نخست وزیر ارمنستان استعفا کرد

نخست وزیر ارمنستان امروز یکشنبه از سمتش استعفا کرد.
نخست وزیر ارمنستان استعفا کرد
یکشنبه | ۱۴۰۰/۰۲/۰۵ - ۲۲:۵۵ |
کد خبر : ۱۲۴۰۶ |
بین الملل
 

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از روسیا الیوم، نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان در سخنانی تلویزیونی گفت که به منظور فراهم آوردن شرایط برای انتخابات زودهنگام پارلمانی از سمت خود استعفا می‌کند.

پاشینیان گفت: امروز استعفا می‌دهم تا انتخابات پارلمانی در ۲۰ ژوئن برگزار شود.

وی همچنین گفت که تا برگزاری انتخابات به عنوان نخست‌وزیر موقت فعالیت خواهد کرد.

پاشینیان روز شنبه نیز با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره طرحش گفت‌وگو کرده بود.

براساس قانون اساسی ارمنستان، انتخابات زودهنگام باید ۳۰ روز پس از انحلال پارلمان قبلی برگزار شود اما این زمان نباید از ۴۵ روز فراتر رود. مکانیزم انحلال پارلمان رسما پس از استعفای نخست وزیر صورت می‌گیرد، اگر قانون گذاران نتوانند ظرف دو هفته و با دو رای گیری نخست‌وزیر جانشین را انتخاب کنند، پارلمان منحل خواهد شد. 

پاشینیان و دولتش پس از ناکامی در جنگ قره‌باغ به شدت از سوی اپوزیسیون داخلی و آنهایی که معتقد بودند نخست وزیر در جریان جنگ با جمهوری آذربایجان شرایط خفت‌بار تسلیم و شکست را پذیرفته، برای استعفا تحت فشار بود.

پاشینیان معتقد است در جریان جنگ قره‌باغ و با توجه به شرایط پیش آمده بهترین تصمیم را برای ارمنستان و جمهوری خودخوانده ارمنی قره‌باغ گرفته است.

توافق آذربایجان و ارمنستان که با میانجی‌گری روسیه به دست آمد، باعث شده تا بخش‌هایی از خاک جمهوری‌ آذربایجان در منطقه قره‌باغ که در اشغال ارمنستان بود، به این کشور بازگردد.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید