امروز : پنج شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۱

نخستین زن به جایگاه نخست وزیری سوئد نزدیک‌تر شد

"ماگدالنا اندرسون" که به اتفاق آرا به عنوان رهبر جدید حزب سوسیال دموکرات سوئد انتخاب شد، در حال حاضر یک گام به تبدیل شدن به نخستین نخست وزیر زن این کشور نزدیک‌تر شده است.
نخستین زن به جایگاه نخست وزیری سوئد نزدیک‌تر شد
دوشنبه | ۱۴۰۰/۰۸/۱۷ - ۲۳:۴۱ |
کد خبر : ۱۳۴۴۶ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماگدالنا اندرسون وزیر دارایی سوئد است و تنها نامزد برای پست رهبری حزب سوسیال دموکرات بود.

این اقتصاددان ۵۴ ساله قرار است به نخستین نخست وزیر زن تاریخ سوئد تبدیل شود، مشروط بر اینکه بتواند در جلسه پارلمان که تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نیست، رای بیاورد.

براساس گزارش یورو نیوز، انتخاب اندرسون به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد پنج ماه پس از آن صورت می‌گیرد که استفان لوفون، نخست‌وزیر سوئد از حزب سوسیال دموکرات پس از شکست در به دست آوردن رای اعتماد پارلمان از ریاست دولت و رهبری این حزب کناره‌گیری کرد. لوفون در ژوئیه سال جاری میلادی پس از تضمین یک ائلاف جدید به ریاست دولت بازگشت اما به طور کاملا غیرمنتظره‌ای در اوت سال جاری میلادی اعلام کرد که در ماه نوامبر از ریاست دولت کناره‌گیری می‌کند.

چالش اندرسون به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات

در حال حاضر لوفون باید رسما به رئیس پارلمان سوئد اطلاع دهد که استعفا می‌دهد و اندرسون را به عنوان جانشین خود پیشنهاد می‌کند که وی سپس یک دولت تشکیل خواهد داد. اما اندرسون همچنان باید حمایت حزب سبزها و همچنین حزب چپ و حزب میانه را که ائتلاف‌هایی مطمئن با دولت لوفون داشتند، تضمین کند.

اگر اندرسون پست نخست وزیری را به دست آورد، آن وقت باید حزبش را در انتخابات پارلمانی آتی سوئد که قرار است سپتامبر ۲۰۲۲ برگزار شود، هدایت کند.    

شایان ذکر است که لوفون در سال ۲۰۱۲ میلادی رهبر حزب سوسیال دموکرات شد؛ حزبی که در حال حاضر ۱۰۰ کرسی از ۳۴۹ کرسی پارلمان را در اختیار دارد. با این حال، حزب لیبرال-محافظه‌کار "میانه‌روها" که دومین حزب بزرگ سوئد محسوب می‌شود، امیدوار است پس از نزدیک شدن به حزب پوپولیست جناح راست "دموکرات‌های سوئد" ریاست دولت را به دست آورد.

طبق آخرین نظرسنجی‌ها، میزان حمایت از حزب سوسیال دموکرات حدودا ۲۵.۶ درصد است که نسبت به سال گذشته سه درصد کاهش داشته در حالی که میزان حمایت از حزب میانه‌روها حدود سه درصد افزایش داشته و به ۲۳ درصد رسیده است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید