کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

انتخابات ریاست‌جمهوری فیلیپین؛ تکرار رقابت "دیکتاتور زاده" و معاون رئیس‌جمهوری

15 ارديبهشت 1401 ساعت 18:27

مردم فیلیپین در حالی روز دوشنبه (۱۹ اردیبهشت) پای صندوق‌های رای می‌روند که به‌نظر می‌رسد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲ فیلیپین، تکرار انتخابات معاونت ریاست‌جمهوری این کشور در سال 2016 میان پسر دیکتاتور سابق فیلیپین و یک وکیل حقوق بشر است.


به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از خبرگزاری رویترز، نظرسنجی‌ها در آستانه انتخابات  ریاست‌جمهوری ۲۰۲۲ فیلیپین نشان می‌دهد که فردیناند بونگ‌بونگ مارکوس جونیور، پسر دیکتاتور سابق این کشور که در سال ۱۹۸۹ از دنیا رفت، نسبت به رقبایش پیشتاز است و برای شکست لنی روبردو، معاون ریاست جمهوری فیلیپین و نامزد انتخابات پیش‌رو، شانس خوبی دارد.

یک استاد بازنشسته دانشگاه در حوزه سیاست گفت: به ندرت پیش می‌آید که (نتیجه) انتخابات بر اساس محاسبات منطقی و مطالعه سابقه عمومی کاندیداها تصمیم‌گیری شود. احساسات زیادی دخیل است و به همین دلیل است که روایتی نقش تعیین‌کننده دارد که با آن احساس راحتی بیشتری داریم.

مارکوس ۶۴ ساله که سابقا در رقابت معاونت ریاست جمهوری فیلیپین در سال ۲۰۱۶ با اختلاف کمی از روبردو شکست خورده بود، در این کارزار انتخاباتی تنها بر یک مسئله تمرکز کرده است؛ اتحاد.

یکی از سخنگویان او گفت: بونگ‌بونگ مارکوس رئیس‌جمهوری (همه) مردم فیلیپین خواهد بود، فارغ از گرایش سیاسی، نژاد یا عقایب مذهبی.

پدر مارکوس (فردیناند امانوئل ادارلین مارکوس) در ۱۹۸۶ و در نتیجه «انقلاب قدرت مردم» فیلیپین سرنگون شد. پیروزی مارکوس در این انتخابات می‌تواند بار دیگر نام خانوادگی او را در صحنه تاریخ سیاسی فیلیپین حک کند.

در مقابل، روبردو ۵۷ ساله که در حال حاضر معاون ریاست جمهوری فیلیپین است و قیام ۱۹۸۶ را بیداری سیاسی خود می‌داند، مصمم است که می‌تواند مارکوس را این بار در رقابت بر سر منصب ریاست‌جمهوری نیز شکست دهد. کارزار انتخاباتی او که با وعده یک دولت شفاف و صادق ایجاد شده است، ظاهرا در هفته‌های اخیر جان تازه‌ای گرفته و افراد زیادی را به گردهمایی‌های انتخاباتی کشانده است.

رودریگو دوترته، رئیس‌جمهوری فعلی فیلیپین از هیچ یک از کاندیداها اعلام حمایت نکرده است، اما حزب سیاسی او از مارکوس حمایت کرده و دخترش (سارا دوترته-کاپریو) همپای مارکوس و برای معاونت ریاست جمهوری کاندیدا شده است.

دوترته-کاپریو در نظرسنجی‌های رقابت برای معاونت ریاست جمهوری فیلیپین پیشتاز است و اگر بتواند طرفدارانش را به حمایت از مارکوس مجاب کند، می‌تواند نقشی کلیدی در پیروزی مارکوس داشته باشد.

معاونت ریاست جمهوری در فیلیپین به صورت مجزا و مستقیما توسط رای‌دهندگان انتخاب می‌شود.


کد مطلب: 14028

آدرس مطلب :
https://www.bazentekhabat.com/news/14028/انتخابات-ریاست-جمهوری-فیلیپین-تکرار-رقابت-دیکتاتور-زاده-معاون-رئیس-جمهوری

باز انتخابات
  https://www.bazentekhabat.com