امروز : شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۰۲

انتخابات در ایالت اوتارپرداش هند، بزرگترین آزمون برای مودی

انتخابات ایالتی در پر جمعیت‌ترین ایالت هند که امروز (شنبه) در حال برگزاری است آزمونی بزرگ برای سنجش میزان محبوبیت نخست وزیر این کشور محسوب می‌شود.
انتخابات در ایالت اوتارپرداش هند، بزرگترین آزمون برای مودی
شنبه | ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۰:۱۹ |
کد خبر : ۴۸۱ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ایالت اوتار پرداش با جمعیت بیش از 200 میلیون نفر پرجمعیت ترین ایالت هندوستان محسوب می‌شود و برگزاری انتخابات در این ایالت در سیاست هندوستان نقشی اصلی ایفا می‌کند.

این بار هم برگزاری انتخابات محلی در ایالت مذکور بعنوان رفراندومی برای ممنوعیت مناقشه برانگیز اسکناس‌های درشت از سوی نارندرا مودی، نخست وزیر هندوستان دیده می شود؛ اقدامی که با هدف مقابله با فرار مالیاتی از سوی ثروتمندانی است که به شدت جوامع زحمت کش روستایی را تحت شعاع خود قرار داده‌اند.

این ایالت شمالی هند در انتخابات پارلمانی 2014 به نفع حزب ملی گرای مودی موسوم به "بهاراتیا جاناتا" رای داد و باعث شد تا وی بر حزب کنگره غالب شود.

انتخابات در این ایالت ممکن است تا چند هفته به طول بینجامد.

هنوز گزارشی درباره ایجاد اختلال در روند انتخابات در این ایالت منتشر نشده است اما اوضاع امنیتی به شدت در شهر مظفرنگار شکننده است و سربازان به تامین امنیت در حوزه های رای گیری می پردازند.

این منطقه در ایالت اوتارپرادش صحنه درگیری های خونبار میان مسلمان ها و هندوها در 2013 بود که دست کم 50 کشته و هزاران بی خانمان برجای گذاشت.

این بار هم حزب ملی گرای بهاراتیا جاناتا با "آکیلش یاداو"، سر وزیر ایالت و از ائتلاف کنگره و حزب ساماجوادی روبروست.

آشوک مالک، از اندیشکده بنیاد تحقیقاتی آبزرور، گفت: دولت را می توان با میزان رای مردم در این پرجمعیت ترین ایالت هند ارزیابی کرد.

نتایج این رای گیری 11 مارس 2017 اعلام می شود و این درحالیست که در نظرسنجی ها، حزب بهاراتیا جاناتا با ائتلاف ساماجوادی و کنگره تقریبا یکسان هستند.

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

                

برچسب ها :

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید