امروز : پنج شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۲۶

"ذی یزن بن هیثم" پسر ارشد سلطان عمان ولیعهد شد

طبق اساسنامه جدید حکمرانی در عمان که اصول روشنی برای گذار قدرت مشخص کرده "ذی یزن بن هیثم بن طارق آل سعید" فرزند ارشد سلطان این کشور ولیعهد شد.
"ذی یزن بن هیثم" پسر ارشد سلطان عمان ولیعهد شد
سه شنبه | ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۲۳:۰۹ |
کد خبر : ۱۱۸۵۱ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، همانطور که پیش‌بینی می‌شد سلطان عمان حکمی رسمی برای تعیین پسر ارشدش به عنوان ولیعهد برای اولین بار در تاریخ جدید این کشور صادر کرد.

روزنامه رسمی این کشور امروز حکم جانشین جدید سلطان عمان که گذار قدرت به پسر ارشدش را مشخص می‌کند، منتشر کرد.

جزئیات اساسنامه جدید این کشور براساس حکم سلطنتی به شماره (۶/ ۲۰۲۱) صادر شد که در مفادی روشن به تعیین جانشین سلطان برای اولین بار اشاره داشت. 

طبق ماده شماره (۵) سیستم حکومتی سلطنتی موروثی است و طبق تعدادی از احکام در بین فرزندان ذکور خاندان سلطان ترکی بن سعید بن سلطان صورت می‌گیرد. اساسنامه مشخص کرده است که حکمرانی از سلطان به فرزند ارشد به لحاظ سنی منتقل می‌شود و بعد از آن به بزرگترین پسر همین فرزند و به این ترتیب از طبقه‌ای به طبقه دیگر منتقل می‌شود و اگر پسر ارشد قبل از انتقال قدرت فوت کند قدرت به ارشدترین فرزندش منتقل می‌شود حتی اگر متوفی برادرانی داشته باشد. 

اساسنامه جدید برخی استثناءات را برای رفع هرگونه ابهامی در سازوکار انتقال قدرت مشخص کرده است به طوریکه تاکید کرده اگر کسی که در قدرت است فرزندی نداشته باشد قدرت به بزرگترین برادرش منتقل می‌شود و اگر برادری نداشته باشد قدرت به بزرگترین و ارشدترین فرزند برادرش منتقل خواهد شد و اگر برادر ارشدش پسری نداشته باشد قدرت به ارشدترین فرزند برادر دیگر به ترتیب سن (برادران) منتقل می‌شود.

شرط شده کسی که قدرت را در دست می‌گیرد مسلمان، عاقل و فرزند شرعی پدر و مادر مسلمان و عمانی باشد.

ذی یزن بن هیثم بن طارق آل سعید که ولیعهد تعیین شده متولد ۱۹۹۰ است که پدرش هیثم بن طارق آل سعید در تاریخ ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰ قدرت را پس از فوت سلطان قابوس بن سعید آل سعید به دست گرفت.

ذی یزن قبل از ولیعهدی به عنوان وزیر فرهنگ، ورزش و جوانان انتخاب شد. این وزارتخانه در نتیجه ادغام وزارت فرهنگ و وزارت امور ورزش و وزارت امور هنرها و کمیته ملی جوانان از تاریخ ۱۸ اوت ۲۰۲۰ ایجاد شد. ذی یزن کوچکترین وزیر در دولت سلطان جدید عمان است.

او سه برادر و دو خواهر دارد. ذی یزن قبل از انتصاب در وزارت فرهنگ منشی دوم سفارت عمان در انگلیس بود.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید