امروز : پنج شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳

بایدن انتخابات "نمایشی" نیکاراگوئه را محکوم کرد

رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای انتخابات "ساختگی و نمایشی" نیکاراگوئه را محکوم کرده و دنیل اورتگا و همسرش را افرادی "مستبد" دانست.
بایدن انتخابات "نمایشی" نیکاراگوئه را محکوم کرد
دوشنبه | ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ - ۲۳:۳۶ |
کد خبر : ۱۳۴۴۴ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از پایگاه خبری هیل، جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در بیانیه‌ای دولت نیکاراگوئه را به برگزاری انتخاباتی "ساختگی و نمایشی" متهم کرد که "آزاد، عادلانه و دموکراتیک نبود."

بایدن همچنین گفت، حبس ۴۰ تن از افراد و چهره‌های برجسته اپوزیسیون نیکاراگوئه توسط دنیل اورتگا، رئیس جمهوری این کشور و جلوگیری از ورود احزاب برای رقابت در این انتخابات که روز یکشنبه برگزار شد، باعث شده تا این انتخابات "متقلبانه" باشد.

وی همچنین به این نکته اشاره کرد که رسانه مستقل نیز در نیکاراگوئه جایی ندارد چون خبرنگاران در این کشور "به زندان می‌افتند و گروه‌های جامعه مدنی در حاشیه هستند و تهدید می‌شوند."

رئیس جمهوری ایالات متحده همچنین در ادامه بیانیه خود آورده است: خانواده اورتگا و همسرش روزاریو موریو مدت‌هاست که محبوبیت ندارند و دموکراتیک نیستند و اکنون چون افرادی مستبد بر نیکاراگوئه حکمرانی می‌کنند و تفاوتی با خانواده دیکتاتور سابق این کشور یعنی آناستازیو سوموزا ندارند که بیش از ۴۰ سال بر این کشور آمریکای لاتین حکومت کردند و با تلاش‌های اورتگا و (جبهه آزادی بخش ملی) ساندینیستاس برکنار شدند.

بایدن همچنین از دولت اورتگا خواست تا تمامی اپوزیسیون در حبس را آزاد کند و گفت: واشنگتن و دیگر کشورهای جامعه بین الملل باید از تمامی ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی خود برای مسئولیت پذیری دولت ماناگوآ بهره ببرند.

نیکاراگوئه در رده بیست و دوم کشورهای به شدت فاسد جهان در ۲۰۲۰ قرار داشت. سال گذشته میلادی، روزنامه "کانفیدنشال" چاپ این کشور گزارش کرد که شخصیت‌های حقوقی دولت مسئول قتل دستکم ۳۰۰ تن از فعالان اپوزیسیون هستند. این گزارش همچنین تاکید کرد که دولت بیش از ۷۰۰ تن از مخالفان سیاسی را دستگیر و حبس کرده است.

در همین حال شبکه خبری سی.ان.ان گزارش کرد، مرکز حقوق بشر نیکاراگوئه نیز گزارش کرده است که ۲۰ تن شامگاه شنبه و پیش از انتخابات روز یکشنبه دستگیر شده‌اند.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید