امروز : پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۳۴

رقابت تنگاتنگ نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری تونس

انتخابات ریاست‌جمهوری تونس با رقابت تنگاتنگ نامزدهای انتخاباتی برگزار شد.
رقابت تنگاتنگ نامزدها در انتخابات ریاست جمهوری تونس
دوشنبه | ۱۳۹۸/۰۶/۲۵ - ۱۰:۳۸ |
کد خبر : ۸۵۶۰ |
انتخابات دیگر کشورها

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، انتخابات ریاست‌جمهوری در تونس برگزار شد. صندوق‌های رأی‌گیری در ساعت شش بعدازظهر به وقت محلی تعطیل شدند. شمارش آرا بلافاصله آغاز شده و تاکنون میزان کلی مشارکت مردم در انتخابات متوسط گزارش شده است.

مسئولان میزان شرکت‌ در انتخابات را تا آخرین ساعات بعدازظهر دست‌کم پنج درصد بیش از انتخابات سال ۲۰۱۴ اعلام کردند. ۲۶ نامزد در این دور از انتخابات در رقابتی سخت با یکدیگر قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، از اولین ساعات صبح روز یک‌شنبه حتی پیش از شروع کار حوزه‌های رأی‌گیری اولین صف‌ها در جلوی این مکان‌ها تشکیل شده بود.

از هفت میلیون ‌نفر مردم تونس که بیش از ۱۸ سال سن دارند برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور دعوت به عمل آمده بود.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان میزان مشارکت شرکت‌کنندگان در انتخابات در ظهر یکشنبه بیش از ۱۶ درصد بوده است. این میزان از شرکت‌ در انتخابات نشان‌دهنده استقبال مردم است و حدود پنج درصد افزایش را نسبت به انتخابات پیشین ریاست جمهوری در این کشور نشان می‌دهد.

انتخابات در ۴۵۰۰ حوزه رای‌گیری در ساعت هشت بامداد آغاز شد. برخی از حوزه‌ها که به طور عمده در نواحی جنوب غربی این کشور واقع هستند، به دلایل امنیتی مدت کوتاه‌تری باز بودند. این موضوع شامل حدود ۲۵۰ شعبه رأی‌گیری می‌شود. در این نواحی به کرات درگیری‌هایی روی داده است.

حدود ۱۰۰ هزار تن از نیروهای امنیتی و پلیس تونس مسئولیت امنیت برگزاری انتخابات را برعهده داشتند. ۲۰ هزار نیروی اضافی نیز برای انجام وظایف "معمول" به کار گمارده شده بوند. همچنین گفته می‌شود که بیش از ۱۵۰ واحد ضد ترور نیز در برگزاری انتخابات حضور فعال داشته‌اند.

به طور رسمی ۲۶ نفر نامزد مقام ریاست جمهوری تونس شده‌اند. این کاندیداها در رقابت سختی با یکدیگر قرار دارند. اگر هیچ کدام از نامزدها نتوانند بیش از نیمی از آرا را در دور اول کسب کنند، انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

در جریان کارزار انتخاباتی به دلیل نزدیکی میزان محبوبیت نامزدها نتیجه این انتخابات غیرقابل پیش‌بینی اعلام شده بود.

برگزاری این انتخابات در واقع برای ماه نوامبر (دو ماه دیگر) برنامه ریزی شده بود اما به دلیل مرگ باجی قائد سیسی، رئیس‌جمهوری پیشین تونس که ۹۲ سال داشت، تاریخ برگزاری انتخابات جلو افتاد. او پس از تظاهرات اعتراضی گسترده در این کشور و کنار رفتن زین‌العابدن بن علی، به دنبال برگزاری اولین انتخابات آزاد در سال ۲۰۱۴ قدرت را در دست گرفته بود. بن علی در پی اعتراضات مردم در سال ۲۰۱۱ سقوط کرد.

انتخابات تونس هر پنج سال یک بار برگزار می‌شود. ویژگی انتخابات کنونی این بود که برای اولین بار نامزدهای انتخاباتی در سه دور مناظره تلویزیونی شرکت و از مواضع خود دفاع کردند.

              

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
  • اولین نظر را شما بدهید