انتخابات ریاست‌جمهوری فیلیپین آغاز شد

جنجالی‌ترین انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین صبح امروز (دوشنبه) آغاز شد؛ انتخاباتی که با احتمال بازگشت غیرقابل تصور خانواده مارکوس آن هم ۳۶ سال پس از سرنگونی در قیام «انقلاب قدرت مردم» همراه خواهد بود.
انتخابات ریاست‌جمهوری فیلیپین آغاز شد
پنج شنبه | ۱۴۰۱/۰۲/۲۲ - ۲۳:۰۰ |
کد خبر : ۱۴۰۴۰ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، این دوره از انتخابات فیلیپین «لنی روبردو»، معاون رئیس‌جمهوری فیلیپین را در برابر فردیناند مارکوس جونیور، پسر و همنام دیکتاتوری سابق این کشور قرار می‌دهد که حکومت دو دهه‌ای او با شورش مردم و عقب نشینی تحقیرآمیز خانواده‌اش به تبعید به پایان رسید.

نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که مارکوس، معروف به "بونگ بونگ" با بیش از ۳۰ درصد برتری از رقیب خود پیشتاز است و در هر نظرسنجی تاکنون در صدر جدول قرار گرفته است. این بدان معناست که روبردو برای پیروزی در انتخابات یا به افزایش دیرهنگام یا به مشارکت کم نیاز دارد.

رای‌دهندگان قبل از شروع رای‌گیری در ساعت ۶ صبح به وقت محلی صف‌های طولانی را تشکیل داده‌اند و به دلیل پیش‌گیری‌های لازم درخصوص کووید-۱۹، این مراکز رای‌گیری مدت طولانی‌تری نسبت به روزهای عادی فعالیت خواهند داشت.

صندوق‌های رای ساعت ۷ شب به وقت محلی بسته خواهند شد و شمارش غیررسمی آرا می‌تواند نشان‌دهنده برنده در عرض چند ساعت باشد.

گفته می‌شود که مارکوس ۶۴ ساله که سابقا در رقابت معاونت ریاست جمهوری فیلیپین در سال ۲۰۱۶ با اختلاف کمی از روبردو شکست خورده بود، در این کارزار انتخاباتی تنها بر یک مسئله تمرکز کرده است؛ "اتحاد".

یکی از سخنگویان او گفت: بونگ‌بونگ مارکوس رئیس‌جمهوری (همه) مردم فیلیپین خواهد بود، فارغ از گرایش سیاسی، نژاد یا عقایب مذهبی.

پدر مارکوس (فردیناند امانوئل ادارلین مارکوس) در ۱۹۸۶ و در نتیجه «انقلاب قدرت مردم» فیلیپین سرنگون شد. پیروزی مارکوس در این انتخابات می‌تواند بار دیگر نام خانوادگی او را در صحنه تاریخ سیاسی فیلیپین حک کند.

در مقابل، روبردو ۵۷ ساله که در حال حاضر معاون ریاست جمهوری فیلیپین است و قیام ۱۹۸۶ را بیداری سیاسی خود می‌داند، مصمم است که می‌تواند مارکوس را این بار در رقابت بر سر منصب ریاست‌جمهوری نیز شکست دهد. کارزار انتخاباتی او که با وعده یک دولت شفاف و صادق ایجاد شده است، ظاهرا در هفته‌های اخیر جان تازه‌ای گرفته و افراد زیادی را به گردهمایی‌های انتخاباتی کشانده است.

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین از هیچ یک از کاندیداها اعلام حمایت نکرده است، اما حزب سیاسی او از مارکوس حمایت کرده و دخترش (سارا دوترته-کاپریو) همپای مارکوس و برای معاونت ریاست جمهوری کاندیدا شده است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید