید مدت ریاست جمهوری الماز بک آتامبایف است.

آتامبایف 60 ساله در حالی از سوی قانون اساسی این کشور برای نامزد شدن برای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری قرقیزستان منع شده که سال آتی میلادی دوران ریاست جمهوری‌اش به پایان می رسد. منتقدان می گویند این اصلاح پیشنهادی برای قانون اساسی می‌تواند به وی این اختیار را بدهد که یک نخست وزیر قدرتمند شود.

آتامبایف داشتن چنین قصدی را رد کرده است.

اکثریت قانونگذاران پارلمان قرقیزستان روز چهارشنبه رای دادند که این پیشنهاد برای تغییر در قانون اساسی 11 دسامبر 2016 به رفراندوم گذاشته شود.

دو حزب "قرقیزستان" و "بیربول" به همراه حزب سوسیال دموکراتیک به این مساله رای دادند. این احزاب حالا ائتلافی جدید را در پارلمان این کشور تشکیل دادند که تحت رهبری حزب سوسیال دموکراتیک است.

قرقیزستان یکی از کشورهای فقیر با جمعیت شش میلیون نفری در آسیای مرکزی است که در سال های اخیر دچار تنش شده و در سال های 2005 و 2010 صحنه ناآرامی هایی بوده است. آتامبایف در سال 2011 در مسند ریاست جمهوری نشسته است.

ائتلاف قبلی پارلمانی ماه گذشتعه میلادی و پس از مخالفت قانونگذاران با ایجاد اصلاحات قانون اساسی فروپاشید.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید