جالب است ۰
طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در حالی در دستور کار این هفته مجلس قرار دارد که به گفته نایب رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، در صورت اصرار نمایندگان بر برگزاری انتخابات تناسبی در تهران، این مصوبه به اسفندماه امسال نمی رسد.
فردا؛ آخرین فرصت اصلاح قانون انتخابات/مجلس جلوی ثبت‌نام‌ فله‌ای را می‌گیرد؟
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از ایرنا، محمدحسن آصفری نایب رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی ددر مورد بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس گفت: ادامه بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در دستور کار هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که اگر نمایندگان با حذف ماده ۵۳ در مورد انتخابات تناسبی که مورد مناقشه مجلس و مجمع تشخیص نظام است موافقت نکنند این طرح به مجمع عالی تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون امور داخلی کشور اضافه کرد: اگر این طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود ممکن است که اجرایی این طرح به انتخابات پیشرو در اسفند ماه نرسد و برگزاری انتخابات مجلس دوازدهم با همان قانون گذشته برگزار شود.

انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۱ اسفندماه در سراسر کشور در حالی برگزار می شود که در بهار امسال، مجلس طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی را مصوب کرد اما به دلیل اشکالاتی که هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام به ماده مربوط به برگزاری انتخابات تناسبی گرفته بود، روند قانونگذاری آن نیمه تمام ماند و به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس بازگشت.

کمیسیون شوراها هفته گذشته بند مربوط به انتخابات تناسبی را حذف کرد تا این مصوبه بتواند در مهلت باقیمانده تبدیل به قانون شده و در انتخابات امسال ملاک عمل وزارت کشور و شورای نگهبان قرار گیرد اما در صحن مجلس، نمایندگان به اصلاح صورت گرفته رای مثبت ندادند و دوباره این طرح به کمیسیون شوراها بازگشت؛ در آخرین تصمیم، این کمیسیون بار دیگر به حذف مربوط به انتخابات تناسبی رای داد و قرار است هفته آینده موضوع در صحن مجلس بررسی شود.

در صورتی که اصلاحات انجام شده در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی نهایی و تبدیل به قانون شود، کار پیش ثبت نام از داوطلبان انتخابات مجلس دوازدهم باید از ۱۶ مرداد آغاز شود و بنابراین مجلس فقط این هفته برای تعیین تکلیف مصوبه خود و رساندن آن به انتخابات اسفندماه فرصت دارد.

حذف انتخابات تناسبی به نفع نظام و مردم است
در این ارتباط محمد صالح جوکار رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی نیز تاکید کرد:‌ در طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی موارد متعددی نظیر نحوه تایید صلاحیت داوطلبان، سلامت انتخابات، نوع برخورد با جرایم و تخلفات احتمالی در انتخابات، چارچوب تبلیغات در فضای حقیقی و مجازی برای تقویت رقابت انتخاباتی مورد توجه قرار گرفته است که اشکالات و نواقص قانون فعلی برطرف شود.

نماینده مردم یزد در مجلس تاکید کرد: از آنجایی که بحث انتخابات باید از مرداد ماه کلید بخورد، نمی توانیم قانون را معطل یک ماده کنیم و بنابراین ماده ۵۳ طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس که به موضوع انتخابات تناسبی می پردازد باید حذف می شد تا از موانع موجود عبور کنیم و این قانون بتواند در انتخابات اسفندماه امسال اثربخشی لازم را داشته باشد.

وی با یادآوری اینکه حذف ماده ۵۳ این طرح در صحن مجلس به تصویب نرسید، گفت‌: ما نمی توانیم به نمایندگان مجلس اصرار کنیم؛ ولی نمایندگان باید این را در نظر بگیرند که دو سال است که مجلس زحمت کشیده تا ۶۰ ماده این طرح به تصویب رسید باید اصلاحات را انجام دهیم نباید ۵۹ ماده را فدای یک ماده کنیم.

وی افزود: برای بار چندم این ماده به کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ارجاع شده است از این جهت که می خواهیم قانون به اجرا برسد و در قانون فعلی مشکلات جدی هم برای مجریان و هم برای ناظران داریم؛ لذا به نفع مردم و کشور است که با حذف این ماده در مجلس موافقت شود تا قانون جدید به انتخابات امسال مجلس برسد؛ چون این ماده از مصوبه مذکور، مورد مخالفت هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص است.

پیش ثبت نام داوطلبان در گرو تبدیل مصوبه مجلس به قانون
یکی از نقاط قوت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، پیش بینی پیش ثبت نام از داوطلبان است تا از ثبت نام‌های بی ضابطه جلوگیری کند؛ در این ارتباط وزارت کشور و شورای نگهبان به عنوان مجری و ناظر انتخابات سامانه هایی را در این زمینه مهیا کرده اند که اگر مصوبه مجلس تبدیل به قانون شد، بتوانند آن را اجرایی کنند اما این امر نیازمند آن است که مصوبه مجلس این هفته در مجلس تعیین تکلیف شود و با اصرار نمایندگان کل طرح به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال نشود.

با توجه به اینکه همه نقطه نظرات شورای نگهبان و هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مصوبه تامین شده و تنها انتخابات تناسبی باقی مانده است، در صورتی که نمایندگان فردا - 1 مرداد - بر این شیوه برگزاری انتخابات در تهران اصرار ورزند، تمام این طرح 60 ماده ای راهی مجمع می شود و به طور حتم به انتخابات امسال اسفندماه نخواهد رسید.
https://bazentekhabat.com/vdcgqn9q.ak9nn4prra.html
نام شما
آدرس ايميل شما

متکی: شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری نسبت به کاندیداها عمل کند

متکی: شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری نسبت به کاندیداها عمل کند

انتصاب «لطیفی»؛ مغایر با قوانین یا مطابق با آن؟

انتصاب «لطیفی»؛ مغایر با قوانین یا مطابق با آن؟

11 اسفند 1402 زمان برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری
 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقيقه

 • 00

  ثانيه

زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقيقه

 • 00

  ثانيه

آیا در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که اسفند امسال برگزار می‌شود شرکت می‌کنید؟
بله
خیر
برگزاری انتخابات در ده‌ها منطقه روسیه شامل جمهوری‌های شرق اوکراین
برگزاری انتخابات در ده‌ها منطقه روسیه شامل جمهوری‌های شرق اوکراین
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد
مشاور زلنسکی: امسال انتخابات نداریم
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین
انتخابات پاکستان به سال آتی میلادی موکول شد
انتخابات پاکستان به سال آتی میلادی موکول شد
بولتون خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شد
بولتون خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شد
«دی‌سانتیس» کارزار انتخاباتی خود را با ایلان ماسک آغاز می‌کند
«دی‌سانتیس» کارزار انتخاباتی خود را با ایلان ماسک آغاز می‌کند
یونانی‌ها برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند
یونانی‌ها برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند
تایلندی‌ها به پای صندوق‌های رای رفتند
تایلندی‌ها به پای صندوق‌های رای رفتند