کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نتانیاهو برای رسیدن به ریاست دست به هرکاری خواهد زد

8 تير 1401 ساعت 18:59

یک رسانه آمریکایی در گزارشی با اشاره به فروپاشی ائتلاف حاکم در رژیم صهیونیستی و احتمال برگزاری پنجمین انتخابات در طول سه سال نوشت که نتانیاهو برای رسیدن به منصب نخست وزیری هر کاری خواهد کرد زیرا این تنها راهی است که می تواند از طریق آن اتهامات فساد مطرح شده علیه خود را لغو کند.


به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، شبکه آمریکایی سی ان بی سی در گزارشی به نقل از تحلیلگران اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی آماده است هرکاری انجام دهد تا بار دیگر به ریاست بازگردد و خودش را از محاکمه به اتهام فساد که چندین سال به طول می انجامد، نجات دهد.

در این گزارش با اشاره به از هم پاشیدن ائتلاف حاکم در رژیم صهیونیستی یک سال بعد از تشکیل آن آمده است: نتانیاهو که بیشترین سابقه نخست وزیری در اسرائیل را دارد بیش از هر شخص دیگری خواهان بازگشت به ریاست است و نباید آن را دست کم گرفت. بعد از اینکه "متنوع ترین و غیر محتمل ترین" ائتلاف رژیم صهیونیستی در طول تاریخ که میانه روها، راست گرایان، چپ گرایان و حتی اسلام گرایان  را شامل می شود به سطحی از رکود رسید که نمی توان از آن عبور کرد، این رژیم اکنون در آستانه برگزاری پنجمین انتخابات در طول سه سال است. قبل از تشکیل این ائتلاف، اسرائیل در طول دو سال چهار مرحله انتخابات برگزار کرد و هیچ یک از آن ها قاطع و تعیین کننده نبود و در آخرین روند تشکیل دولت در اسرائیل که تقریبا یک سال پیش بود بنیامین نتانیاهو بعد از 12 سال نخست وزیری از منصبش برکنار شد.

این شبکه آمریکایی می نویسد: مخمصه و تنگنای کنونی اسرائیل منعکس کننده چندقطبی شدن رژیم صهیونیستی و همچنین بوجود آمدن دیدگاه های کاملاً متفاوت با جهت گیری این رژیم است. این مساله فرصت دیگری به نتانیاهو می دهد زیرا حزب راست گرای او (لیکود) از نظر مردم و با توجه به نظرسنجی های داخلی عملکرد خوبی داشته است. نتانیاهو اخیرا در اظهاراتی از فروپاشی ائتلاف حاکم ابراز خرسندی کرد و گفت "امشب این خبر خوبی برای شهروندان اسرائیلی بود... این دولت به سرزمین خود باز خواهد گشت".

در ادامه این گزارش آمده است: بنیامین نتانیاهو که 72 سال سن دارد در عرصه سیاسی اسرائیل شخصیتی بحث برانگیز است و غالبا او را شخصیتی توصیف می کنند که "یا باید او را دوست داشت و یا باید از او متنفر بود". وی سال گذشته بسیاری از اعضای حزبش را خشمگین کرد، زیرا علیرغم متهم شدن به تعدادی پرونده فساد از کناره گیری خودداری کرد. محاکمه نتانیاهو اکنون در جریان است و چندین سال طول خواهد کشید اما علیرغم اتهامات وارد شده علیه او هیچ گونه قانونی در رژیم صهیونیستی وجود ندارد که از رسیدن دوباره نتانیاهو به منصب نخست وزیری ممانعت کند.

آرون دیوید میلر، از اندیشکده آمریکایی کارنگی می گوید: به هر حال بازگشت نتانیاهو حتمی نیست و صحبت کردن در مورد آن زود است اما در زندگی سیاسی او در طول این سال ها همه چیز اتفاق افتاد بنابراین بهتر است که او را دست کم نگیریم. نتانیاهو بیش از هر شخص دیگری به دنبال این منصب است و من معتقدم که او تقریبا برای تحقق این هدف آماده است که هر چیزی بگوید و هر کاری انجام دهد و این امر برای او تنها یک مساله سیاسی نیست بلکه یک مساله شخصی است و رسیدن او به نخست وزیری تنها راهی است که می تواند از طریق آن و با بازی با قوانین، از اتهامات فرار کند.

در این گزارش آمده است: اگر حزب نتانیاهو که در حال حاضر بزرگ ترین حزب در کنست است در انتخابات نتواند 61 کرسی را به خود اختصاص دهد باید با احزاب دیگر هم پیمان شود تا به این عدد برسد اما همانگونه که در ژوئن 2021 اتفاق افتاد مجموعه ای از احزاب از جمله راست گرایان قصد دارند که با او مخالفت کنند. برخی از رهبران احزاب بارها تاکید کردند که با حزب لیکود هم پیمان نمی شوند مگر اینکه نتانیاهو کنار بکشد اما تا این لحظه هیچ یک از اعضای این حزب جایگزینی برای نتانیاهو معرفی نکرده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: سرسخت ترین رقیب نتانیاهو اکنون یائیر لاپید، مجری برنامه های تلویزیونی و وزیر خارجه دولت بنت است و از مهم ترین اتفاقاتی که در این خصوص باید پیگیر آن بود سفر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به سرزمین های اشغالی و کشورهای منطقه در ماه آینده است. تیم بایدن خیلی شیفته نتانیاهو نیست، نتانیاهویی که در سالیان گذشته درخصوص گسترش شهرک های صهیونیستی در سرزمین های فلسطین با باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا اختلافاتی داشت. با این حال کاخ سفید گفته است که با هر دولتی که انتخاب شود همکاری خواهد کرد بنابراین بهتر است که جو بایدن در سفر منطقه ای پیش رو چهره لاپید را بهتر و قوی تر جلوه دهد.


کد مطلب: 14199

آدرس مطلب :
https://www.bazentekhabat.com/news/14199/نتانیاهو-رسیدن-ریاست-دست-هرکاری-خواهد-زد

باز انتخابات
  https://www.bazentekhabat.com