امروز : پنج شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۱۸

انتخابات ایالتی هند، اولین محک برای سنجش محبوبیت نارندرا مودی

حدود سه سال پیش نارندرا مودی با وعده تحول در اقتصاد و نابودی فساد در انتخابات پارلمانی هند پیروز شد. از امروز اما با شروع یک سری انتخابات ایالتی مهم محبوبیت نخست‌وزیر هند به محک گذاشته می‌شود؛ خصوصا پس از حکم مالی جنجالی او که ماه‌ها تنش ایجاد کرد.
انتخابات ایالتی هند، اولین محک برای سنجش محبوبیت نارندرا مودی
شنبه | ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۴:۵۹ |
کد خبر : ۴۵۹ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم ناگهانی دولت هند برای خارج کردن اسکناس‌های ۵۰۰ و ۱۰۰۰ روپیه‌ای از گردش پولی، باعث ایجاد صف‌های طویل، ازدحام شدید در بانک‌ها و نارضایتی مردم طی هفته‌های اخیر شده است.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند و حزب او موسوم به بهاراتیا جاناتا از این اقدام دفاع کرده و آن را راهی برای کاهش فرار مالیاتی و فساد توصیف کرده‌اند.

انتخابات محلی ایالتی که از امروز (شنبه) در پنج ایالت هند گرچه تاثیری در مقام نخست‌وزیری مودی ندارد، اما شکست در آنها ضربه شدیدی به محبوبیت و وجهه سیاسی او وارد می‌کند. مهمترین بخش انتخابات، رای‌گیری در ایالت اوتار پرادش در شمال هند است که با جمعیت ۲۴۰ میلیونی معمولا موجب می‌شود تا دستور کار سیاسی – ملی هند شکل بگیرد.

یک تحلیلگر سیاسی در دهلی‌نو تاکید کرد: شکست حزب مودی در ایالت اوتار پرادش به معنای عقب‌گرد بزرگی برای این حزب و مودی است. شکست احتمالی موجب از بین رفتن دستاوردهای مودی می‌شود.

رای‌گیری در ایالت پنجاب و گوآ امروز آغاز شد. رای‌گیری در ایالت اوتاراکند ۱۵ فوریه انجام می‌شود. رای‌گیری در ایالت اوتار پرادش هم ۱۱ فوریه است اما چون جمعیت این ایالت زیاد است، رای‌گیری در هفت مرحله انجام خواهد شد. رای‌گیری ایالت دورافتاده مانیپور در چهارم و هشتم مارس خواهد بود. نتایج تمام رای‌گیری‌ها ۱۱ مارس اعلام می‌شود.

سال ۲۰۱۴ حزب نخست‌وزیر هند ۷۱ کرسی از ۸۰ کرسی ایالت اوتار پرادش یا به عبارتی سهمیه ۱۵ درصدی از مجموع نمایندگان ملی را به دست آورد و بزرگترین حزب در پارلمان شد.

اما مودی اکنون رقابت سختی را در همین ایالت دارد. یکی از مقام‌های ارشد کنونی این ایالت با حزب کنگره به رهبری رائول گاندی ائتلاف سیاسی کرده است. حزب کنگره دومین حزب محبوب هند است.

                

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید