کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ترامپ دامادش را مشاور ارشد کاخ سفید کرد/دموکرات‌ها معترض‌اند

21 دی 1395 ساعت 16:37

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا دامادش جارد کوشنر را به عنوان یکی از مشاوران ارشد کاخ سفید و مسئول تبادلات تجاری و خاورمیانه منصوب کرد.


به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی باز انتخابات، به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، جارد کوشنر نقشی کلیدی در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ داشت و سمت او در کاخ سفید مسائل سیاست خارجی و داخلی را در بر خواهد گرفت.

او که شوهر ایوانکا ترامپ است، در ساخت و ساز ملک تخصص دارد و گفته می‌شود منافع اقتصادی او طیف وسیعی را در برمی گیرد.

این انتصاب در حالی صورت می‌گیرد که به تازگی باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به جانشینش توصیه کرد که سعی نکند کاخ سفید را مثل یک کار و کاسبی خانوادگی اداره کند.

انتصاب کوشنر جنجالی خواهد بود زیرا ممکن است ناقض قوانین مربوط به تاثیر روابط خانوادگی بر استخدام افراد در دولت باشد. به علاوه منافع مالی او به طور بالقوه می تواند با فعالیت او در این سمت در تضاد باشد.

ترامپ گفت: جارد یک سرمایه بزرگ و یک مشاور قابل اعتماد برای من در سراسر مبارزات و دوره انتقالی بوده و من افتخار می‌کنم از او در یک پست ممتاز در دولتم استفاده کنم.

ترامپ که خود تاجر ملک در نیویورک است، روز ۲۰ ژانویه به عنوان چهل‌وپنجمین رئیس‌جمهوری آمریکا سوگند خواهد خورد.

اعضای تیم ترامپ چنین استدلال کرده‌اند که قانونی که مقام‌های دولتی را از استخدام بستگان خود ممنوع می‌کند، شامل سمت‌های کاخ سفید نمی‌شود.

بر اساس قوانین فدرال آمریکا، کارمندان دولت نمی‌توانند از طریق کسب و کار جداگانه‌ای درآمد داشته باشند. نمایندگان حزب دموکرات در کنگره آمریکا هم نسبت به تصمیم دونالد ترامپ برای انتصاب کوشنر به یکی از سمت‌های مهم در دفتر ریاست جمهوری ابراز نگرانی کرده‌اند.

وکیل کوشنر گفته است که او در صورت تصدی سمت مشاور کاخ سفید از ریاست کسب و کار خانوادگی خود در زمینه معامله املاک کناره‌گیری خواهد کرد.

کوشنر در طول مبارزات انتخاباتی اغلب در کنار ترامپ دیده می‌شد و نقش مهمی در استراتژی او در فضای مجازی داشت. گفته می‌شود که او در کنار گذاشتن کریس کریستی، فرماندار نیوجرسی از تیم انتقال قدرت ترامپ نقش داشت. کریستی زمانی که دادستان ایالت نیوجرسی بود، پدر جرد کوشنر را در ارتباط با فرار مالیاتی محاکمه کرد و پدر کوشنر زندانی شد. همچنین گفته می‌شود که کوشنر در مصاحبه‌ها برای تعیین اعضای کابینه و ملاقات‌های دونالد ترامپ با رهبران خارجی شرکت داشته است.

اعضای ارشد کمیته امور حقوقی مجلس نمایندگان کنگره با ارسال نامه‌ای به وزارت دادگستری و اداره حفظ ضوابط اخلاقی دولت فدرال خواستار رسیدگی به تصمیم ترامپ در چارچوب قوانین ضد خویشاوندسالاری شده‌اند. این نامه بنا به درخواست گروهی از نمایندگان مجلس از حزب دموکرات تهیه و ارسال شده است.

به گفته آنان، این قوانین ممکن است حدود اختیارات جارد کوشنر در سمت مشاور رئیس جمهوری را محدود کند. قرار نیست کوشنر به خاطر تصدی این سمت حقوقی دریافت کند.

نویسندگان نامه خواسته‌اند که موضوع "احتمال تضاد منافع" نیز در بررسی انتصاب جارد کوشنر مورد توجه قرار گیرد زیرا به گفته آنان، این امکان وجود دارد که وی در مقام ارائه مشورت به رئیس جمهوری آینده، تحت تاثیر ملاحظات مربوط به منافع ناشی از فعالیت‌های تجاری خود قرار گیرد.

در نامه‌ای که کمیته امور حقوقی برای دادستان کل آمریکا ارسال داشته نوشته است که "به عنوان مثال، گزارش شده است که کوشنر قرار است با پل راین، رئیس مجلس نمایندگان دیدار و در مورد سیاست اصلاح ساختار مالیاتی با او گفتگو کند." در ادامه نامه آمده است که "این موضوع دست کم باعث بروز این نگرانی می‌شود که ممکن است وی در توصیه سیاست مالیاتی، تغییراتی را توصیه کند که از لحاظ مالی به نفع کوشنر و خانواده او تمام می‌شود."

 

طبق قانون مقابله با خویشاوند سالاری در تشکیلات دولت فدرال آمریکا، "هیچ مقام دولتی نمی‌تواند یکی از منسوبان خود را به سمت و مقامی در اداره یا سازمان محل انتصاب یا تحت اداره خود منصوب کند." به گفته نویسندگان نامه، مقام دولتی شامل رئیس جمهوری و "منسوبان" شامل داماد افراد هم می‌شود. در مقابل، نزدیکان ترامپ گفته‌اند که قرار نیست جراد کوشنر در سمت مشاور رئیس جمهوری حقوقی دریافت کند و در نتیجه، مشمول این قانون نمی‌شود.

 

 

 

منبع: خبرگزاری ایسنا


کد مطلب: 363

آدرس مطلب :
https://www.bazentekhabat.com/news/363/ترامپ-دامادش-مشاور-ارشد-کاخ-سفید-دموکرات-ها-معترض-اند

باز انتخابات
  https://www.bazentekhabat.com