کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رقابت دو رئیس پیشین پارلمان عراق برای ریاست پارلمان جدید

18 دی 1400 ساعت 16:31

یک روز مانده به برگزاری جلسه نخست پارلمان جدید عراق، منابع آگاه اعلام کردند که دو رئیس پیشین پارلمان از اصلی‌ترین گزینه‌های مطرح شده برای تصدی ریاست پارلمان جدید این کشور هستند.


به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، روزنامه العربی الجدید در گزارشی درباره وضعیت پارلمان جدید عراق و تعیین رئیس آن نوشت: توجه‌ها در عراق معطوف به اولین جلسه پارلمان جدید است که قرار است فردا (یکشنبه) برای انتخاب رئیس و دو معاون آن برگزار شود.

 

اگرچه هویت ائتلاف‌های سیاسی که در مرحله بعدی وظیفه انتخاب رؤسای سه‌گانه (ریاست جمهوری، نخست‌وزیر و ریاست پارلمان) را برعهده خواهند گرفت، مشخص نیست؛ اما مواضع، بیانیه‌ها و اظهارات مطرح شده از عصر جمعه حاکی از آن است که محمد الحلبوسی، رهبر ائتلاف "تقدم" و رئیس سابق پارلمان عراق و محمود المشهدانی، از رهبران ائتلاف "العزم" و رئیس اسبق پارلمان عراق دو گزینه‌ای هستند که برای تصدی پست ریاست پارلمان جدید رقابت خواهند کرد.

 

حدود ۲۰ نماینده در ائتلاف العزم محمود المشهدانی را برای تصدی پست ریاست پارلمان معرفی کرده‌اند که پیش از این در سال ۲۰۰۶ ریاست مجلس را برعهده گرفت و در سال ۲۰۰۸ به دلیل فشارهای سیاسی از سمت خود استعفا کرد.

 

محمد نوری العبد ربه، از رهبران ائتلاف العزم در سخنانی گفت که رهبران ائتلاف پس از نشستی در بغداد، المشهدانی را به عنوان نامزد ریاست پارلمان انتخاب کردند.

 

در همین راستا، خالد العبیدی، از اعضای ائتلاف العزم که پیشتر نام وی نیز به عنوان گزینه این ائتلاف برای تصدی پست ریاست پارلمان مطرح شده بود، از انصراف خود از نامزدی برای تصدی این سمت خبر داد تا با این انصراف مسیر را برای المشهدانی هموار کند.

 

وی در این باره گفت: با رعایت اخلاق فعالیت سیاسی در قبال عراقی‌ها و در راستای متحد سازی موضع ائتلاف العزم، از نامزد شدن خود از سوی ائتلاف تشکر کرده و انصراف خود را از نامزدی برای ریاست پارلمان به نفع برادرم دکتر محمود المشهدانی اعلام می‌کنم.

 

شایان ذکر است که نمایندگان ائتلاف تازه تأسیس شده "العزم" دو روز پیش به ائتلاف خود با ائتلاف خمیس الخنجر پایان دادند، چراکه خمیس الخنجر وارد ائتلاف با الحلبوسی شد و حمایت خود از او برای تصدی ریاست پارلمان را اعلام کرد.

 

مشعان الجبوری، رئیس حزب "الوطن" در این باره گفت که ائتلاف تقدم و عزم به رهبری الخنجر توافق کردند که با یک تصمیم واحد در اولین جلسه پارلمان مشارکت کنند و دو ائتلاف از الحلبوسی برای ریاست پارلمان حمایت خواهند کرد.

 

وی با اشاره به اینکه حمایت الحلبوسی تنها به ائتلاف‌های مذکور محدود نمی‌شود، تصریح کرد که مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق پیامکی برای وی ارسال کرده و در آن از حمایت خود از الحلبوسی برای تصدی پست ریاست پارلمان جدید خبر داده است.

الجبوری خاطرنشان کرد که اکثریت پارلمانی با بیش از ۱۸۰ نماینده (از مجموع ۳۲۹ نماینده پارلمان) وجود دارد که از الحلبوسی برای ریاست پارلمان حمایت خواهند کرد.

پارلمان جدید عراق در حال آماده شدن برای برگزاری اولین جلسه خود سه ماه پس از انتخاباتی است که در ۱۰ اکتبر سال گذشته میلادی برگزار شد.

منابع پارلمانی به العربی الجدید گفتند که اولین جلسه ساعت یازده صبح (به وقت محلی) یکشنبه در سالن اصلی پارلمان برگزار می‌شود. تمامی مراحل لازم برای برگزاری این جلسه تکمیل شده است.

طبق قانون اساسی عراق، جلسه فردای پارلمان این کشور به ریاست محمود المشهدانی ۷۴ ساله به عنوان مسن‌ترین نماینده برگزار خواهد شد.

پس از سرنگونی رژیم بعث عراق در سال ۲۰۰۳ توافقاتی میان سنی‌ها، احزاب شیعه و کردها درباره تقسیم پست‌های سه‌گانه کلیدی (ریاست جمهوری، نخست‌وزیری و ریاست پارلمان) صورت گرفت.

طبق این توافقات، ریاست پارلمان به سنی‌ها واگذار شد، کردها نیز با توافق میان خود رئیس جمهور را تعیین می‌کنند و نخست‌وزیری نیز سهم احزاب شیعه است.


کد مطلب: 13722

آدرس مطلب :
https://www.bazentekhabat.com/news/13722/رقابت-دو-رئیس-پیشین-پارلمان-عراق-ریاست-جدید

باز انتخابات
  https://www.bazentekhabat.com