جالب است ۰
سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به نقش و جایگاه «رسانه» در قانون اساسی گفت: بالا بردن آگاهی‌های عمومی در همه زمینه‌ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه‌های گروهی در صدر وظایف دولت قرار گرفته است.
سخنگوی شورای نگهبان: بالا بردن آگاهی‌های عمومی در صدر وظایف دولت است
به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از  پایگاه اطلاع‌رسانی شورای نگهبان، دکتر هادی طحان‌نظیف عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در یادواره شهدای رسانه استان خراسان رضوی به روز خبرنگار که مصادف با ۱۷ مرداد بود اشاره کرد و با توجه به اینکه بسیاری از شرکت‌کنندگان در آن یادواره از اهالی رسانه بودند، از تلاش‌ها و اقدامات آن‌ها در راستای اطلاع‌رسانی صحیح و آگاهی‌بخش به مردم عزیز ایران اسلامی قدردانی کرد.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه بیان داشت: انقلاب اسلامی یک اتفاق نو و تحول‌آفرین در تمامی ساحت‌ها بود. انقلاب اسلامی بسیاری از ارزش‌ها را که به فراموشی سپرده یا کم‌رنگ شده بود، زنده کرد و مبنای این حرف نو هم خداباوری بود و انقلاب اسلامی خداباوری را به زندگی انسان بازگرداند.

وی در همین رابطه عنوان کرد که خداباوری در قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران تبلور یافته و در عرصه‌های فردی و اجتماعی انسان تراز این قانون صبغه الهی مشاهده می‌شود.

نقش و جایگاه رسانه در قانون اساسی
طحان‌نظیف در بخش دیگری از صحبت‌هایش به نقش و جایگاه «رسانه» در قانون اساسی پرداخت و گفت: طبق بند دوم اصل سوم قانون اساسی، بالا بردن آگاهی‌های عمومی در همه زمینه‌ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه‌های گروهی در صدر وظایف دولت قرار گرفته است.

وی در تبیین جایگاه رسانه در قانون اساسی کشور ضمن اشاره به اصول ۲۴ و ۱۷۵ این قانون در ادامه تأکید کرد: آگاهی‌بخشی رسالت رسانه‌هاست و موازین اسلامی چارچوب این موضوع را روشن کرده است. اگر همه رسانه‌ها بر مدار آگاهی‌بخشی حرکت می‌کردند، ریشه تمامی مفاسد خشک می‌شد و دنیا تبدیل به آرمان‌شهری می‌شد که مصلحان جهان در رأس آن انبیاء و اولیای الهی قرار می‌گرفتند.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه رسالت انبیاء نابودی ریشه ظلم و جهل است، افزود: طاغوت و استعمار پیش از آنکه ظلم خود را جاری کند، پذیرش ظلم را به وجود می‌آورد و اگر کسی در ذهن خود در برابر ظلم تسلیم نشود، در عالم واقع نیز در مقابل ظلم تسلیم نخواهد شد.

طحان‌نظیف بر همین اساس خبرنگاری را تنها یک شغل برای کسب درآمد ندانست و تاکید کرد: اگر تلاش اهالی رسانه در مسیر اگاهی بخشی باشد، تنها شغلی برای معیشت نیست که مجاهدت فی سبیل الله است و به همین دلیل است که جانفداکردگان این مسیر را شهید می‌نامیم.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه صحبت‌هایش گفت: البته این نگاه نو و الهی انقلاب اسلامی در همه ساحت‌ها و به ویژه در ساحت رسانه از سوی جبهه باطل، بدون واکنش نماند و جهان سطه با انقلاب اسلامی وارد نبردی تمام عیار و همه جانبه شد و تمام ابزارهای خود را به کار گرفت؛ چه ابزارهای سخت و چه ابزارهای نرم. توسل آشکار به تروریسم، تحمیل جنگ هشت‌ساله، تحریم‌های غیرانسانی اقتصادی و بسیار موارد دیگر. اما در جنگ نرم مهم‌ترین ابزار، رسانه است؛ جهان سلطه در این جنگ، به طراحی ابزارهای جدید روی آورد و با تمام توان به اقدامات دیگری دست زد.

طحان‌نظیف با بیان این نکته که در جهان امروز «روایت‌ها» مهم هستند و این روایت‌ها توسط رسانه‌ها شکل می‌گیرد، عنوان کرد: باید به موضوع روایت توجه جدی داشت و اگر روایت صحیح و دقیق از اتفاقات ارائه نشود، روایت‌های جعلی و غلط جای آنها را خواهد گرفت. تصویرهای ذهنی و رفتارها نیز براساس روایت‌ها شکل می‌گیرد.

وی همچنین هدف دشمن در جنگ شناختی را ناامید کردن مردم و جوانان از آینده انقلاب اسلامی دانست و بیان داشت: ملتی اگر امید به آینده را از دست بدهد، شکستش قطعی خواهد بود. از این رو اقدامات فرهنگی، رسانه‌ای و... باید در راستای امیدآفرینی در جامعه باشد و این نسبت‌سنجی مشخص می‌کند که اقدامات در چه جهتی است لذا هر کس که دلسوز ایران اسلامی است، باید محور فعالیت‌هایش امیدآفرینی باشد.

این استاد دانشگاه با اشاره به سیره و سخنان ائمه اطهار (ع) تاکید کرد که هیچگاه نباید از پیروزی جبهه حق ناامید شد و گفت: امام سجاد (ع) پس از حادثه عاشورا نقش مهمی در امیدآفرینی داشت. فضای یاس و تاریکی که پس از عاشورا به وجود آمده بود، می‌توانست اسلام را نابود کند اما روشنگری‌ها و به تعبیری جهاد تبیین امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) مانع از آن اتفاق شد.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان صحبت‌هایش درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری که روز جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد، از رسانه‌ها خواست تا به نقش‌آفرینی و مطالبه‌گری درباره راهبردهای اعلامی از سوی رهبر معظم انقلاب مبنی بر مشارکت، رقابت، امنیت و سلامت بپردازند.

در این یادواره که مهندس مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران نیز حضور داشت، از خانواده‌های شهدای رسانه خراسان رضوی تقدیر به عمل آمد.
https://bazentekhabat.com/vdccoeqs.2bqpi8laa2.html
نام شما
آدرس ايميل شما

متکی: شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری نسبت به کاندیداها عمل کند

متکی: شورای نگهبان با وسعت نظر بیشتری نسبت به کاندیداها عمل کند

انتصاب «لطیفی»؛ مغایر با قوانین یا مطابق با آن؟

انتصاب «لطیفی»؛ مغایر با قوانین یا مطابق با آن؟

11 اسفند 1402 زمان برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری
 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقيقه

 • 00

  ثانيه

زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی
 • 00

  روز

 • 00

  ساعت

 • 00

  دقيقه

 • 00

  ثانيه

آیا در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که اسفند امسال برگزار می‌شود شرکت می‌کنید؟
بله
خیر
برگزاری انتخابات در ده‌ها منطقه روسیه شامل جمهوری‌های شرق اوکراین
برگزاری انتخابات در ده‌ها منطقه روسیه شامل جمهوری‌های شرق اوکراین
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد
وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زود هنگام را خواستار شد
مشاور زلنسکی: امسال انتخابات نداریم
میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین
انتخابات پاکستان به سال آتی میلادی موکول شد
انتخابات پاکستان به سال آتی میلادی موکول شد
بولتون خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شد
بولتون خواستار کناره‌گیری ترامپ از رقابت‌های انتخاباتی شد
«دی‌سانتیس» کارزار انتخاباتی خود را با ایلان ماسک آغاز می‌کند
«دی‌سانتیس» کارزار انتخاباتی خود را با ایلان ماسک آغاز می‌کند
یونانی‌ها برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند
یونانی‌ها برای انتخاب پارلمان جدید پای صندوق‌های رای رفتند
تایلندی‌ها به پای صندوق‌های رای رفتند
تایلندی‌ها به پای صندوق‌های رای رفتند