امروز : پنج شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۴

انتخابات نیکاراگوئه؛ خیز اورتگا برای چهارمین دور ریاست جمهوری

دنیل اورتگا به عنوان رئیس جمهوری نیکاراگوئه به دنبال مجوز چهارمین دور متوالی حکومت خود در انتخابات ریاست جمهوری امروز (یکشنبه) است، در حالی که اکثر کاندیداهای رقیب در زندان به سر می‌برند.
انتخابات نیکاراگوئه؛ خیز اورتگا برای چهارمین دور ریاست جمهوری
یکشنبه | ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ - ۲۳:۰۰ |
کد خبر : ۱۳۴۳۲ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، اپوزیسیون از مردم نیکاراگوئه خواسته‌ است تا در اعتراض به روند انتخاباتی که از سوی قدرت‌های خارجی به رسمیت شناخته نشده، در خانه بمانند و در انتخابات شرکت نکنند.

انتخابات امروز مشخص می کند که برای پنج سال آتی چه کسی قرار است در کاخ ریاست جمهوری این کشور آمریکای لاتین باشد. همچنین انتخابات امروز برای تعیین ۹۰ کرسی از ۹۲ کرسی کنگره و پارلمان نیکاراگوئه است.

حزب "جبهه ساندینیستا"ی دنیل اورتگا و متحدانش کنترل کنگره و تمامی موسسات و نهادهای این کشور را بر عهده دارند. اورتگا نخستین بار از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۹۰ ریاست جمهوری این کشور را برعهده داشت و در سال ۲۰۰۷ بار دیگر قدرت را به دست گرفت. او اخیرا اعلام کرد که همسرش "روزاریو موریو" که معاونش نیز محسوب می‌شود، "رئیس جمهور مشترک" است.

در ژوئن، پلیس هفت تن از کاندیداهای احتمالی ریاست جمهوری را به اتهام "خیانت به کشور و دولت" دستگیر کرد. آنها همچنان در حبس هستند و به این ترتیب، نمی‌توانند در انتخابات شرکت کنند. همچنین ده‌ها تن از رهبران اپوزیسیون نیکاراگوئه نیز پیش از انتخابات از فعالیت منع شدند.

سایر رقبای اورتگا هم سیاستمداران کمتر شناخته شده از احزاب اقلیت هستند که با حزب وی روابط دوستانه‌ای دارند؛ بی شک نتایج این انتخابات به پیروزی اورتگا می‌انجامد.

آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌هایی را علیه نزدیکان اورتگا وضع کرده اما وی تنها با دستگیری اپوزیسیون به این تحریم‌ها پاسخ داده است.

روز جمعه، یکی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت، دولت واشنگتن به دنبال رسیدگی به تحریم‌های هدفمند بیشتر است اما در عین حال، تلاش می‌کند تا از اقداماتی که بر مردم نیکاراگوئه تاثیر بیشتری می‌گذارد، اجتناب کند.

وی که خواسته بود نامش فاش نشود، گفت: وقتی دولتی دارید که اهداف بسیار حداقلی دارد که شامل ماندن در قدرت به هر قیمتی و بی توجهی به خواست شهروندانش یا نیازهای شهروندان برای حفظ آن قدرت است، اوضاع بسیار سخت می‌شود.

سازمان کشورهای آمریکایی نیز زندانی شدن اپوزیسیون سیاسی در نیکاراگوئه را محکوم کرد و نارضایتی اش را درباره عدم برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه ابراز داشت اما دولت اورتگا فقط به مداخله‌های خارجی واکنش نشان داده است.

این نهاد منطقه‌ای قرار است در روزهای آتی اجلاس سالانه خود را در گوآتمالا برگزار کند. گوآتمالا، هندوراس و مکزیک در میان هفت کشور این سازمان هستند که ماه گذشته میلادی به قطعنامه‌ای در محکوم کردن سرکوب‌ها در نیکاراگوئه رای ممتنع دادند.

حوزه‌های رای گیری در انتخابات نیکاراگوئه ساعت ۱۸ به وقت محلی بسته می‌شوند و شورای عالی انتخابات گفته که نخستین نتایج حوالی نیمه شب اعلام می‌شود. نتایج موقت نیز روز دوشنبه اعلام خواهد شد.

دولت نیکاراگوئه اعلام کرد که حدود ۳۰ هزار پلیس و سرباز ارتش برای تضمین امنیت رای گیری مستقر شده‌اند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید