کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

موسوی در جمع خبرنگاران در تشریح نشست غیرعلنی امروز صبح مجلس:

انتقاد نمایندگان از عدم اشراف بانک مرکزی بر بازار ارز

اذعان مسئولان ارشد دولت بر آثار تلاطم‌های اقتصادی بر معیشت مردم

7 اسفند 1401 ساعت 8:22

سخنگوی هیات رئیسه مجلس نشست غیرعلنی صبح امروز نمایندگان مردم با مسئولان ارشد اقتصادی دولت درخصوص تلاطمات بازار ارز را تشریح کرد.


به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، سید نظام الدین موسوی در حاشیه نشست علنی امروز (شنبه 6 اسفندماه) درخصوص نشست غیرعلنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تحولات و تلاطم هایی که در روزها و هفته های اخیر در بازار ارز شاهد بودیم و همچنین بروز برخی مسائل که در این حوزه در حال وقوع است و بر این اساس قیمت ارزهای مختلف به ویژه دلار بالا رفته ، طبیعتاً در افکار عمومی سوالات و ابهامات متعددی ایجاد شده، لذا نمایندگان امروز از مسئولان ارشد اقتصادی دولت اعم از معاون اول رئیس جمهور، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بانک مرکزی دعوت کردند تا در جلسه غیرعلنی موضوعات یاد شده مورد بحث و بررسی قرا گیرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم اظهار کرد: بر این اساس حدود 10 نفر از نمایندگان اعم از روسای کمیسیون های اقتصادی مجلس و برخی از نمایندگان به قید قرعه، نکات، دیدگاه ها و انتقادات خود در این زمینه را مطرح کردند و اعضای دولت نیز نکات مدنظر خود را مطرح کردند.

وی در این راستا افزود: آنچه در این جلسه مشخص بود، می توان اذعان کرد حساسیت لازم در مورد بازار ارز از سوی دولت و قوه مقننه وجود دارد؛ نمایندگان مجلس به واسطه تعامل مستقیم با مردم طبیعتاً در معرض اعلام ابهامات، فشارها و مشکلاتی که از این ناحیه به معیشت مردم وارد می شود، هستند، لذا امروز مسئولان دولت نیز اذعان کردند تلاطمات حوزه ارز می تواند به معیشت مردم و اقتصاد کشور آسیب وارد کند.

عدم وجود سیاست واحد در حوزه ارز
سخنگوی هیات رئیسه مجلس یازدهم تصریح کرد: انتقادات و پیشنهاداتی که از سوی نمایندگان مطرح شد، درخصوص موضوعاتی مانند عدم وجود سیاست واحد در حوزه ارز بود، زیرا نظرات متفاوتی را از زبان مسئولان می شنویم که القای ناهماهنگی در سطح دولت را دارد؛ عدم اجرای برخی از احکام قانونی بودجه مانند کالابرگ، مشخص نبودن نگاه کارشناسی غالب در دولت در مقوله ارز و عدم ثبات سیاست ها، عدم اشراف کامل بانک مرکزی بر بازار ارز و... از دیگر نکاتی بود که از جانب نمایندگان مطرح شد.

موسوی افزود: مسئولان در پاسخ به این سوالات سیر مسائل مربوط به ارز را طی چند ماه اخیر تشریح کردند؛ در واقع تاکید شد آنچه امروز در عرصه تحولات ارزی شاهد هستیم، ناشی از کمبود ارز در کشور یا مشکلات ارزی در حوزه صادرات و واردات نیست؛ به یک معنا این موضوع یک مسئله مالی و اقتصادی صرف نیست و اگر از منظر اقتصادی و نگاه کارشناسانه متعارف به این حوزه نگاه کنیم، اکنون مشکلی وجود ندارد، بلکه مسائل دیگری است که موجب می شود شاهد چنین وضعیتی در بازار ارز باشیم.

وی گفت: مسئولان دولتی عمدتاً در مباحث انتظاری تاکید دارند، در واقع اعتقاد دارند ما از منظر اقتصادی و مالی مشکلی نداریم، هر چند آمارها نیز همین را نشان می دهد؛ رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس این آمار را تایید کردند. کشورمان در حوزه فروش نفت مشکلی ندارد و طی یک سال گذشته میزان فروش نفت از 400 الی 500 هزار بشکه در روز به بالای یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم افزود: همچنین از نظر وارد کردن ارز به کشور نیز مشکلی نداریم و نسبت به سال گذشته ورود ارز ناشی از صادرات به کشورمان تسهیل شده است و بانک مرکزی میزان ذخایر ارزی به اندازه کافی دارد و طرف تقاضا را تامین می کند. همچنین تراز تجاری کشورمان نیز اکنون وضعیت خوبی نسبت به سال گذشته دارد، زیرا سال گذشته تقریباً حدود 3 میلیارد تراز تجاری منفی داشتیم، اما امسال در حال نزدیک شدن به صفر است، یعنی به همان اندازه که واردات انجام می دهیم و نیاز به ارز داریم، به همان میزان نیز صادرات صورت گرفته و ارز وارد کشور می شود.

وی اظهار کرد: مسئولان دولتی عمدتاً اعتقاد دارند بخش عمده مسائل و مشکلات موضوعات انتظاری است و به واسطه جنگ ترکیبی که دشمن به راه انداخته و درصدد ایجاد تزلزل و تلاطم در اقتصاد کشورمان از طریق تعیین نرخ های غیرواقعی و ساختگی غیررسمی در بازار ارز است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یازدهم در ادامه این نشست تصریح کرد:در گذشته سیاست های اقتصادی و ارزی شکست خورده ای وجود داشته و این موجب بی اعتمادی مردم شده و همین بی اعتمادی سبب شده مشکل انتظاری در این عرصه ایجاد شود. این مسئله موجب می شود وضعیت در بازار غیررسمی توسط عناصری که عمدتاً خارج از کشور هستند، به این صورت شکل بگیرد.

موسوی با اشاره به اظهارات وزیر امور اقتصادی درخصوص مداخلات صورت گرفته در بازار ارز گفت: افرادی در عرصه میدانی و رسانه ورود مداخله جویان به بازار ارز داشته و سعی می کنند این بازار را به تلاطم کشانده و نرخ های غیرواقعی بر آن تحمیل کنند؛ حساب های متعددی و افراد زیادی در داخل و خارج کشور از طریق ورود به بازار ارز و مداخلات مخرب موجب شدند این بازار دچار تلاطم شود که برخی از آنها توسط دستگاه های امنیتی بازداشت شد و با آنها برخورد شده و بانک ها نیز حساب آنها را مسدود کرده اند.

وی در این زمینه اظهار کرد: مسئولان نظرشان این است برخی از مداخلاتی که در بازار ارز صورت می گیرد، در جهت تخریب بازار است و با وضعیت اقتصادی کشور همخوانی ندارد و غیرواقعی است و به عبارتی از خارج به ما تحمیل می شود؛ البته رئیس کل بانک مرکزی در اظهاراتش مسائل و مشکلات دیگری را نیز مطرح کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم گفت: سیاست های گذشته و مباحث مربوط به تحریم و عدم اشراف بانک مرکزی بر تراستی ها که در گذشته وجود داشته و اکنون تبدیل به مسئله شده است، هر چند عنوان شد درصدد رفع این مشکل هستند و می خواهند اشراف بانک مرکزی بر کل عرصه مسائل ارزی کشور در سطح مطمئنی قرار دهند.

وی ادامه داد: آنچه از جانب نمایندگان مجلس مطرح شد و ریاست قوه مقننه در سخنان و جمع بندی نهایی خود مطرح کرد، مبتنی بر این است که مجلس شورای اسلامی به موضوع فشارهای بیرونی و ورودهای مخربی که دشمنان ما یا عناصر سوءاستفاده کننده از وضعیت در عرصه بازار ارز دارند، اعتقاد دارند، در واقع می دانیم با جنگ ترکیبی تمام عیاری مواجهیم و دشمن در این جنگ علاوه بر مباحث سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، جنگ اقتصادی را دنبال می کند و طبیعتاً برهم زدن بازار ارز یکی از اهداف آنهاست، لذا ما در این جنگ ترکیبی و اقتصادی در کنار دولت خواهیم بود و تلاش می کنیم دولت را برای مقابله با این مسائل تقویت کنیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یازدهم بیان کرد: از نظر نمایندگان نکات دیگری وجود دارد که بسترساز تفوق دشمن در این جنگ ترکیبی مخصوصاً در حوزه ارز می تواند باشد که فقدان نقشه راه یکی از این موارد است. قوه مقننه اعتقاد دارد نقشه راه مشخصی در حوزه ارز وجود ندارد، لذا این موضوع باید به سرعت مشخص شود؛ اگر ابتدا و انتهای این نقشه شکل نگیرد، طبیعتاً دولت نیز نمی تواند در این زمینه اعمال حاکمیت کند و ممکن است وضعیت بدتر شود.

موسوی در ادامه با اشاره به دیدگاه های نمایندگان مجلس درخصوص وضعیت اقتصادی و بازار ارز گفت: همچنین مشخص کردن تفکر کارشناسی غالب در حوزه ارز از دیگر نکات مدنظر نمایندگان است، زیرا اکنون دو دیدگاه در این عرصه وجود دارد. دیدگاه نخست اعتقاد دارد مسائل و تلاطم های موجود در بازار ارز ناشی از کسری بودجه، تورم و ناترازی بانک ها و... است که به طور طبیعی بازار ارز را تحت تاثیر قرار داده و آنچه مشاهده می شود، طبیعی است.

وی با اشاره به دیدگاه دوم تصریح کرد: مسائل و شوک های ارزی است که تورم را به دنبال دارد؛ این نگاه یا ترکیبی از این نگاه ها، باید به عنوان معیاری برای دولت در نظر گرفته شود، زیرا اکنون ما در مجلس نمی دانیم دولت کدام دیدگاه را مدنظر قرار داده است. نظر کارشناسان مختلف و صاحب نظران در این زمینه باید کسب شود، زیرا نمایندگان مجلس اعتقاد دارند برخی از تصمیم گیری های حوزه ارز دارای پشتوانه کارشناسی نیست و لازم است همه دیدگاه ها کسب شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم در این زمینه افزود: برخی از مصوبات قانونی و احکام که در بودجه توسط مجلس شورای اسلامی لحاظ شده نیز باید از سوی دولت عملیاتی شود و در جمع بندی رئیس قوه مقننه نیز به آن تاکید شد. به عنوان مثال سال گذشته به موضوع کالابرگ اشاره شد تا مردم دچار مشکل معیشتی نشوند. مجلس به شرطی حاضر به حذف ارز ترجیحی بود که در کنار آن به صورت کالابرگ نیازهای معیشتی مردم برطرف شود، اما دولت این موضوع را عملیاتی نکرد و تاکنون نیز اجرایی نشده است. برداشت ما در مجلس نیز این است که این اقدام با کندی پیش می رود و گویا در دولت خیلی نگاه مثبتی به این مقوله وجود ندارد، اما نمایندگان اعتقاد دارند بخشی از آن مشکلات انتظاری که خود دولت به عنوان یکی از عوامل اختلال در حوزه ارزی می داند، می تواند حل شود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، سخنگوی هیات رئیسه مجلس  در ادامه این نشست خبری اظهار کرد: پس از طرح مسائل یاد شده؛ دولت و مجلس از هماهنگی بیشتر در این زمینه استقبال کردند، لذا پیشنهاد شد برای اشراف بیشتر بر عرصه مسائل ارزی کشور، کمیته مشترکی شامل نمایندگانی از دولت و مجلس و همچنین سایر دستگاه ها و نهادهایی که ذی مدخل هستند در این زمینه، شکل بگیرد و این کمیته سریعاً موضوع را رصد کرده و سیاست های و هماهنگی لازم در این زمینه انجام شود تا بتوانیم در اسرع وقت وضعیت بازار ارز را از این اوضاع متلاطم و بی ثباتی که موجب رنج و ناراحتی مردم شده، نجات دهیم.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یازدهم تصریح کرد: البته مسئولان دولت خصوصاً معاون اول رئیس جمهور در گزارشی که ارائه کردند، 3 مرحله مواجهه دولت فعلی با 3 بحران را مطرح کردند  و معتقد بودند دو بحران قبلی را دولت پشت سر گذاشته است؛ بحران اول در زمان به دست گرفتن دولت بوده که در آن زمان شرایط اقتصادی مناسب نبوده و وضعیت معیشتی مردم، وضعیت بازار ارز و فروش نفت و بازگشت ارز به کشور دچار مشکل بوده است که معاون اول معتقد بود این شرایط را پشت سر گذاشته اند.

موسوی در ادامه با اشاره به اظهارات معاون اول رئیس جمهور گفت: بحران دوم جنگ ترکیبی همه جانبه دشمن علیه کشور است که آن را پشت سر گذاشته ایم همچنین وی اشاره ای نیز به دوران شیوع کرونا داشت و قاطعانه اعلام کردند با تمهیدات اندیشده شده و هماهنگی هایی که با مجلس صورت خواهد گرفت، بحران ارزی را پشت سر خواهیم گذاشت و دولت اجازه نخواهد داد از این زاویه معیشت مردم دچار مشکل شود.

وی در تشریح برنامه های کلان اقتصادی دولت که توسط معاون اول رئیس جمهور عنوان شده است، افزود: برخی از اقدامات کلان موجب می شود منابع درآمدی جدیدی برای دولت و کشور حاصل شود که این منابع و سرمایه گذاری های جدید در کنترل بازار ارز تاثیر خواهد داشت.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم تصریح کرد: در نهایت می توان اذعان کرد در این جلسه تاکید بر تبیین راه، سیاست و تفکر مشخص در بازار ارز شد که متعاقباً بر این اساس کمیته هماهنگی در سطح قوا و دستگاه های مربوطه شکل خواهد گرفت؛ همچنین ریاست مجلس نیز در این زمینه تاکید داشت که این موضوع مسئله ای مربوط به یک هفته و ماه نیست بلکه بحث ساعت است، لذا مسئولان در دولت و همچنین نمایندگان در مجلس باید تلاش کنند سیاست های اعلامی در این زمینه به سرعت عملیاتی شود تا بتوانند فضا را کنترل کنند تا دغدغه های مردم برطرف شده و وضعیت ارزی سامان یابد.

وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی تاکید داشت بحث سامانه مبادله ای که راه اندازی شده، برای همه ابعاد تقاضا آمادگی وجود دارد و هیچ مشکلی برای پرداخت ارز به کسانی که به صورت واقعی تقاضا دارند، وجود ندارد و امکان تامین وجود دارد، همچنین وضعیت وارد شدن ارز به داخل کشور نیز از تراستی ها و یا جاهای دیگری که مدنظر است، طی سفرهای اخیر، شرایط خوبی را فراهم کنند.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس یازدهم با اشاره به اظهارات رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: جلسات متعددی با بخش های صادراتی کشور نیز از اعم از شرکت ها و هلدینگ های بزرگ مخصوصاً فولادی ها و پتروشیمی داشتند که شرایط ورود ارز صادراتی به سامانه مبادله تسهیل شود تا بتوانند با فعالیتشان این سامانه به عنوان نرخ تامین ارز تثبیت کننده باشد و اعتقاد داشتند در شرایطی که بحث عمده ای از تقاضا در این مرکز مبادلاتی تامین می شود و هیچ مشکلی هم برای آن وجود ندارد، طبیعتاً آن بازار غیررسمی که مبادله چندانی در آن صورت نمی گیرد، بخش ساختگی و جعلی است که اهمیت چندانی در اقتصاد کشور ندارد، منتهی این فرض و موضوع باید همه مسئولان و دستگاه ها بر آن تاکید کنند تا رسانه ها و مردم باور کنند آنچه که نرخ واقعی ارز محسوب می شود، همانی است که در مرکز مبادلات ارزی مطرح می شود. البته تاکید کردند این نرخ نیز از طریق ابزارها و کارشناسی و نگاهی به بازار موجود تعیین می شود.


کد مطلب: 14802

آدرس مطلب :
https://www.bazentekhabat.com/news/14802/انتقاد-نمایندگان-عدم-اشراف-بانک-مرکزی-بازار-ارز

باز انتخابات
  https://www.bazentekhabat.com