امروز : دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۰

کردها هنوز بر سر نامزد پست ریاست جمهوری عراق توافق ندارند

علیرغم برگزاری جلسات پی در پی دو حزب اقیلم کردستان عراق (اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان) طی سه هفته گذشته برای بررسی پرونده انتخاب نامزد پست ریاست جمهوری، اکثر تلاش‌ها به نتیجه نرسید.
کردها هنوز بر سر نامزد پست ریاست جمهوری عراق توافق ندارند
جمعه | ۱۴۰۱/۰۴/۱۰ - ۲۲:۴۸ |
کد خبر : ۱۴۲۱۱ |
بین الملل

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخاباات، به نقل از آناتولی، تابحال میانجی‌گری‌هایی که در این زمینه صورت گرفته‌اند نتوانستند به نتیجه مطلوبی رسند.

با گذشت زمان، اتحادیه میهنی کردستان، به نامزدی برهم صالح، رئیس جمهور فعلی عراق و حزب دموکرات کردستان به نامزدی ریپر احمد برای تصدی پست ریاست جمهوری عراق پافشاری می‌کنند.

مقامات سیاسی در اربیل و سلیمانیه تاکید کردند که دلیل اصلی عدم دستیابی به توافق، عدم اعتماد بین دو طرف و شخصی سازی مربوط به امتناع بارزانی از تمدید ماموریت برهم صالح است.

در همین راستا یک سیاستمدار برجسته کرد در اربیل که نخواست نامش فاش شود، به العربی الجدید تأکید کرد که مذاکرات مجدداً بر سر انتخاب نامزدی برای تصدی پست نخست وزیر عراق با شکست مواجه شده است.

به باور این کارشناس کرد، حمله مقتدی صدر، رهبر جریان صدرعراق به برهم صالح و متهم کردن وی به امتناع از امضای قانون جرم‌انگاری عادی‌سازی با رژیم صهیونیستی، اصرار اربیل بر جایگزینی صالح را برانگیخت.

وی از تلاش‌های بافل الطالبانی، رهبر اتحادیه میهنی کردستان برای گنجاندن پرونده‌های داخلی اقلیم در مذاکرات خود با حزب دموکرات در خصوص جایگاه ریاست جمهوری، خبر داد.

در همین راستا، صالح فقی، عضو اتحادیه میهنی کردستان گفت که حزب او به نامزد قانونی خود مطابق با اصول سیاسی جاری در کشور پایبند است.

فقی در گفت‌وگو با العربی الجدید توضیح داد: برخی احزاب در اقلیم کردستان و برخی دیگر در بغداد هستند که به دنبال کلاهبرداری از اتحادیه ملی و ممانعت از کسب حق انتخاباتی آن و همچنین به دنبال تضعیف تلاش‌های برهم صالح در استقرار ثبات در دوران ریاست جمهوری‌اش، هستند.

از سوی دیگر، مهدی عبدالکریم، یکی از اعضای حزب دموکرات کردستان، تایید کرد که دو حزب در مورد نامزد ریاست جمهوری به هیچ توافق روشنی نرسیدند.

وی در گفت‌وگو با العربی الجدید توضیح داد که هر دو حزب به نامزد خود پایبند هستند و ادامه این وضعیت به این معناست که دو حزب تنها با نامزدهای خود به بغداد می‌روند و نمی‌توانند به نتیجه‌ای مشخص برسند. وی بیان کرد که ادامه این روند می‌تواند به ضرر این دو حزب باشد.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید