امروز : سه شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۰

برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان امروز (یکشنبه) میان آندژی دودا، رئیس جمهور محافظه کار کنونی این کشور و رافائل ترزاکوفسکی، رقیب لیبرالش و شهردار ورشو آغاز شد.
برگزاری دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان
یکشنبه | ۱۳۹۹/۰۴/۲۲ - ۱۲:۲۰ |
کد خبر : ۱۰۶۲۶ |
انتخابات دیگر کشورها
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دودا که به دنبال کسب دومین دوره پنج ساله ریاست جمهوری است، تحت حمایت حزب حاکم جناح راست و دولت قرار دارد. ترزاکوفسکی، یکی از قانون‌گذاران سابق پارلمان اروپا، نامزد حزب اصلی اپوزیسیون "پلتفرم مدنی" محسوب می‌شود. هر دو نامزد انتخابات ۴۸ ساله هستند.

تازه‌ترین نظرسنجی‌ها نشان داد که این رقابت‌ با اختلاف بسیار اندکی به پایان خواهد رسید. در بحبوحه اینکه هر دو طرف از حدود ۳۰ میلیون رای‌دهنده واجد شرایط درخواست کرده‌اند تا در این انتخابات شرکت کنند، انتظار می‌رود میزان مشارکت بیشتر از میزان مشارکت ۶۴.۵۱ درصدی در دور نخست این انتخابات در ۲۸ ژوئن سال جاری میلادی باشد.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری لهستان، دودا ۴۳.۵ درصد از آرا را از آن خود کرد در حالی که ترزاکوفسکی ۳۰.۵ درصد از آرا را به دست آورد.

پایگاه‌های رای گیری تا ساعت ۲۱ به وقت محلی (۱۹ به وقت گرینویچ) باز خواهند بود و نظرسنجی‌های پس از انتخابات نیز در همان زمان منتشر خواهند شد. نتیجه نهایی این انتخابات طی چند روز آتی اعلام خواهد شد.

نتیجه این انتخابات شکل و ساختار سیاست‌ها در لهستان را که شدیدا دچار دودستگی و تفرقه شده دست‌کم تا سال ۲۰۲۳ میلادی، هنگامی که قرار است انتخابات پارلمانی برگزار شود، مشخص خواهد کرد.

اگر دودا مجددا انتخاب شود، حزب جناح راست "قانون و عدالت" که از وی حمایت می‌کند، همچنان متحد نزدیکی در پست ریاست جمهوری خواهد داشت و کنترل خود بر پست‌های کلیدی قدرت در این کشور را حفظ خواهد کرد.

پیروزی ترزاکوفسکی به وی این قدرت را می‌دهد تا قوانینی را که توسط حزب حاکم تصویب شده، وتو کند. لحن لهستان نیز در عرصه بین‌الملل و به ویژه با اتحادیه اروپا نرم‌تر خواهد شد.

این انتخابات به خاطر ویورس کرونا تحت شرایط بهداشتی بسیار جدی در حال برگزاری است. تاکنون بیش از ۳۷ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۱۶۰۰ مورد فوتی در لهستان ثبت شده است.

رای‌دهندگان باید ماسک و دستکش داشته باشند، فاصله اجتماعی را حفظ کنند و از مایع ضدعفونی کننده دست استفاده کنند. آنها می‌توانند از خودکار خود برای پر کردن برگه رای استفاده کنند. مقامات انتخاباتی نیز باید ماسک داشته باشند و با فاصله از یکدیگر بنشینند. صندوق‌های رای مرتبا ضدعفونی خواهند شد و تصفیه هوا در پایگاه‌های رای‌گیری نصب شده است.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید