امروز : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۲۸
اختصاصی /

نخستین نشست‌ از اندیشه ایران‌شهر در دانشکده معماری و شهرسازی اصفهان برگزار می شود

نخستین نشست از سلسله نشست‌های ایران شهر، اندیشه ای که وزیر راه و شهرسازی آن را به عنوان مسیر توسعه شهری و تمدنی سرزمین ایران طرح کرده، 29 دی ماه در دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان با عنوان « شهر آرمانی، شهر واقعی» با سخنرانی دکتر حسین ایمانی‌جاجرمی عضو هیات‌مدیره شرکت‌عمران شهرهای‌جدید و استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران برگزار می شود.
نخستین نشست‌ از اندیشه ایران‌شهر در دانشکده معماری و شهرسازی اصفهان برگزار می شود
سه شنبه | ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ - ۱۰:۱۶ |
کد خبر : ۳۹۱ |
اقتصادی

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات،  دکتر ایمانی جاجرمی  با اعلام این مطلب که در این نشست به بررسی « شهر آرمانی و شهر واقعی» پرداخت می شود، اظهار داشت : محور اصلی در این نشست نگرانی درباره موضوع «فرسایش اجتماع» است. تضعیف روابط اجتماعی  و فرسایش اجتماع دغدغه بسیاری ازجامعه شناسان کلاسیک مانند تونیس و دورکیم بوده و آن ها نگران تاثیرات مدرن شدن و صنعتی شدن بر زندگی اجتماعی بوده اند. در حال حاضر  باتوجه به اتفاقاتی مانند تضعیف نقش خانواده و محله که در شهرهای ما بویژه کلان شهرها در حال روی دادن است شاهد آن هستیم که روابط اجتماعی هم در زندگی شهری به قوت گذشته نیست،  سرمایه اجتماعی و  اعتماد اجتماعی در میان شهروندان کاهش یافته و در مجموع شرایطی پدید آمده که باید نگران بنیان های اجتماعی در شهرها بود.

ایمانی جاجرمی با اشاره به عنوان این همایش اضافه کرد: شهر آرمانی و شهر واقعی مساله ای قدیمی است، در واقع همواره انسان ها از جمله اندیشمندانی مانند افلاطون و فارابی بدنبال مدینه فاظله بوده اند. شهر آرمانی اشاره  به آرزوها، وعده ها و آرمان هایی دارد که به مردم  شهرها داده شده اما همیشه فاصله بین آرمان شهر و واقعیت های تلخ شهرها مانند بدمسکنی، از میان رفتن فضاهای عمومی، فقر و آلودگی هوا را دیده ایم.

وی ادامه داد: زمانی در ایران شهر ها نوید رفاه، سعادت و خوشبختی را می دادند، ولی امروز شهرها دچار مشکلات جدی در زمینه تحقق آرمان ها و از دست دادن  میراث گذشته هستیم و با قول ها و برنامه های اجرا نشده برای داشتن شهر مدرن  نتواسته ایم شهری آرمانی را برای شهروندان بسازیم.

عضو هیات‌مدیره شرکت‌عمران شهرهای‌جدید با اشاره به اینکه در این نشست به نقد وضعیت توسعه شهری کنونی از بعد جامعه شناسی می پردازم، تصریح کرد: هم اکنون وضعیت نامشخص و تعریف نشده ای در توسعه شهرها داریم،  شهرهای ما  بین گذشته طلایی خود و آینده نامعلوم در حال دست و پا زدن هستند.

دکتر ایمانی جاجرمی به بازیگران اصلی در توسعه شهرها اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون بر اساس چارچوب اندیشه ای حکمروایی شهری باید به روابط میان حکومت ( دولت) ، بخش خصوصی و جامعه مدنی به عنوان  بازیگران اصلی مفهوم کلیدی حکمروایی شهری در توسعه شهری توجه کنیم.

وی ادامه داد:  تفاوت نگاه جدید به گذشته در توسعه شهرها در این است که ما در پیوندهای میان این بازیگران در نگاه سنتی همه تقصیرات را به گردن دولت یا بخش خصوصی یا فرهنگ مردم انداخته ایم که این نقد هم درست هم غلط است اما اگر توسعه شهری را در چارچوب حکمروایی شهری ببینم آن زمان مشخص می شود که مسئولیت و وظایف این افراد در مقابل شهر چه خواهد بود.

دکتر ایمانی جاجرمی با اشاره به اینکه طرح نقد وضعیت شهری به معنای نادیده گرفتن دستاوردهای شهرنشینی نیست افزود: بسیاری از افراد در طول یک قرن گذشته با تغیر سکونت گاه های خود و مهاجرت به شهرهای بزرگ در عرصه های آموزشی، بهداشتی و خدماتی وضعیتی بهتری پیدا کرده اند و مقایسه وضعیت ایران در ابتدای قرن بیستم با ایران حاضر موید این اتفاق است اما از آن جایی که  مشکلات عدیده ای هنوز باقی است و جنس این مشکلات از نوع سخت افزاری نیست بلکه به ماهیت بازیگران توسعه و روابط میان آنها باز می گردد نیازمند نقد شهر واقعی برای دستیابی به شهر آرمانی هستیم.

خبرنگار: مجید قاضی پور

 

 

 

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید