امروز : شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۷

انتخاب ریاست جمهوری نیکاراگوئه امروز برگزار می‌شود

مردم نیکاراگوئه امروز (یکشنبه) پای صندوق های رای می روند، انتخاباتی که شانس اصلی آن رییس جمهور کنونی است.
انتخاب ریاست جمهوری نیکاراگوئه امروز برگزار می‌شود
یکشنبه | ۱۳۹۵/۰۸/۱۶ - ۱۵:۵۵ |
کد خبر : ۷۹ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، نظرسنجی‌ها نشان می دهد که بیش از 60 درصد از مردم نیکاراگوئه از دنیل اورتگا، رییس جمهوری کنونی و روزاریو موریو، همسر وی حمایت می‌کنند در حالیکه کاندیدهای رقیب بسیار عقب‌تر از وی هستند و شانسی ندارند.

حوزه های رای گیری در نیکاراگوئه در ساعت 7 صبح امروز به وقت محلی باز می‌شوند و در ساعت 6 عصر به وقت محلی نیز بسته خواهند شد. انتظار می رود که نتایج چند ساعت بعد از پایان رای گیری اعلام شود.

در این انتخابات، علاوه بر رییس جمهور، برای 90 کرسی از 92 کرسی پارلمان این کشور آمریکای لاتین نیز تعیین تکلیف می‌شود. دو کرسی باقی مانده متعلق به رییس جمهوری و معاون اوست.

بخشی از اپوزیسیون از مردم خواسته اند تا در این انتخابات شرکت نکنند.

اورتگا در گذشته یک چریک‌ مارکسیست بوده که در 1985 و برای یک دوره پنج ساله رییس جمهور شد و پس از 17 سال حضور در تیم اپوزیسیون بار دیگر در 2006 به عنوان رهبر این کشور آمریکای لاتین انتخاب شده و تا به امروز در این پست مانده است.

نوع زمامداری وی اما در سال های اخیر تغییر کرده و از حضور در نشست های دولتی یا رسانه ها خودداری می کند و همین مساله انتقادهایی را به وجود آورده که وی فردی مستبد است. در کنار این او با 70 سال سن بیمار نیز شده است.

با این حال، ثبات اقتصادی و توسعه برنامه های اجتماعی در دوران ریاست جمهوری وی باعث شده که در میان مردم بسیار محبوب باشد.

در این میان، انتظار می رود که همسر اورتگا بعنوان معاون وی انتخاب شود. این زن 65 ساله در واقع نماینده و زبان دولت در میان مردم است به طوریکه در نشست های رسانه ای حاضر می شود و لحن گرم و صمیمانه ای دارد. در میان مردم نیز از لباس های رنگی و شاد با جواهرآلات بسیار زیبا استفاده می کند.

بسیاری در داخل و خارج از کشور روزاریو موریو را در قدرت با رییس جمهوری نیکاراگوئه سهیم می دانند و انتصاب وی به عنوان معاون اورتگا می تواند باعث شود تا در انتخابات بعدی در 2021 او نیز رییس جمهور شود.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

              

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید