کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

عراق: رأی گیری برای اصلاح قانون انتخابات به تعویق افتاد

6 فروردين 1402 ساعت 0:34

برپایی جشن و شادی به مناسبت عید نوروز در ترکیه طی سال‌های نه چندان دور با محدودیت‌های بیشتری مواجه بود ولی در چند سال اخیر، سخت گیری در این زمینه کمتر و نوروز به موضوعی در فضای انتخاباتی ترکیه تبدیل شده است.


به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، برگزاری باشکوه آیین‌ها و جشن های عید نوروز اغلب در میان کردها و ترک‌های ساکن مناطق شرقی و جنوب شرقی ترکیه رایج است و به رغم این که در دوران امپراتوری عثمانی، عید نوروز به عنوان یک عید مهم جشن گرفته می‌شد، این عید با تاسیس جمهوری نوین ترکیه در سال ۱۹۲۳ میلادی، به دلایل سیاسی، اهمیت پیشین خود را از دست داد.

چند سال پیش «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور، «بینالی یلدریم» نخست وزیر و «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه به همراه تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و مشهور این کشور، طی پیامی به مناسبت فرا رسیدن بهار و عید نوروز، این مناسبت را تبریک گفتند.

اما امسال بحث تعطیلی ۲۱ مارس هر سال به مناسبت نوروز و رسمی‌تر شدن این عید، به یکی از موضوعات انتخاباتی ترکیه وارد شده، به طوری که تارنمای «گازته دووار» به نقل از «مرال آکشنر» رهبر حزب نیک(خوب) نوشت: در دوران حاکمیت حزب نیک، عید نوروز را به عنوان تعطیل رسمی جشن خواهیم گرفت.

آکشنر در اجتماع نمایندگان حزب متبوع خود در مجلس ترکیه درباره عید نوروز گفت: ما هدف بزرگ گردهم آوردن تک تک مردم ترکیه را دنبال می کنیم و بر همین اساس، تعطیلات بهاری خود را با عید نوروز به عنوان یک تعطیل رسمی با هم جشن خواهیم گرفت.

وی افزود: متأسفانه کسانی هستند که نمی‌خواهند زیر یک خورشید گرد آمده، دور یک آتش جمع شده و سر یک سفره بنشینیم ولی ما با هم از روی آن آتش خواهیم پرید و مطمئن باشید این هدف به زودی تحقق خواهد یافت.

«دولت باغچه‌لی» رهبر حزب حرکت ملی ترکیه نیز که از احزاب ائتلاف جمهور و حامی اردوغان محسوب می شود، در واکنش به دیدار کمال قلیچداراوغلو نامزد اپوزیسیون با حزب کُردی دموکراتیک خلق‌ها به مناسبت عید نوروز ، با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «نوروز عید ترک هاست نه عید جدایی طلبان.»

به گزارش تارنمای خبری استار، وی در واکنش به دیدار قلیچدار اوغلو نامزد ریاست جمهوری ائتلاف ملت با حزب دموکراتیک خلق‌ها در روز عید نوروز اظهار کرد: برگزاری جلسه با حزب دموکراتیک خلق‌ها در عید نوروز هم یک بدبختی و هم تصویر زشتی از این که چه کسی با چه کسی متحد است.

حزب کُردی دموکراتیک خلق‌ها که اعلام کرده در انتخابات پیش رو وارد ائتلاف نشده و مستقل عمل خواهد کرد ولی از نامزدی قلیچداراوغلو حمایت خواهد کرد، عید نوروز میزبان قلیچداراوغلو نامزد رقیب اردوغان بود تا پیام روشنی را به جامعه کُردی ترکیه بدهد.

دیدار قلیچدار اوغلو با رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها که همه ساله نوروز را به عنوان یک آیین باشکوه در ترکیه جشن می گیرند، به مذاق رقبای انتخاباتی او به خصوص برای «دولت باغچه‌لی» رهبر حزب حرکت ملی ترکیه خوش نیامد و وی در توئتیر نوشت: کسانی که گرد هم آمدند تا بهار ما را به زمستان تبدیل کنند، در ۱۴ ماه می و در روز انتخابات، با شکوه اراده ملی پاکسازی و نابود خواهند شد.

باغچه‌لی در ادامه توئیت خود با اشاره به سردادن شعارهای سازمان تروریستی پ.ک.ک در جشن نوروز نوشت: کسانی که می خواهند نوروز را وسیله‌ای برای اهداف شیطانی و خشونت‌آمیز خود قرار دهند، سخنگو و نگهبان ظلم و ذلت هستند و می خواهند جمهوری ترکیه را بین چکش و سندان گیر اندازند ولی ناامید خواهند شد.

تارنمای خبری «سون دقیقه» با انتشار خبری تحت عنوان «تصاویر رسوا کننده در مراسم جشن نوروز در ماردین» و با انتقاد از حضور «ابرو گونای» سخنگوی حزب دمکراتیک خلق‌ها در جشن عید نوروز در شهر ماردین ترکیه نوشت: آنها به بهانه جشن نوروز، پرچم سازمان تروریستی و جدایی طلب پ.ک.ک را برافراشتند و شعارهایی به نفع عبدالله اوجالان رهبر در بند پ.ک.ک سر دادند.


کد مطلب: 14993

آدرس مطلب :
https://www.bazentekhabat.com/news/14993/عراق-رأی-گیری-اصلاح-قانون-انتخابات-تعویق-افتاد

باز انتخابات
  https://www.bazentekhabat.com