جالب است ۰
سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که خوشبختانه با همکاری خوب مقامات عربستان شاهد مراسم خوبی بودیم، وزیر خارجه هم تلاش‌هایی را در این زمینه انجام دادند.
کنعانی: با همکاری عربستان شاهد مراسم خوبی در حج امسال هستیم
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران صبح امروز دوشنبه 5 تیرماه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، پاسخگوی سؤالات خبرنگاران شد.

کنعانی در ابتدا درباره مناسک حج گفت: امیدواریم که کنگره حج امسال با شکوه هر چه تمام‌تر و با فضایی مناسب برای تقویت همدلی بین آحاد امت اسلامی برگزار بشود و ما شاهد بازگشت سلامت همه حج گزاران به کشورشان باشیم. خدا را شکر امسال حج گزاران ایران اسلامی هم در جمع بزرگ حج گزاران حضور دارند و دستگاه دیپلماسی هم تلاش‌های مجدانه خودش را انجام داده تا حجاج در زمان مقرر حضور پیدا کنند. خوشبختانه با همکاری خوب مقامات عربستان شاهد مراسم خوبی بودیم. وزیر خارجه هم تلاش‌هایی را در این زمینه انجام دادند. گفتگوهای ایشان و مقامات ذی ربط برقرار است تا هم تسهیل کنیم و هم اگر مشکلات خاصی وجود دارد بتوان برطرف کنیم.

انتشار گزارش سالانه نقض حقوق بشر آمریکا توسط وزارت خارجه
سخنگوی وزارت خارجه همچنین گفت که گزارش سالانه نقض حقوق بشر توسط آمریکا در کشورهای مختلف به زودی منتشر خواهد شد.

گمانه‌زنی‌ها درباره توافق موقت بین ایران و آمریکا
وی درباره ادعاهای رسانه‌ها در خصوص توافق موقت بین ایران و آمریکا گفت: اینکه برخی رسانه‌ها این موضوع را مطرح می‌کنند باید دلیلش را از آنها پرسید. موضع ایران در قبال آمریکا کاملا روشن است و ما در آستانه بازخوانی حقوق بشر آمریکایی هستیم. نمونه‌هایی از رفتار جنایت آمیز آمریکا در قبال ایران تنها سر فصل‌های معدودی از اقدامات خصمانه دولت آمریکا نسبت به ملت و دولت ایران بوده است.

نگاه ایران به آمریکا برآمده از همین رفتارهای دشمنانه است و تا زمانی که رفتار آمریکا در قبال ایران تغییر نکرده باشد طبیعی است که نگاه ملت و دولت ایران هم تغییر نخواهد کرد. ایران روابط خود را به موضوع خاصی گره نزده و نخواهد زد. ما در روابط خارجی بر اساس مصالح ملی عمل خواهیم کرد. تغییر رفتار آمریکا مقدمه تغییر هر نوع نگرشی است. در فرمایشات مقام معظم رهبری هم گویای نوع نگاه دقیقی است که ایشان نسبت به آمریکا دارند و این نگاه مورد توجه دولت و ملت ایران است. آمریکا باید پاسخگوی جنایت‌هایش باشد و رفتار خودش را در قبال ایران اصلاح کند. در طول ماه‌های اخیر ما نتایج سیاست نگاه به همسایگان را دیدیم و این رویکرد مفید با نتایج مثبت همراه شد.

دولت آمریکا آمادگی تصمیم‌گیری درباره تبادل زندانیان را نشان دهد
کنعانی در پاسخ به تسنیم درباره تبادل زندانیان با آمریکا گفت: حمایت از حقوق ایرانیان در سرتاسر جهان از اولویت‌های دستگاه دیپلماسی است. ما موارد زیادی را از نتیجه بخش بودن تلاش‌های دیپلماتیک را شاهد بودیم. در ارتباط با زندانیان بی‌گناهی که در آمریکا بازداشت شده‌اند اصل تحریم‌های ظالمانه و بازداشت افراد به بهانه ایفای نقش در دور زدن تحریم‌ها هم مردود است. تفاهماتی با طرف مقابل از طرف واسطه‌ها قبلا انجام شد اما طرف آمریکایی متاسفانه آماده تصمیم‌گیری نبود و پیگیری کار توسط ایران در دستورکار قرار دارد. در عین حال باید دید دولت آمریکا برای تصمیم گیری نهایی آمادگی دارد یا خیر. امیدواریم که شاهد این تصمیم‌گیری دولت آمریکا باشیم.

روند آستانه متوقف نخواهد شد
کنعانی در خصوص تغییر محل نشست روند آستانه گفت: قزاقستان نقش مثبت در روند آستانه داشته است و در چند روز گذشته هم نفش میزبانی روند آستانه را داشته است. این در اختیار دولتی است که برای عدم آمادگی برای میزبانی صحبت کند اما روند آستانه متوقف نخواهد شد. طبیعتا اعضا درباره مکان نشست آتی تصمیم خواهند گرفت.

ایران پایبند روند مذاکره و میز مذاکره است
وی درباره گمانه زنی در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع ما به طور مکرر و روزانه شاهد انتشار اخباری هستیم که بسیاری از آنان ناشی از اطلاعات نیست. ما در ارتباط با گمانه زنی رسانه‌ای اظهارنظر نمی‌کنیم. ایران پایبند روند مذاکره و میز مذاکره بوده برای اینکه یتواند حقوق حقه ملت ایران را ایفا کند.

برای دستیابی به نتایج مثبت در مذاکرات از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص مذاکرات باقری با مقامات اروپایی گفت: ما در ارتباط با موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها رویکردهای دیپلماتیک را در روش‌های مختلف ادامه می‌دهیم. این نشست مذاکره کننده ارشد ایران با مقامات ارشد سه کشور اروپایی بوده و نشست جدیدی در ابوظبی و نشستی با آقای مورا در دوحه انجام شد. در نشست‌ها موضوعات مختلفی را برای گفتگو داریم و مذاکرات برای رفع تحریم‌ها هم یکی از موضوعات است. دیدگاه‌های ایران به صراحت بیان شده است.

ما برای دستیابی به نتایج مثبت از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم کما اینکه از رغبت‌های مثبت طرف‌های منطقه‌ای از جمله عمان هم استفاده کرده و استفاده خواهیم کرد و تبادل پیام‌هایی را داشتیم. اینکه واقعا ما نسبت به روند این مذاکرات الان بخواهیم پیش بینی داشته باشیم، باید دید طرف‌های مقابل هم ازجمله آمریکا اراده لازم را برای ترک سیاست‌های غلط گذشته دارد یا خیر.

رویکرد سیاسی در حمایت از سازمان تروریستی منافقین را مردود می‌دانیم
وی درباره اقدام دولت آلبانی علیه سازمان تروریستی منافقین گفت: سازمان منافقین یک سازمان تروریستی است و ماهیت این سازمان در نتیجه عملکرد جنایت آمیزی که در حق ملت ایران و عراق داشت کاملا روشن است. سازمان تروریستی کارنامه سیاه و ثابت شده‌ای دارد. طبیعی است این سازمان با این ماهیت در هر کجا که قرار بگیرد می‌تواند برای میزبانان نیز محل خطر باشد. سابقه این سازمان تروریستی علیه ملت ایران سابقه طولانی است. می‌بایست در هر کجا که هستند مورد بازخواست کشورهایی که اعضای این سازمان تروریستی حضور دارند، قرار گیرند.
مذاکراتی را ما همواره با کشورهای مختلف انجام دادیم و پیگیری‌های حقوقی ما ادامه خواهد داشت. رویکرد سیاسی در حمایت از این سازمان را مردود می‌دانیم. در ارتباط با آلبانی هم قبلا ما اقدامات حقوقی لازم را انجام دادیم و انتظار داریم هم دولت آلبانی و دیگر دولت‌ها اقدام مسئولانه که مبارزه با تروریسم است را در این ارتباط انجام دهند.

مذاکرات با آذربایجان را ادامه خواهیم داد
سخنگوی وزارت خارجه درباره تماس‌ها با دولت آذربایجان گفت: در استمرار یک روند دیپلماتیک قرار داریم. مذاکره هم که عصر دیروز انجام شد در استمرار گفتگوهای قبلی دو وزیر خارجه انجام شد. ما این مذاکرات را همچنان ادامه خواهیم داد. هیات‌هایی تبادل شدند و شب گذشته هم مروری بر اقدامات انجام شده، انجام شد. ما عموما نسبت به روند این تلاش‌های دیپلماتیک خوشبین هستیم. الان نمی‌توانم بگویم که عملا در چه مرحله از پیشرفت هستیم اما روند خوشبینانه است. ما در گفتگوهای دیروز همچنین تبادل نظر درباره مسائل منطقه‌ای، کریدور ترانزیتی شمال به جنوب و موضوعات کنسولی مورد اشاره قرار گرفت. همچنین در خصوص برخی رخدادهای بین‌المللی که به زودی شاهد آن خواهیم بود گفتگو صورت گرفت.

افغانستان باید به طور عملی اقداماتی در جهت پایبندی نسبت به حق‌آبه ایران انجام دهد
وی درباره حق‌آبه ایران اظهار کرد: مذاکرات ما با مقامات سرپرستی افغانستان در سطوح مختلف ادامه دارد و ما گفتگوهای تخصصی هم انجام دادیم. مقامات دولت سرپرستی افغانستان دلایلی را از جمله خشکسالی مطرح می‌کنند که ایران بر اساس مفاد عهدنامه باید بازدید فنی ایران مورد توجه قرار گیرد. نماینده ویژه رئیس جمهور هم در استمرار رایزنی‌های گذشته گفتگوهای جدیدی را با مقامات افغانستان داشتند. دولت افغانستان باید علاوه بر پایبندی نسبت به حق آبه ایران، انتظار داریم که به طور عملی هم در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

راهکار بحران اوکراین سیاسی است
کنعانی در خصوص پیشنهاد ایران برای پایان یافتن جنگ اوکراین توضیح داد: ما بارها اعلام کردیم، راهکار بحران اوکراین سیاسی است و طرفین را به گقتگوی سیاسی دعوت کردیم. اینکه آیا استقبال شده یا خیر به طرف‌های درگیر مرتبط است. آنچه که مربوط به ایران است تشویق فرایند سیاسی برای ایجاد شرایط مناسب به منظور یافتن راهکار مناسب در این زمینه است.

وی افزود: ما تحولات داخلی روسیه را موضوع داخلی این کشور می‌دانیم. در ارتباط با روسیه هم ما پایبند به همین نگاه هستیم.

ایران همواره بر ضرورت حفظ امنیت منطقه تاکید دارد
سخنگوی وزارت خارجه نسبت به روابط با کشورهای منطقه و همچنین ائتلاف با کشورهای منطقه برای تامین امنیت خلیج فارس گفت: در ارتباط با همکاری ایران با کشورهای حوزه خلیج فارس، طبیعتا ما این منطقه را حائز اهمیت می‌دانیم. به ویژه در چارچوب سیاست همسایگی کشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت دارند. در همین چارچوب ما شاهد سفر رئیس دستگاه دیپلماسی به چهار کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس بودیم. گفتگوهای خوبی صورت گرفت. ابتکار تشکیل مجمع گفتگوی روسای هشت کشور حاشیه خلیج فارس یکی از موضوعات بود.

حضور بیگانگان در منطقه هیچگاه کمک کننده نبود و اینکه کشورها می‌توانند در همکاری مشترک، امنیت مشترک را فراهم کنند. هدف اصلی این ابتکار هم ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه است که برای رفاه ملت منطقه ضروری می‌دانیم. خوشبختانه در فضای مثبتی که در منطقه است شاهد استقبال کشورها بودیم. ابتکار سازمان ملل برای نشست وزرای خارجه هشت کشور در ماه سپتامبر در نیویورک مطرح شد که ایران از آن استقبال کرد. همانطور که وزیر خارجه اعلام کردند جزئیات این ایده در اختیار هشت کشور قرار خواهد گرفت. ایران همواره بر ضرورت حفظ امنیت منطقه تاکید دارد.

مقدمات گشایش سفارت عربستان در تهران و کنسولگری مشهد فراهم شده است
وی درباره بازگشایی نمایندگی‌های عربستان در ایران توضیح داد: مقدمات گشایش سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد فراهم شده و در این زمینه امیدواریم به زودی شاهد بازگشایی باشیم.

استفاده از سیاست‌های تحریم علیه ایران هیچگاه به نتیجه نخواهد رسید
کنعانی در خصوص تحرکات آمریکا در اقلیم کردستان گفت: ما بر اساس روابط خوب همسایگی دولت ایران و عراق و همچنین مبتنی بر توافقنانه امنیتی میان دو کشور به امضا رسید، طبیعتا انتظار داریم که دولت عراق در همان چارچوب عمل کند و هم مقامات اقلیم کردستان در این باره مسئولانه عمل کنند. ما هیچوقت به دولت آمریکا اعتماد نداشتیم و اعتماد نخواهیم کرد. در ارتباط با رویکرد دولت آمریکا توضیح نمی‌دهیم اما در زمینه مسئولیت مقامات عراق ما پیگیر هستیم.

وی درباره رفتار دوگانه آمریکا در قبال ایران گفت: ما اصراری بر انجام مذاکره برای حل و فصل موضوع برجام را نمی‌توانیم با سیاست تلاش برای ایجاد یک چارچوب قانونی جدید برای تشدید تحریم‌ها با همدیگر تحلیل کنیم، این یک دوگانگی آشکار است. از یک سو در خواست مذاکره کنند از سوی دیگر تحریم کنند. این یک تناقض آشکار است و دولت آمریکا نشان داد که به سیاست تحریم‌ها اعتیاد پیدا کرده و تحریم تبدیل به یک ابزار در سیاست خارجی دولت آمریکا شده است.
این یک رفتار مردود است.

استفاده از سیاست‌های تحریم علیه ایران هیچگاه به نتیجه نخواهد رسید. دولت آمریکا باید پاسخگوی اقدامات خود علیه ملت ایران باشد و ایران از حساب مطالبات خودش از دولت آمریکا خارج نخواهد کرد. ما در بحث رفع انسداد دارایی‌های ایران هم که متاسفانه دولت آمریکا با اقدامات غیرقانوی زمینه ساز آن شده، ما تلاش‌های خودمان را ادامه خواهیم داد.

سیاست حمایت از ایرانیان مقیم خارج جزو اولویت‌های دولت است
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص حمایت از ایرانیان مقیم خارج گفت: وزارت خارجه در این رابطه وظایف خودش را انجام داد. سیاست حمایت از ایرانیان جزو اولویت‌های دولت و دستگاه دیپلماسی است. معاونت کنسولی وزارت خارجه و دبیرخانه امور ایرانیان با جدیت کار را دنبال می‌کند. تاکنون هم در حد شرایط موجود تسهیلات خوبی ارائه شد.

دولت سوئد شهروند ما را آزاد کند
وی در خصوص مذاکرات برای آزادی حمید نوری گفت: در ارتباط با آقای حمید نوری جزو مطالبات ما است که این شهروند بدون هیچ قید و شرطی آزاد شود. همواره ما این را تاکید کردیم که اصل این است دولت سوئد شهروند ما را آزاد کند. در گفتگوهای ما با مقامات سوئدی همین موضوع مورد توجه دستگاه دیپلماسی بود. روندی که دولت سوئد در پیش گرفته در مرحله تشکیل دادگاه تجدیدنظر است که متاسفانه طولانی شده است. تاکنون 12 جلسه تجدید نظر تشکیل شده است. ما هم از طریق سیاسی و هم از مجرای حقوقی پیگیر هستیم.

اروپا باید رفتار خودش را اصلاح کند
سخنگوی وزارت خارجه در خصوص تحریم‌های جدید اروپا علیه ایران گفت: در ارتباط با تحریم‌ها یک حرکت در مسیر باطل است. حرکت در مسیری است که سال‌ها انجام شده و نتیجه نگرفتند. این یک اقدام غیرسازنده و متضاد با درخواست مذاکره است. اروپا باید رفتار خودش را اصلاح کند و قطعا ننایج ناشی از استفاده از تحریم‌ها صرفا به ضرر ایران نیست و دولت‌های اروپایی هم قطعا ضرر خواهند کرد.

عراق اقدامات مسئولانه در قبال گروهک‌های مسلح در اقلیم کردستان انجام دهد
کنعانی درباره درگیری گروهک‌ها با یکدیگر در اقلیم کردستان گفت: از جزئیات جابجایی نظامی اطلاع ندارم. ایران اقدام غیرعادی در مرزهای خودش انجام نداده است. اینکه گفتید دو گروهی با یکدیگر درگیر شدند، گروه‌هایی که در آنجا حضور دارند و درگیر شدن با یکدیگر نشان دهنده این است که اینان پناهجو نیستند و دارای ماهیت تروریستی هستند. استمرار وجود این نیروها با داشتن اسلحه و تجهیزات باعث خلل در امنیت است. انتظار داریم که مقامات عراق در این زمینه اقدامات مسئولانه خودشان را انجام دهند.

رابطه ایران و روسیه مبتنی بر مصالح دوجانبه است
وی در خصوص ادعاهای ارسال پهپادها به روسیه برای جنگ در اوکراین اظهار کرد: ما این اتهامات را رد کرده و نمی‌پذیریم. رابطه ایران و روسیه مبتنی بر مصالح دوجانبه در چارچوب نورم‌های پذیرفته شده بین‌المللی است و علیه هیچ طرفی نبوده و نیست. هرگونه ارتباط دادن همکاری‌های ایران و روسیه به موضوع اوکراین یک نگاه توام با انگیزه‌های سیاسی است.

ایران بارها اعلام کرده که هیچگونه تجهیزاتی را در اختیار هیچ یک از طرفین جنگ قرار نداده است. طرف‌هایی که چنین ادعاهایی دارند، هیچ مستندات و ادله‌ای را برای اثبات در اختیار هیچ طرفی از جمله ایران قرار ندادند. در مذاکرات ایران و اوکراین هم طرف مقابل هیچ مستنداتی را ارائه نکرد. در خواست ما از همه طرف‌ها این است که از رویکردهای سیاسی خودداری کنند. جنگ اوکراین را ما تایید نمی‌کنند و خسارت بشری که متاسفانه وارد شده برای ماهم تاسف بار است.

ایران و عربستان برای تقویت همکاری اقتصادی آمادگی لازم دارند
کنعانی در خصوص روابط ایران و عربستان و همچنین موضوع یمن گفت: رابطه ایران و عربستان بر اساس نگاه مثبت دو کشور برقرار شده است. طرفین در چارچوب نشست‌های مشترک توافق کردند روند همکاری‌ها را علاوه بر موضوعات سیاسی به موضوعات اقتصادی و تجاری تسری دهند، ما چارچوب‌های خوبی داریم.

خوشبختانه طرفین اعلام کردند برای تقویت همکاری اقتصادی آمادگی لازم دارند، ما در گام‌های آغازین قرار داریم. ارزیابی ما این است که در چارچوب ظرفیت‌های تجاری افق‌های دستیابی به یک شرایط مطلوب برای شکل دهی به همکاری اقتصادی هم روشن و امیدوارکننده است و ما هم در سطوح مختلف مذاکراتی داشتیم در این خصوص. در گفتگوهای دو وزیر هم بر وجود اراده‌های مشترک تاکید شد. در موضوع یمن، ایران از ابتدا تلاش کرد مانع جنگ بشود، همواره در این زمینه ایران تلاش کرد. ما موضوع یمن را یک موضوع یمنی می‌دانیم و معتقدیم که شهروندان یمن باید برای وضعیت خودشان تصمیم بگیرند.
https://bazentekhabat.com/vdcb0ab8.rhbs0piuur.html
نام شما
آدرس ايميل شما

متکی: شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری نسبت به کاندیداها عمل کند

متکی: شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری نسبت به کاندیداها عمل کند

انتصاب «لطیفی»؛ مغایر با قوانین یا مطابق با آن؟

انتصاب «لطیفی»؛ مغایر با قوانین یا مطابق با آن؟

11 اسفند 1402 زمان برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری
 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقيقه

 • 00

  ثانيه

زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقيقه

 • 00

  ثانيه

آیا در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که اسفند امسال برگزار می‌شود شرکت می‌کنید؟
بله
خیر
برگزاری انتخابات در ده‌ها منطقه روسیه شامل جمهوری‌های شرق اوکراین
برگزاری انتخابات در ده‌ها منطقه روسیه شامل جمهوری‌های شرق اوکراین
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد
مشاور زلنسکی: امسال انتخابات نداریم
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین
انتخابات پاکستان به سال آتی میلادی موکول شد
انتخابات پاکستان به سال آتی میلادی موکول شد
بولتون خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شد
بولتون خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شد
«دی‌سانتیس» کارزار انتخاباتی خود را با ایلان ماسک آغاز می‌کند
«دی‌سانتیس» کارزار انتخاباتی خود را با ایلان ماسک آغاز می‌کند
یونانی‌ها برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند
یونانی‌ها برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند
تایلندی‌ها به پای صندوق‌های رای رفتند
تایلندی‌ها به پای صندوق‌های رای رفتند